Jezioro Pluszne - Mazury » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Pluszne – Mazury

Nurkowanie - Polska


 


Jezioro Pluszne na Mazurach to jedno z bardziej znanych jezior w okolicach Olsztyna.  Nie boje się powiedzieć, że tysiące nurków nurkowało już w tym miejscu. Chyba najsławniejsze miejsce to wypłycenie przy wyspie na wysokości miejscowości Pluski gdzie możemy nurkować oglądając betonowe bomby. Podczas II Wojny Światowej faszyści ćwiczyli zrzuty bomb do celu. Niestety możemy tam tylko łodzią dopłynąć, ale zdecydowanie warto.


  


Pamiętam jak zaczynałem nurkować w latach ’90 to Pluszne było jedno z częściej odwiedzanych jezior przeze mnie. Już, jako instruktor wróciłem tam któregoś razu w lipcu i mocno byłem zaskoczony fatalną przejrzystością wody. Podobno pobliska mleczarnia zanieczyściła wody tak bardzo, że w pewnym momencie jezioro się „ poddało” i nie było w stanie się już samo oczyścić. Po 10 latach od tego doświadczenia we wrześniu 2015 roku ponownie zawitałem nad to jezioro zanurkować, aby sprawdzić, jaki jest stan wody.


 


Nie było źle. Jak na bardzo upalne lato 2015 gdzie zakwit wody w jeziorach musiał być oczywisty. Wysoka temperatura wody w polskich jeziorach równa się zakwit glonów, a to powoduje zdecydowanie mniejszą przejrzystość wody. Widoczność pod woda była około 4-5 metrów. 


 


Nurkowanie - Polska


 


Jezioro Pluszne w sumie jest mało zarośnięte. Roślinność wynurzona występuje bardzo nierównomiernie, jedynie w części północnej i u brzegów zachodnich, gdzie jest bardziej obfita i zwarta. Roślinność zanurzona porasta ławicę wokół linii brzegowej do głębokości 6 metrów, schodząc na niektórych odcinkach do głębokości 9 metrów. Bujniej występuje u wschodnich brzegów, szczególnie w sąsiedztwie wsi Pluski. Opisując roślinność należy zwrócić uwagę na najliczniej występującą rdestnicę pływającą oraz nenufary (lilie wodne), a wśród zanurzonej przeważają ramienice, rogatek i jak wszędzie, moczarka kanadyjska. 


  


Zdarzają się dość licznie zwarte kompleksy rdestnicy połyskującej tworzące gęsty, podwodny las. To właśnie tam możemy wypatrywać szczupaki czające się na drobne rybki. Myślę, że przy niezbyt upalnym lecie może spodziewać się w tym jeziorze na prawdę całkiem dobrej wizury. Jezioro tj. przejrzystość wody zaczyna nabierać ponownie „oddechu”. Było już źle, ale po tym co zobaczyłem teraz zawiało optymizmem.


   • Dwa najsławniejsze ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Plusznym to Kormoran i Perkoz. To właśnie tam zaczynałem łapać swoje doświadczenie nurkowe, jako młody nurek. Tam robiłem pierwsze nurkowania podlodowe. Nie dziwne więc, że pewnego wieczora sentyment poprowadził mnie ponownie na to jezioro. Nie ma bazy nurkowej nad Plusznym. Szkoda, bo jezioro jest na prawdę ciekawe, a i ma spore przegłębienia w niektórych miejscach.


  • Na jeziorze są trzy wyspy: największa,przy ktorej bomby leżą, zadrzewiona, leży na wypłyceniu naprzeciwko wsi Pluski. Nosi nazwę Wyspy Byczej i od tysięcy lat była zamieszkana przez Gotów, Galindów, Jaćwingów, Prusów, a także późniejszych mieszkańców Warmii. Pozostałe dwie, małe, niewiele wystające ponad lustro wody, niezadrzewione, otoczone szuwarami leżą na północnym wypłyceniu oraz na krańcach południowych.


  • Jezioro Pluszne ma maksymalnie 52 metry głębokości. Myślę jednak, że chyba nie chodzi w odwiedzaniu tego zbiornika, aby szukać tej ciemnej mulistej głębokości tylk,o aby napawać się urokiem podwodnych łąk i fauny jeziora.


 


Nurkowanie - Polska


 


Tekst, zdjęcia, film: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073