ORP Groźny – Bałtyk
W kwietniu 2012 roku Centrum Nurkowe Bestdivers zorganizowało kolejną wyprawę na wraki Bałtyku. Tym razem koncentrowaliśmy się na płytszych wrakach Zatoki Gdańskiej z nadzieją na dobrą przejrzystość wody. Temperatura wody nie rozpieszczała. 4-5 stopni dość boleśnie odczuwa się pływając w tzw. mokrym skafandrze, wobec czego wszyscy uczestnicy pływali w suchych skafandrach. W tej relacji koncentrujemy się na wraku ORP Groźny.
W Bałtyku zatonęło tysiące różnego rodzaju jednostek pływających. Znanych i dostępnych do nurkowania jest zaledwie kilkadziesiąt wraków. Zarejestrowanych jest sto tysięcy pozycji. Owiane mroczną tajemnicą wciąż czekają na swoich odkrywców.
Specyficzne warunki panujące w Bałtyku - małe zasolenie, niska temperatura i słabe nasłonecznienie powodują, że wraki leżące na jego dnie w większości zachowane są w bardzo dobrym stanie. Zdarzają się i takie co wyglądają jakby zatonęły kilka lat temu, a leżą na dnie już kilkaset lat. Z drugiej jednak strony, sprzyjające konserwacji wraków środowisko, sprawia że nurkowanie w Morzu Bałtyckim należy do wyjątkowo trudnych.
Dlatego też, aby nurkować w tych szczególnych okolicznościach przyrody trzeba być należycie przygotowanym - zarówno w kwestii wyszkolenia, jak i sprzętu. Wielu nurków nurkując na wrakach w ciepłych krajach nie zdawało sobie sprawy, że nurkowanie na naszych rodzimych wrakach to kompletnie inna bajka. Podczas szkolenia zdobywa się wiedzę i praktyczne umiejętności, które zwiększają bezpieczeństwo nurkowania zarówno na wrakach jak i w morzu. Wycinanie z sieci, poręczowanie, nawigacja, konfiguracja sprzętu, a także wiele innych aspektów jest ćwiczonych, aby przygotować właściwie kandydata do nurkowania w naszych wodach.
Nurkowanie na ORP Groźny przebiegło sprawnie. Nie było prądów, pogoda na powierzchni wręcz idealna. W okresie letnim przyciąga tłumy nurków. W kwietniowych zimnych wodach chętnych nie było wielu.
52 metrowy ORP Groźny leży na głębokość 18 m w Zatoce Gdańskiej niedaleko Jastarni. Wrak zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych wraków w tej okolicy. Dlatego też 10 maja 2011 nad wrakiem postawiono boję.
ORP Groźny był dużym radzieckim ścigaczem okrętów podwodnych typu BO 122-bis. W 1957 roku został wraz z innymi siedmioma okrętami wydzierżawiony od ZSRR. 15 grudnia wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej. Początkowy znak burtowy DS-48 (duży ścigacz), zmieniony na 368.
Został zatopiony podczas manewrów na helskim poligonie morskim w 1971 roku. Przez wiele lat ćwiczenia na nim prowadzili płetwonurkowie wojskowi. Kiedy pierwszy raz na nim nurkowałem pod koniec lat dziewięćdziesiątych był jeszcze dobrze zachowanym wrakiem z niewielką ilością osadów dennych w środku. Dziś wygląda już kompletnie inaczej.
Wymiary: długość między pionami Lpp 52,00 m, sszerokość na owrężu 6,40 m, zanurzenie 2,50 m, wyporność 350 t, załoga 55 osób.
Napęd: 3 silniki główne o mocy 808 kW (1100 KM), prędkość maksymalna 21 węzłów, ekonomiczna 12 węzłów, zasięg przy 12 w. 2500 Mm, zapas paliwa 31,7 ton.
Uzbrojenie: armata 85 mm, 2 armaty plot. 37 mm, 3 podwójnie sprzężone wkm 12,7 mm, 2 rakietowe miotacze bomb głębinowych, 2 rufowe zrzutnie bomb głębinowych, 30 bomb głębinowych BMB-1, 32 rakietowe bomby głębinowe, 18 min morskich wz. 08/39.
Głębokości: najmniejsza głębokość na wraku 10,7 m, głębokość na dnie 18,5 m.
Wobec czego na Groźnym odbywa się wiele szkoleń z zakresu nurkowania wrakowego.
ORP Groźny jest na pewno warty odwiedzenia. Zazwyczaj pierwsze próby nurkowe w Bałtyku zaczynają się właśnie na tym wraku.
Centrum Nurkowe Best Divers organizuje wyprawy nurkowe w wodach Bałtyku, na które serdecznie zapraszamy.
Galeria zdjęć:
Opracowanie: Rudi Stankiewicz
Masz pytania?
Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073