Jezioro Jegocin, Mazury » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Jegocin, Mazury

  

Wśród jezior mazurskich Śniardwy są największe, Jeziorak najdłuższy, Wuksniki najgłębsze, ale jezioro Jegocin, mówi się najpiękniejsze jezioro na całych Mazurach, a być może i w całej Polsce. Jeśli jesteś nurkiem jestem przekonany, że na pewno chciałbyś też zanurkować w tym jeziorze.

 

Faktem jest jednak, że jezioro ma wciąż wodę pierwszej klasy czystości i niezaprzeczalnie piękne otoczenie. Przypomnijmy sobieI klasa czystości wcale nie musi znaczyć super wizura jednak tu jest inaczej.  Jezioro leży w Mazurskim Parku Krajobrazowym, w gminach Pisz i Ruciane Nida, na terenie Puszczy Piskiej, na południowy wschód od miejscowości Wejsuny. Głębokość maksymalna wynosi 36 m.

 

 

 

 Jest to zbiornik o nieregularnej lini brzegowej i bezodpływowy ze stromymi zboczami. Przypuszcza się jednak, że istnieje odpływ podziemny do jeziora Śniardwy. Normalnie aż meksykańskie Cenoty przychodzą na myśl. Zagłębienia terenu na krańcach jeziora wskazują na istnienie okresowego dopływu powierzchniowego. Z lotu ptaka wygląda to na jakiś niesamowity twór geologiczny (tu widoczne na zdjęciu). Czasami jest tam więcej, czasami mniej wody ale zawsze jest to podmokły teren.

 

 

 

Jezioro Jegocin otoczone jest lasem i objęte strefą ciszy. Wokół brzegów nie ma żadnych zabudowań. Dojazd do jeziora nie jest możliwy gdyż szlabany na wjeździe do lasu skutecznie chronią nieproszonych mobilnych gości. Niedostępność jeziora przez wiele lat była tajemnicą dla płetwonurków. Woda jest krystalicznie czysta jak na warunki mazurskie. Podwodne łąki są niezbadane, a ich bujność i malowniczość otoczenia wręcz zapraszają do wejścia do wody. Dużo zwalonych drzew tworzy malowniczą scenerie pod wodą co niewątpliwie jest doskonalym tłem dla fotografów podwodnych.

 

 

 W 1998 roku po badaniu wody w Jegocinie  zaliczono ją do I klasy czystości co podkreślam niekoniecznie znaczy najlepszej klasy przejrzystości wody. Akurat Jegocin ma bardzo ładną przejrzystość wody, ale nie zawsze się to sprawdza gdy czytamy o jakimś zbiorniku z I klasą czystości. Tu podobnie jak w innych jeziorach raz mamy bardziej przejrzysta wodą innym mniej (efekt kwitnienia). Jednak zawsze woda nie spada poniżej 5 metrów wizury!

 

 

Dojazd do jeziora możemy zrobić drogą z Pisza w kierunku Rucianego Nidy. Jezioro leży 10 km za Piszem. Za wsią Snopki skręcamy w prawo na Wejsuny i około 5 km dalej znajdziemy parking położony w pobliżu jeziora. Po drodze miniemy po prawej stronie jezioro Nicponek, a po lewej jezioro Jegocinek. Zresztą w okolicy dużo jest wody w końcu to Ruciane Nida, jeden z popularniejszych szlaków wodnych dla żeglarzy.

 

 Mapka Jegocina

 

Rosnąca w jeziorze Jegocin roślina podwodna, rdestnica połyskująca, która bujnie porasta dno, ma zaletę, gdyż "filtruje" wodę przez co jest przejrzysta. Ryby poławiane tutaj smakują wybornie, nawet tak pospolite jak płotka czy leszcz. Bardzo smaczną rybą zamieszkującą Jegocin jest lin. W jeziorze występują naprawdę duże sztuki szczupaka. Niestety infrastruktura i logistyka nurkowania jest tam dość skomplikowana ze względu na brak bazy nurkowej. Naturalnie jeśli ktoś chętny chciałby dołączyć zapraszam. Od czasu do czasu organizuje tam wyjazdy Nurkowe, a za sprawa zaznajomionych strażaków udaje mi się uzyskać dostęp nad samo jezioro. Są to nurkowania typu Adventures. Jeśli ktoś to lubi to na pewno spodoba się taka eskapada. Na pewno warto odwiedzić ten zbiornik. Polecam.

 

 

ZDJĘCIA:

 

 


 

 

 

Zdjęcia, film: Rudi Stankiewicz

Opracowanie: Rudi Stankiewicz

Montaż: Błażej Kabziński

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073