Steamer D/S Hadsel - Norwegia » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Steamer D/S Hadsel – Norwegia

Parowiec D/S Hadsel wodowany w stoczni Moss w 1940 roku pracował dla spółki Vesteralske. Po 5 latach parowiec został przeniesiony do pełnienia funkcji promu między wyspami pod nazwa Coastal Express.
Funkcje promu Hadsel pełnił przez 5 lat aż w kwietniu 1950 roku parowiec został wydzielony ze spółki i zaczął pracować jako statek transportowo-pasażerski. Pracował tak po II Wojnie Światowej przez kolejne 8 lat.

 


29 stycznia 1958 roku Hadsel dokonał żywota w pobliżu Nakkmean poza Reine i zatonął w ciągu godziny. Spoczywa na głębokości 35-45 metrów na swojej stępce.

Hadsel płynoł z portu Svolvaer do Moskenes na Lofotach. W zasadzie był to juz przysłowiowy rzut beretem do portu w Moskenes dlatego kapitan oddał ster pierwszemu oficerowi, a sam poszedł spać. Prawdopodobnie zastepca kapitana nie przewidział takiej sytuacji,ze bedzie musiał wchodzis do portu statkiem i nie przyznał się,że wczesniej wypił alkohol.
Nieszczęśliwie stało się, że statek wpłynoł na podwodna skałę, która dzis jest oznaczona. Rozdzierając burte zastepca kapitana szybko skierował statek w strone ladu aby było jak najblizej do brzegu.Na szczęscie było to blisko portu i szybko na ratunek wypłyneły liczne kutry i motorówki. Mimo,ze Hadsel poszedł na dno w 15 minut, nikt nie zginoł.

 

Wrak jest niemalże nienaruszony i bardzo ciekawy, leży na piaszczystym dnie przechylony 45 stopni na lewą burtę. Ten właśnie piasek powoduje, iż jest dobre doświetlenie światła i zdjęcia wychodzą doskonale. Ci co nurkowali tam opisują go jako jeden z najlepszych wraków do fotografii podwodnej.
Wrak na którym do czerwca 2010 roku nie nurkowali jeszcze Polacy!

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073