Ribolovac - Chorwacja » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Ribolovac – Chorwacja

Wrak Ribolovac, Brać Chorwacja (Ribolovac wreck, Brac Island, Croatia)

W okolicach chorwackiej wyspy Brać dostępne są dwa wraki kutrów rybackich do nurkowania. Jeden z nich polecany jest dla bardziej doświadczonych nurków. Zaczyna się na 35 metrach jest wrakiem nowoczesnej łodzi rybackiej. Drugi leży na dnie dużo płycej. Na nim nurkowaliśmy. 50 m od lądu na głębokości 15-24 metrów ukazuje się piękny zarys drewnianej łodzi z charakterystycznym masztem. Widok na początku daje efekt co najmniej jak wrak galeonu, ale już po chwili, gdy wpłyniemy nad pokład widać, że pochodzi on z czasów współczesnych. Nawigacja do niego i po nim jest bardzo prosta.


Po wojnie jugosłowiańskiej kuter rybacki "Ribolovac" stał w porcie i marniał bez właściciela aż w końcu nabrał wody i osiadł na dnie. Postanowiono go podnieść, wyprowadzić z portu i zatopić jako atrakcję nurkową. Co ciekawe zrobiono to wbrew sztuce, bowiem nie został oczyszczony i ciągle są na nim różne akumulatory i urządzenia z dużą ilością smarów.

Wrak ma drewnianą konstrukcję,a czas mocno go już sfatygował. Jego charakterystycznymi elementami są: duży metalowy maszt, śruba ze sterem, a w części dziobowej fioletowy kibelek z umywalką. Jak nie trudno się domyślić wszyscy chcą na nim zdjęcie :).

Pokład kutra już się zapadł, dziób jest w trakcie odpadania. Myślę, że za jakieś kilka lat, lub po mocnych sztormach wrak powinien dokonać żywota i rozpaść się na części. Nie mniej jednak jest bardzo malowniczy, fotogeniczny, a głębokość pozwala na odwiedzimy nawet nurkom początkującym.
 

Tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073