M/V Maverick - Karaiby » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

M/V Maverick – Karaiby

Zatonął w kwietniu 1997 r. MV Scarlet Ibis, bo tak się wcześniej nazywał, to 106 metrowy prom samochodowy. Miał zadanie przez wiele lat przewozić pasażerów między Port of Spain na Trynidadzie do Scarborough na Tobago. 

Po zasłużonych latach firma Tidco & Private Enterprise wykupiła prom, aby przygotować go do sztucznego zatopienia u wybrzeży Tobago. Wszelkie materiały mogące zagrażać eco systemowi podwodnemu, a także bezpiecznemu nurkowaniu zostały zdemontowane, wypompowane i definitywnie wyeliminowane z tego miejsca. Prom był przyholowany na wysokość przylądka Mt. Irvine i tam zatopiony. Niespełna kilka godzin później Scarlet Ibis zaczął swoje drugie życie jako sztuczna rafa i wówczas został nazwany Maverick.

 


Cała idea zatopienia promu aby stworzyć sztuczna rafę była monitorowana przez naukowców, oceanografów i nagłaśniana na całym świecie pod hasłem najbardziej efektywnej metody stworzenia sztucznego eco-systemu  w możliwie krótkim czasie.
Struktura tego wraku dostarcza schronienie niezliczonej ilości małych ryb, które przyciągają większe drapieżniki. Koralowce obrosły niemal wszystkie miejsca na wraku, a dodatkowo jest to jedna z lepszych atrakcji nurkowych w okolicy. Maksymalna głębokość wraku to 31 metrów. Wrak jest oznaczony okrągłą boją.

W tym miejscu zdarzają się prądy, ale bardzo słabe, zatem zarówno początkujący jak i doświadczeni nurkowie znajdą tu coś dla siebie. Często widuje się tu olbrzymie barakudy, a przy wejściu do ładowni na deck samochodowy jest stary oswojony 46 kg strzepiel o nazwie Harry, którego tak zwą tutejsi nurkowie. Harry rośnie bardzo szybko i jest doskonałym modelem do fotografii.
Scarlet Ibis tworzy niepowtarzalną sztuczna rafę i wspaniałe miejsce do nurkowania w okolicach Tobago.

Zobacz film z nurkowania na tym wraku.

 

Tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073