Halstenbek - Bałtyk » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Halstenbek – Bałtyk

 

 
Duży wrak. Niedawno zatonął, zatem jest jeszcze w bardzo dobrym stanie. Tu i ówdzie widać jeszcze pleśń po towarze, który przewoził. Ten wrak to były niemiecki masowiec. Zatonął podczas sztormu ok. 3.00 nad ranem 23.11.1996 w odległości ok. 40 mil morskich na wysokości Niechorza. Czterech członków załogi tj. dwóch Litwinów, Estończyka i Niemca, udało się uratować. Piątego nie udało się odnaleźć. Halstenbek przewoził 936 ton zboża do Darłowa. Podczas sztormu przechylił się o 40 stopni. Najprawdopodobniej z powodu przesunięcia ładunku. Tuż przed zatonięciem załoga nadała sygnał SOS i ewakuowała się na tratwę ratunkową.
Wrak ten znany jest też pod nazwą ZBOŻOWIEC.

Wrak ten jest dobrym miejscem nurkowym w drodze na Bornholm lub powrotnej, gdyż leży właśnie mniej więcej w połowie między Kołobrzegiem a duńską wyspą. Długo po zatonięciu statku nie można było go odnaleźć. Na trop wpadli lokalni rybacy, którzy skarżyli się, że podczas swoich połowów w sieciach wyławiają duże ilości zboża, które przewoził właśnie Halsenbek. Statek zatonął w wyniku przesunięcia się ładunku zboża w trakcie sztormu.

Głębokość nad wrakiem: 36 m
Głębokość przy dnie: 38 m
Długość wraku 70 m
 

Halstenbek leży na dnie na głębokości 39 m, głębokość na wraku 33 m, długość 58 m. Przejrzystość wody z racji tego, że to daleko na Bałtyku w zasadzie zawsze jest doskonała i waha się pomiędzy 12 a 18 m. Wrak opadając na dno przełamał się w połowie i przekręcił. Część tylna leży na lewym boku, cześć przednia zaś wywróciła się do góry stępką. Wiele jest miejsc na wraku, gdzie można wpłynąć do środka, natomiast nie spodziewajmy się tam wielu atrakcji. Nie mniej jednak wrak jest ciekawy i godny odwiedzenia.

 

Wrak odwiedziliśmy w trakcie wyprawy z okazji 20-lecia zatonięcia Jana Heweliusza w 2013 roku. Na 100% będziemy jeszcze tam nurkować przy okazji odwiedzin wraków na Bornholmie. Zapraszamy na wspólne wyprawy.
 

 

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz
Montaż: Błażej Kabziński

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073