Jezioro Pile (zatopiony las)
Borne Sulinowo to miejscowość leżąca na Pojezierzu Pomorskim między Szczecinkiem i Czaplinkiem. Stąd już blisko zarówno do Szczecina jak i Koszalina. Nazwa miejscowości stała się dość popularna wśród nurków za sprawą niezwykle ciekawego miejsca do nurkowania.
Z racji tego, iż pochodzę ze Świnoujścia nie są mi obce widoki architektury radzieckiej z czasów kiedy Armia Sowiecka miała swoje bazy wojskowe w Polsce. W Świnoujściu znajdowała się jedna z większych baz wojskowych Armii Radzieckiej oraz jej całe zaplecze. Dokładnie takie same bryły domów jak w Świnoujściu zobaczyłem w Bornym Sulinowie.
Kiedyś miasteczko zarezerwowane było wyłącznie dla Rosjan. Po odejściu Armii "Sojuszniczej" miasto zostało zasiedlone przez Polaków. Nie wszystkie budynki są wyremontowane i zamieszkałe, ale sądzę, że zmieni się to z biegiem czasu. Niemniej jednak podobnie jak w Świnoujściu wojsko radzieckie zostawiło tu kilka tajemnic i utrudnień w całkowitym zaadaptowaniu Sulinowa do zamieszkania. Jedną z nich była zaminowana wyspa na Jeziorze. Wieść niesie, iż ktoś zadecydował wysadzić w powietrze miejsce na wyspie, aby nie narażać życia saperów na mozolne i niebezpieczne rozminowywanie jej. Podczas eksplozji wyspa nie rozpadła się na kawałki jak przy klasycznym wybuchu. Część lądu obsunęła się w głąb jeziora zabierając ze sobą całkiem pokaźny drzewostan. Podciśnienie, które wytworzyło się pod wyspą podczas wybuchu musiało wtłoczyć ogromne masy wody pod wyspę powodując jej podmycie. Spora część drzew dalej stoi pod wodą tworząc wyjątkowe, jak na polskie warunki, widowisko dla płetwonurków. Efektem tego jest jedno z atrakcyjniejszych miejsc do nurkowania w naszym kraju.
Jak dojechać i trafić we wskazane miejsce? Jadąc tam po raz pierwszy miałem sporo wiedzy od kolegi, który tam wcześniej nurkował. Niemniej jednak po raz kolejny wyznałem zasadę „koniec języka za przewodnika" co przyniosło bardzo dobry efekt, gdyż przypadkowy pieszy, którego pytałem się o drogę dobrze znał temat i widział nie raz grupy nurków w Bornym. Trafiłem więc na właściwą plażę praktycznie jak po nitce.
Jedziemy wzdłuż B. Sulinowa. To także droga wzdłuż jeziora, tyle, że niewidocznego z drogi. W pewnym momencie właściwa droga odbija lekko w lewo, a my musimy skręcić w stronę jeziora wjeżdżając w wąską asfaltową uliczkę. Jedziemy cały czas prosto. Miałem wrażenie, że jestem w parku wypoczynkowym. Asfalt skończy się, ale my jedziemy dalej prosto po względnie ubitej drodze (kocie łby, kamienie). W końcu utwardzona droga skończy się, ale my dalej jedziemy prosto. Mijając z prawej strony ogrodzone tereny metalową siatką wjedziemy w las, zobaczymy po lewej stronie stare budowle, które przyjezdni zwą bunkrami, a miejscowi starą strzelnicą. Mijamy je i nie więcej niż 50 metrów za nimi skręcamy w prawo, jadąc cały czas leśną drogą. Droga zacznie lekko opadać w dół, a my dojedziemy na dużą polanę, gdzie latem turyści i miejscowi czerpią przyjemność z promieni słonecznych. Tuż za polaną znajduje się jezioro.
Wyspę widać już z brzegu. Co więcej widać już stronę, gdzie jest zatopiony las. Wchodzimy do wody od północnej strony jeziora i niestety musimy trochę "popedałować" na powierzchni, aby dopłynąć do wyspy. Przepływamy tak około 100 metrów. Opływamy trzciny od wschodniej strony i znajdujące się tuż przy brzegu wyspy nieliczne końcówki wystających spod wody drzew. Zanurzamy się i płyniemy na południowy zachód. Las znajduje się na głębokości 16-10 metrów.
Należy mieć na uwadze wędkarzy, którzy często łowią ryby w tym miejscu. Wiadomo, tam gdzie ryba ma się gdzie schować, będzie jej najwięcej. Musimy, więc uważać na różne żyłki, błystki, haczyki itp. Niedopuszczalne jest nurkowanie w tym miejscu bez noża.
Pod wodą możemy dostrzeć różne metalowe części, które są pozostałościami po eksplozji. Jeszcze jedną ciekawostką jest ukształtowanie dna na głębokości 5-7 metrów. Materiał denny przypomina nurkowanie w Hańczy. Pionowe ścianki iłowe i ogromne bloki kamienne wspaniale urozmaicają rzeźbę dna. Wiele drzew ma jeszcze korę na pniach, co świadczy o niedawnym ich zatopieniu. Jeśli chodzi o faunę i florę to zobaczymy to co w większości polskich jezior. Ponadprzeciętna jest tu przejrzystość wody, która nie spada poniżej 5 metrów. Przy odrobinie szczęścia możemy wypatrzyć węgorza na drzewie, czy też niezwykle widowiskowe stado okoni przepływające między grubymi pniami drzew.
Jezioro jest stosunkowo daleko od Warszawy, ale na pewno warte tej wyprawy. Polecam.
Tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz
Masz pytania?
Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073