Jezioro Świętajno (Narty) » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Świętajno (Narty)

Jezioro Świętajno (Narty) to niewielkie jezioro stosunkowo blisko Warszawy, tuż przy trasie Nidzica-Szczytno. Jezioro płytkie, rybne, bogate w roślinność i ciepłe w okresie letnim. Przejrzystość wody wynosi 5-6 metrów i utrzymuje się ona przez większą część roku. Idealne miejsce na weekendowy wypad nurkowy.

English version gb

Wyprawy nurkowe - j. Świętajno


Droga od zachodniej strony jeziora biegnie tuż za ośrodkami wypoczynkowymi. Plaża zachęca do kąpieli. Woda ma tu głębokość 3-4 metry, nie ma więc szans na nurkowanie głębokie. Po 300 metrach od brzegu jest lekki spadek i woda w tym miejscu osiąga 5-6 metrów głębokości. Słońce penetruje dno tutaj tak dobrze, iż roślinność wodna  ma idealne warunki do szybkiego i obfitego wzrostu. Malownicze łąki podwodne zamieszkałe przez kilka gatunków ryb dostarczają nam zupełnie innego nurkowania niż w jeziorach gdzie dno szybko opada. Gorąco zachęcam do nurkowania nocnego właśnie z tej strony jeziora. Daje ono gwarancję obserwacji takich ryb jak: szczupaki, okonie, płocie, uklejki, liny, węgorze oraz raków (które czasami trudno dostrzec przez obfitą szatę roślinną).


Północna strona jeziora jest trudniej dostępna na całej długości linii brzegowej. Najlepiej dojechać tu wdłuż jeziora od zachodniej strony. Główna droga prowadzi do gospodarstwa agroturystyczego, przy którym należy odbić na wschód. Juz po chwili ujrzymy niewielką plażę z pomostem, z której możemy zanurkować. Ta część jeziora różni się znacznie ukształowaniem dna. Nurkowanie wymaga przejścia ze sprzętem w wodzie głębokiej "do pasa" przez ok 50 metrów. W takiej odległości woda osiąga 10-13 metrów głębokości. Północna strona jest trudniej osiągalna z brzegu, dlatego właśnie tu (o zgrozo) rybacy stawiają swoje sieci na odłów ryb na prąd.

Wyprawy nurkowe - j. Świętajno


Od południowej strony jeziora można zanurkować na tyłach dwóch barów znajdujących się przy drodze Nidzica-Szczytno. Za barem "Norka" na stałe zadomowiła się para łabędzi. Należy być czujnym, bowiem samiec niezależnie od okoliczności potrafi być agresywny. Dno w tej części jeziora jest bardzo podobne do tego od strony zachodniej - malownicze łąki podwodne, które po prostu zapierają dech w piersi. Wody Świętajno obfitują tu w takie gatunki flory jak: moczarka kanadyjska, wywłócznik, kilka gatunków rdestnicy oraz charakterystyczna roślina tego zbiornika - osoka aleosowata. Znajdziemy też kilka odmian ramienic. Czasami walczą gdzieś o światło wychodząc spod liści rdestnic, w innych miejscach tworzą wspaniałe zielone, puszyste dywany. W tej części jezioro osiąga 7 metrów głębokości. To idealne miejsce na nocne nurkowania.

Najciekawsze miejsce do nurkowania znajduje się we wschodniej stronie. Jest tam kilka ośrodków wypoczynkowych z dostępem do plaży. Latem wstęp jest płatny, ale zdecydowanie warto. Dno od tej strony opada pod dużym kątem, dzięki czemu 15-18 metrów głębokości osiągniemy bez większego wysiłku. W najgłębszym miejscu jezioro ma ok 30 metrów głębokości.


Nad Świętajno z Warszawy dojechać można trasą gdańską - najpierw należy kierować sie w stronę Nidzicy, a następnie skręcić na Szczytno. Droga prowadzi do samej miejscowości Narty, nad południową stronę jeziora. Trasa alternatywna z Warszawy - na Suwałki - prowadzi przez Legionowo. Tuż za Pułtuskiem należy odbić w kierunku Szczytna. Minąć Przasnysz, Wielbark, a w miejscowości Jedwabno (nie mylić z Jedwabne) należy skręcić na Szczytno. Po około 10 minutach jazdy docieramy do celu.


 

Galeria zdjęć:

 

 

 

Tekst: Rudi Stankiewicz

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073