M/S Hamburg - Norwegia » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

M/S Hamburg – Norwegia

Wrak MS Hamburg leży w porcie Svolvaer w Norwegii na wyspach Lofoty, przechylony 90 stopni na prawą burtę na maksymalnej głębokości 23 metry. Pokład na 15 metrach. Na powierzchni widać wystający maszt wraka i mimo, że jest to port żaden statek tu nie pływa dlatego nurkowanie jest bezpieczne. Na nurkowanie wchodzi się z nabrzeża gdzie mamy 7 metrów głębokości i płyniemy pod wodą do wraka. Po przepłynięciu około 15 metrów od razu wpadamy na drewniano-metalowy wrak.

 


Tylna część wraka jest odcięta lecz można powiedzieć, że cały wrak jest bardzo dobrze zachowany. Zobaczymy wyciągarki, malownicze nadbudówki, charakterystyczne różowo-pomarańczowe ukwiały porastające cały wrak.
Wrak leży w porcie i różnie wygląda sytuacja z przejrzystością wody. Możemy trafić 15 m ale nigdy nie spada poniżej 6-8 metrów.

 


MS Hamburg, niemiecki statek - przetwórnia ryb - używany do transportu oleju z ryb i gliceryny stosowanej podczas II Wojny Światowej do produkcji amunicji. 1 marca 1941 roku specjalny brytyjski batalion znany pod nazwą Nr 3 i Nr 4 pod dowództwem pułkownika Durnforda Slatera i Pułkownika Listera wyruszył z Wysp Owczych w kierunku Norwegii.
 

 

Flota obejmująca 500 brytyjskich sił specjalnych i 50 norweskich ochotników pierwotnie wypłynęła w lutym ze Scapa Flow na Orkadach pod dowództwem brygady Haydon. Po przygotowaniach, okręty HMS Queen Emma oraz Princess Beatrix w eskorcie 5 brytyjskich niszczycieli przybyły na Lofoty dokładnie podczas pierwszego nalotu sił koalicji znanej historii pod nazwą Operacja Claymore, która rozpoczęła się właśnie w marcu 1941 roku.
Niemcy byli totalnie zaskoczeni gdyż zakładali, że przy tak złych warunkach pogodowych nikt nie zaplanuje nalotu, a już tym bardziej go nie wykona. Przygotowania niemieckich żołnierzy i oficerów trwały godzinę co dało furtkę do zaskoczenia przez Brytyjczyków.
 

 

11 fabryk i 5 statków niemieckich były bombardowane przez siły brytyjskie. W tym właśnie MS Hamburg, który został ostatecznie zatopiony przez jeden z brytyjskich niszczycieli podczas gdy stał na cumach w porcie Svolvaer.
W sumie w wyniku tej operacji 225 nazistów i 60 współpracowników zostało schwytanych, a 314 norweskich ochotników zostało przetransportowanych do Wielkiej Brytanii.
Nie zginął ani jeden żołnierz brytyjski w tej operacji, a morale Brytyjczyków wówczas bardzo mocno poszły w górę co było w tamtych czasach na wagę złota.

Zobacz także film z nurkowania na tym wraku:
http://www.youtube.com/watch?v=nk4QDBe_UQs


 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073