Pogłebiarka Rozgwiazda - Bałtyk » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Pogłebiarka Rozgwiazda – Bałtyk

 Wyprawy nurkowe - Pogłębiarka Rozgwiazda

W sierpniu 2011 jako pierwsi mieliśmy okazję zanurkować na wraku pogłębiarki Rozgwiazda w okolicach Kołobrzegu.


Pogłębiarka osiadła na dnie w wyniku katastrofy w 2008 roku. Podczas holowania Rozgwiazda obróciła się przez plecy na bok i zatonęła w kilkanaście minut. Potężne kotwice przeleciały nad pokładem i osiadły na rufie. Podczas wypadku zginęło pięć osób.


Rozgwiazda leży na lewej burcie na głębokości 25 metrów. Najwyższy punkt wraku sięga 14 metrów. Podczas naszego nurkowania w sierpniu 2011 widoczność była bardzo dobra. Łyżki, które kiedyś czerpały piach, sprawiają niesamowite wrażenie. Sławne koparki w Jaworznie Szczakowa to namiastka tego, co zobaczymy w okolicach Kołobrzegu. Pomieszczenia socjalne, potężny dźwig, który odpadł od całości Rozgwiazdy, kilkanaście potężnych łych i niezliczone zakamarki wraku robią ogromne wrażenie na nurkujących.

 
Wrak jest niezwykle ciekawy, bowiem nie przypomina konstrukcji przed katastrofą. Warto wcześniej przejrzeć zdjęcia pogłębiarki przed zatonięciem. Wypadek sprawil, że pogłębiarka zatraciła swój pierwotny kształt. Na dnie Bałtyku nie spotkamy się z niczym podobnym. Wrak jest bardzo dobrze zachowany. Polecam!

 


 

5 Lipca 2012 roku ekipa Best Divers ponownie miała okazję zanurkować na pogłębiarce Rozgwiazda. Tym razem ze sprzętem fotograficznym, co zaowocowało nowymi zdjęciami podwodnymi w galerii. Wrak leży stępką do lądu, zatem warto tu zanurkować jak słońce jest wysoko i lepiej go doświetla. Pierwsze nurkowanie odbyło się o godzinie 9:00, drugie ok 13. I właśnie podczas drugiego nurkowania uzyskaliśmy zdecydowanie lepsze kadry podwodne.


Woda miała temperaturę 19 stopni u góry i ok 8 w okolicach wraku. Przejrzystość wody wahała się od 8 metrów przy powierzchni do ok 18 na dnie. Po raz kolejny na wraku był dość silny prąd, który utrzymywał się od powierzchni do głębokości 15 metrów. Przy dnie słabł lub nie występował tam w ogóle. Skuter podwodny bardzo ułatwia nurkowanie w takich warunkach, a przy tym skutecznie zmniejsza zużycie powietrza.

 

Wrak jest naprawdę bardzo ciekawy, choć odwiedza go niewielu nurków. Rozgwiazda ma ok 50 metrów długości i 15 metrów wysokości (dawna szerokość). Najciekawszym miejscem są ogromne czerpaki. Jest ich ok 40., chociaż mi udało naliczyć się 28. Potężna kotwica w części tylnej najprawdopodobniej za kilka lat zniknie z widoku. To za sprawą prądów, który do dziś w niektórych miejscach naniosły 2 metry piachu.
Wrak jest interesujący i dość łatwy w nawigacji. Nurkowie dopiero zdobywający doświadczenie jak i ci zaawansowani będą zachwyceni tym miejscem. Kolejny raz polecam i utwierdzam się w przekonaniu, że nie raz jeszcze tu wrócę.
 

 Tekst i zdjęcia podwodne: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073