Duchess of York (Sakarya) Turcja » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Duchess of York (Sakarya) Turcja

Wrak „Duchess of York" Turcja

Na wysokości miejscowości Kalkan, ale daleko w morze, jest zdradliwa podwodna skała, na którą w 1958 roku wpłynął angielski statek. Statek rozpadł się na dwie części. Dziób leży od 40 do przeszło 70 metrów głębokości. Taka hipoteza trwała do późnych lat 90. Okazuje się, że leżą tam dwa różne wraki. Na płytszej stronie od skał jest właśnie Duchess of York.
Duchess of York to statek parowy wybudowany w 1893 roku. Różne wersje i daty rozbicia tego statku znaleźć można w Internecie natomiast najbardziej prawdopodobną data rozbicia i zatonięcia statku jest rok 1916 kiedy przewoził towar do Gallipoli.
Wrak spoczywa na głębokości do 20 metrow - bardzo dużo ryb. Tu obserwowaliśmy polujące fistulki czy też ang. Needle fish.


Po drugiej stronie skał leży inny wrak co już jest potwierdzone gdyż części ni jak nie pasowały do siebie co przypadkowo stwierdzili nurkowie. Prawdopodobnie jest to statek turecki o nazwie Sakarya, który zatonął w 1957 roku.
Wrak jest ścięty jak potężnym mieczem samurajskim co widać na zdjęciach.

 W samym dziobie wraku zobaczyć można niespotykanie duże strzępiele. Bardzo dobrze zachowana kotwica, która dokładnie znajduje się na 60 metrach.

Nie wiadomo gdzie jest część rufowa tego wraku.

 
Nurkowanie w tym miejscu jest trudne i wymaga idealnej pogody. Najmniejsza fala powoduje kłopoty z zacumowaniem jachtu, a prąd powierzchniowy potrafi mocno wymęczyć nawet wytrawnych nurków. Warto dodać, iż to nurkowisko także należało do miejsc zakazanych jeszcze w 1990 r. Mogę powiedzieć, że mieliśmy dużo szczęścia, iż udało się nam zanurkować w tym miejscu, bo jeszcze dwie doby wcześniej wiał tu taki wiatr, że nie było nawet, o czym marzyć, a wrak jest godny obejrzenia gdyż robi niezapomniane wrażenie.

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073