Jezioro Płotki » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Płotki

W lipcu 2013 roku wybraliśmy się z ekipą Bestdivers nad małe polodowcowe jezioro Płotki. Coś tam ktoś słyszał, ale tak naprawdę jezioro dla Warszawiaków mało znane. Postanowiliśmy sprawdzić "co w trawie piszczy". Dla niektórych były to najlepsze nurkowania w Polsce w sezonie 2013 r. Dlaczego? O tym poniżej.

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych nazwa tego jeziora to Płocie. W różnych publikacjach, na mapach topograficznych oraz w mowie potocznej Pilan jezioro to występuje pod nazwą Płotki. Spotkamy się także z nazwą Płocim.


 

Powierzchnia zwierciadła wody wynosi ok. 35 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 75,4 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 10,8 m, natomiast głębokość maksymalna 23,9 m. W oparciu o badania przeprowadzone w 2004 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości. Cokolwiek by to znaczyło organoleptycznie sprawdziliśmy jak to tam wygląda. Okazuje się, że do ok. 7 metrów woda jest całkiem klarowna, powiedzmy 4-6 m przejrzystości. Poniżej nieco mętna, a na głębokości 23 metrów znowu czysta. Tak naprawdę nie ma sensu w tym jeziorze nurkować głębiej niż do tych 7-8 metrów. Jezioro słynie głównie z niespotykanej szaty roślinnej, która jak wiemy rośnie do głębokości ok. 6 metrów w polskich wodach. Po kilku nurkowaniach stwierdzam, że tak pięknych podwodnych łąk składających się głównie z wywłóczników nie spotkałem w innych polskich jeziorach. Śmiem twierdzić, że ten zbiornik jest dość unikatowy i zdecydowanie warto go odwiedzić.


Płotki to jezioro polodowcowe leżące w dorzeczu rzek Gwdy, Noteci i Warty. Jest największym w pobliżu Piły naturalnym zbiornikiem. Leży 5 km od miasta Piła. Tafla wody znajduje się w rynnie, której zbocza porastają lasy. Do 1983 roku znajdował się tu piękny starodrzew, który niestety w 70% zniszczył pożar. Nad akwenem zlokalizowanych jest kilka ośrodków wczasowych, pole namiotowe, parking, wypożyczalnie sprzętu wodnego, bar i kawiarnie oraz baza nurkowa. Ta ostatnia czynna cały rok, co oznacza, że można się wybrać także na nurkowania podlodowe w obecności jesiotrów!
 

Dno zbiornika jest twarde, głównie zbudowane na glinie choć przy brzegach w wielu miejscach znaleźć można piasek. Przeważającym przedstawicielem ryb jest płoć i sielawa. Kolejnymi przedstawicielami stanowiącymi liczną grupę są węgorze, szczupaki i leszcze. Spotkać też można pochodzącego z regularnych zarybień karpia i amura, który przyrasta tu do bardzo przyzwoitych rozmiarów. Są piękne okonie oraz liny, które osiągają tu bardzo duże przyrosty(3-4 kg.) Dzięki regularnemu zarybianiu i II klasie czystości, Płotki to przesympatyczne miejsce do nurkowań rekreacyjnych (szczególnie nocnych). Główną atrakcją są tu jednak jesiotry. Niektóre okazy mają już nawet ok. 1,5 metra i masz 100% pewność, że ryby te zobaczysz podczas nurkowań w tym jeziorze. Podczas każdego nurkowania zobaczymy kilkanaście szczupaków, linów. Z białej ryby na pewno zobaczysz płocie, wzdręgi, krąpie, leszcze i ukleje. Jedyny wrak starej nysy zamieszkuje potężny szczupak, którego wypatrzysz w środku.

 

Właściciel bazy nurkowej wpadł na wyśmienity pomysł i zatopił kilka dinozaurów. I tak powstał pierwszy podwodny park dinozaurów w Polsce, a kto wie czy nie na świecie. Warto to zobaczyć, bo widok jest dość niezwykły.
 

Nurkowaliśmy tam w lipcu. Był to szczyt sezonu, a w weekend okoliczna ludność licznie odwiedza plaże nad jeziorem. W mniej odwiedzane dni podejrzewam, że przejrzystość wody jest o wiele lepsza. Natomiast po rozmowie z kilkoma nurkami, którzy nurkowali w jeziorze w różnych okresach można powiedzieć, że średnia widoczność to 5 m. Oczywiście bywa momentami lepsza, a gdy jest zakwit bywa gorsza. Jesiotry zobaczysz na pewno, tak wiec niezależnie od wizury i tak będziesz mieć niezapomniane nurkowania. Koniecznie polecam i na pewno jeszcze nie raz odwiedzę to miejsce.

 

Galeria zdjęć:

 

Tekst, zdjęcia, film: Rudi Stankiewicz
 
 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073