Admiralski statek VIS - Chorwacja » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Admiralski statek VIS – Chorwacja

 

Okręt Vis został zbudowany w 1956 roku w stoczni  Uljanik w pobliskiej miejscowości Pula. Któż mógł się spodziewać, iż 60 lat później, okręt zostaje zatopiony w tym samym rejonie, w którym powstał. 

Po długim czasie i załatwianiu formalności o uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń, statek dowodzenia byłej Jugosłowiańskiej Marynarki Wojennej o wadze 662 ton, jako pierwszy w historii specjalnie dla nurków, został ostatecznie, 22 Maja 2016 roku zatopiony do celów nurkowania rekreacyjnego w zatoce Polje. Wrak od tamtej pory leży na dnia na 32 metrach w pobliżu Przylądka Kamenjak na półwyspie Istria w Chorwacji. 

Plan zatopienia tego statku zrodził się w głowie lokalnego mieszkańca miejscowości Pula, znanego jako gościa z głową na karku, fachowo zwanego businesmenem - Arsena Brajkovica, który zakupił flagową jednostkę jugosłowiańskiej marynarki wojennej w 2002 roku. Po nie udanym projekcie wdrożenia tego statku jako jednostki ważącej turystów właściciel stwierdził, że lepszym pomysłem będzie zatopienie go dla nurków gdzie nurkowanie w Chorwacji jest przecież jednym z głównych motorów ściągających turystów z całego świata. 

Wcześniej spacerował po tej jednostce nawet były prezydent Jugosławii Josip Tito. Pomyślał wiec, że będzie to na pewno nie lada gratka dla nurków. Tak tez się stało. Statek wcześniej został odpowiednio przygotowany do tego, oczyszczony z wszelkich oleistych substancji i tego wszystkiego, co mogłoby skazić środowisko naturalne, ale i sprawiałoby potencjalne ryzyko dla nurkujących gości.

  1. Maja w słoneczny dzień setki osób mogło się przyglądać na żywo zatapianiu tej jednostki. Dziś tysiące osób może zobaczyć też to zdarzenia na filmach. No ale, przecież najważniejsze jest to aby zobaczyć go na żywo.

Tu możesz zobaczyć różne ujęcia z chwil zatapiania Vis’a

 

a tu jak wyglądał wrak pod wodą w 2016 roku.

Wrak leży dokładnie na 32 metrach głębokości ok 250 metrów od brzegu. Dziobem w kierunku północnym. Ma 58 metrów długości i 9 metrów szerokości. Nurkując na górnym pokładzie pływamy na głębokości ok 22-24 metry. Jest więc on osiągalny przez większość nurków, nawet tych początkujących po drobnym doszkoleniu na kursie AOWD

Śledź nasze wyprawy, bo nurkujemy także w Chorwacji i być może, któregoś razu ponowimy wyprawę na wraki okolic Puli. Tu możesz zobaczyć nasze wyprawy specjalnie przygotowane dla nurków http://www.bestdivers.pl/wyprawy/

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073