Jezioro Mojtyny » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Mojtyny

 Jezioro Mojtyny – nurkowanie na Mazurach


 


Za sprawą mojej ciekawości odkrywczej oraz uprzejmości kolegi z Mazur, który podsunął mi pomysł zanurkowania w jeziorze Mojtyny pewnego czerwcowego dnia 2014 odwiedziłem  z kilkoma osobami ten zbiornik.  Jezioro bardziej znane jest wędkarzom. Kiedyś ktoś gdzieś opowiadał mi, iż jezioro Mojtyny to zbiornik w którym hitlerowcy zatopili coś i podnieśli poziom wody tym samym robiąc zbiornik z zatopionym lasem. Zarówno z Google Maps jak i relacji kolegi zdałem sobie sprawę, że to tzw „bujdy na resorach” nie mniej jednak nie zaszkodziło tam zanurkować i sprawdzić na własne oczy jak to tam wygląda.


 


Miejsce Nurków


Na mapce grubsze kółko oznacza miejsce, gdzie swobodnie z drogi można dojechać samochodami. Dojście do jeziora idealne, dwa pomostki, miejsce na grilla i na swobodne rozłożenie się ze sprzętem do nurkowania. Na mapce widać też drugie cieńsze kółko. To jest obszar, który znany nam jest z nurkowania. Część poszła w lewo, część w prawa stronę wzdłuż brzegu jeziora.


 Jezioro, jak na mazurskie warunki, czyste, widoczność dobra. W jednym z portali wędkarskich ktoś nawet napisał, iż woda jest bardzo czysta. Patrząc z perspektywy osoby siedzącej na łódce rzeczywiście tak może to wyglądać ale bowiem jezioro jest raczej płytkie i duże połacie łąk podwodnych są zwyczajnie widoczne z powierzchni wody.


  


Obszar gdzie nurkowałem nie był głęboki: do 6m głębokości. Dno całkowicie porośnięte dywanem roślin, muliste, co da się odczuć od razu po wejściu do wody. Tylko przy brzegu jest pas 2-3 metry i gdzie jest w miarę twarde dno potem dosłownie zapadamy się po pasa w muł.


Brzegi porośnięte trzciną, wokół łąki, dno schodzi łagodnie.


Ryb sporo: szczupaki, okonie, ryba biała w tym sporo lina. Podobno nie tyle często ale widuje się tu suma. Lin jest tu rybą o której dużo się pisze i mówi.


   Ogólnie nurkowanie w jeziorze Mojtyny jest całkiem przyjemne i nie wymagające. Do jeziora wpada woda z kanału melioracyjnego, który ciągnie się od jeziora Mokrego, a z drugiej strony wypływa ów nadwyżka wody do sąsiedniego głębszego jeziora Nawiady. Maksymalna głębokość jeziora Mojtyny zwanego tez mojtyńskim to 8 m. We wsi Mojtyny tuż przy jeziorze jest restauracja „Staśkowa Chata” gdzie po nurkowaniu można wpaść na obiad albo przynajmniej dobrą kawę.


 Mojtyny Google Maps


Jezioro podzielone jest na dwie części głębokości. Od strony południowej jak widać na mapce jest maksymalnie 6 m głębokości, od strony północnej 2 m. Jezioro jest zatem bardzo płytkie ale co ciekawe momentami bardzo czyste. Na zdjęciu widać kanałek, którym woda wpada do jeziora. Jak widać na zdjęciu woda w nim jest krystalicznie czysta. Może to jest powód tej klarownej wody. Z drugiej jednak strony dno jest bardzo muliste i szybko pokrywa się kobiercem z ramienic. To akurat jest zaletą gdyż jak nurkujemy nie wzbudzamy tyle mułu. Generalnie pływalność doskonała jest tu wysoce zalecana gdyż spore pokłady mułu mogą nam bardzo skutecznie posuć widoczność pod wodą jak zbytnio zmącimy płetwami dno. W jeziorze są piękne łąki podwodne w których pływają tysiące ryb. Płytka woda gwarantuje doskonałe doświetlenie w każdym momencie nurkowania. Fotografowie podwodni nie będą się tu nudzić. Z drugiej strony nie jest to jakieś unikatowe jezioro dla którego warto poświęcić urlop. Standardowe mazurskie jezioro tyle, że woda nieco bardziej czysta i przede wszystkim z dobrym dostępem do wody. Z tym bywa czasami duży problem.


Czy wrócę tam jeszcze? Z pewnością tak aby pokazać nowe miejsce ciekawskim życia 🙂

 


 


 Odkrywamy Piękno Polskich Nieznanych Miejsc


 


Tekst i zdjęcia : Rudi Stankiewicz


 

 

 

 

 

 

 

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073