Nurkowanie Kaszuby, jezioro Kłodno
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie Kaszuby, jezioro Kłodno – Kaszuby

 Nurkowanie Kaszuby

Nurkowanie Kaszuby

Jezioro Kłodno, które leży na Kaszubach. Całkiem niedaleko Trójmiasta. Dość znane nurkom, ale głównie tym z wybrzeża w okolicach Trójmiasta. Jest to jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim. Kłodno położone jest na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego daje Ci to gwarancje, że na pewno odwiedzisz piękną okolicę. Wzdłuż południowej i zachodniej linii brzegowej jeziora przebiega Droga Kaszubska, a samo jezioro poprzez wąskie przesmyki wodne łączy się z jeziorami Małym Brodnem i Raduńskim Dolnym. Przez jezioro przepływa rzeka Radunia. Różnie to bywa zatem z przejrzystością. Wszystko zależy, co przyniesie rzeka.

Długość jeziora to 2,0 km, a maksymalna głębokość: 38,5 m. Kiedy były to ziemie niemieckie jezioro nosiło nazwę Klodnosee (przed 1920 rokiem).

Przejrzystość wody jest tu bardzo chimeryczna. Bywają chwile, że jest 5 metrów przejrzystości. Jednak większość sezonu letniego to jednak przejrzystość nieprzekraczająca 3 metrów widoczności. Zimą natomiast pod lodem bywa tu naprawdę pięknie. Nawet do 10 metrów wizury. Lokalne centrum nurkowe ustawiło dla nurków pod wodą wiele atrakcji, także do celów szkoleniowych. Zobaczyć można zatem klatki, tunele podwodne, platformy, pomnik nurka, łódki, wielkie opony przez które można przepłynąć w pełnym akwalungu, czy zatopiony samochód to atrakcje, których nurkowie nie mogą tu przegapić. Nawet zobaczymy zatopiony autobus, który upodobały sobie znaczne stada okoni. Atrakcji dla nurków pod wodą zatem tu nie brakuje. Bardzo podobał mi się tor przygotowany do ćwiczeń w sidemount czy też na cele szkoleń eksploracji wrakowej. Co się zaś tyczy przejrzystości, no cóż jako to z naszymi polskimi wodami. Raz lepiej raz gorzej. Na pewno wyjeżdżając nad Jezioro Kłodno warto wyskoczyć na nurkowanie w rzece Piaśnica. Mamy około godziny jazdy od Kłodna, a atrakcyjność tej rzeczki została potwierdzona już przez wielu nurków. Zobacz naszą relację z nurkowania w tej rzece.

 

Poniżej tez film jak wyglądają klimaty nurkowe w tym jeziorze.

Jeśli zatem jesteś odkrywcą, a oklepane miejsca nurkowe Ci nie wystarczą polecamy zdecydowanie Kłodno i przy okazji okoliczne inne jeziora i w ogóle okolice. W końcu to Kaszuby, jeden z piękniejszych zakątków Polski. Po nurkowaniu lokalne knajpki z regionalnymi potrawami na pewno umilą pobyt, a jak masz nutkę grzybiarza w sobie, na jesieni warto wyskoczyć w lokalne lasy na grzyby.

 

Galeria zdjęć:

 

Opracowanie: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073