Thistlegorm - Egipt » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Thistlegorm – Egipt

TYP STATKU: PAROWIEC NARODOWOŚĆ: BRYTYJSKA ROK BUDOWY: 1940 MAX. PRĘDKOŚĆ: 10,5 WĘZŁA DŁUGOŚĆ: 126,5 m SZEROKOŚĆ: 17,5 M ŁADOWNOŚĆ: 9000 t ROK ZATONIĘCIA: 5-6.X.1941 GŁĘBOKOŚĆ: 15-30 m

Statek ten jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wraków świata. Jego popularność sprawiła, iż Rząd Egipski zarabia na nim więcej z turystów niż na zwiedzaniu egipskich piramid. Fakt, jest to miejsce nurkowe, które obowiązkowo trzeba choć raz w życiu zobaczyć każdemu nurkowi i nie chodzi tu tylko o samo obejrzenie wraku. Kto raz tam będzie zrozumie, że można nurkować tam tydzień, a i tak wszystkiego się nie zobaczy. To jest perła Egiptu. Odkrywcą wraku był sam JJ Cousteau. Leży on na piaszczystym dnie miotanym przez prądy morskie, które do wczesnych godzin popołudniowych gnają w jednym kierunku, a po popołudniu w drugim. Rzeczą oczywistą jest, że takie miejsce przyciąga też morską faunę. Zobaczymy tu bardzo dużo dużych ryb, a często nawet żółwie. Stada barakud, jack fish'ów czy batfish'ów są tu na porządku dziennym. Od 2008 roku postawiono boje cumownicze wokół całego wraku aby zapobiedz dalszej dewastacji przez zaczepiające się o niego łodzie nurkowe.

Thistlegorm to niesłychanie bogate muzeum militariów. Obejrzeć możemy jeepy, ciężarówki, ponad 160 motocykli, silniki samolotów, dwie lokomotywy, lekkie pojazdy gąsienicowe, cysterny kolejowe, parowóz, amunicję i całą masę innego wyposażenia. Naprawdę nie sposób tego naliczyć i zapamiętać.

Bezpieczeństwo:

Wrak ten nie należy do trudnych. Pierwsze nurkowanie robi się zazwyczaj wokół wraku, a drugie z możliwością penetracji do większych przedziałów. Naturalnie niedoświadczone osoby nie powinny się tam udawać. Sporo problemów natomiast sprawiają dwa elementy podczas nurkowania:

  • tłumy nurków gdzie bardzo łatwo można się pogubić i pomylić swoją grupę,
  • o określonej porze b. silne prądy.

Historia:

Thistlegorm, którego nazwa oznacza ‘blue thistle' czyli niebieski oset (oset to godło Szkocji). Najpopularniejszy wrak Morza Czerwonego. Zbudowany w 1940 roku, w stoczni Sunderland (Wielka Brytania) był Angielskim frachtowcem o napędzie parowym obsługiwanym przez 39 osobową załogę.

W swoją ostatnią podróż wyruszył z Glasgow do Aleksandrii, transportując zaopatrzenie dla brytyjskiej 8 Armii walczącej w Egipcie z Africa Korps. Po opłynięciu Afryki, statek zatrzymał się u wejścia do cieśniny Guobal. W nocy z 5 na 6 października 1941, około północy, Thistlegorm został zauważony i zaatakowany przez niemieckie bombowce He-111. Na skutek strzałów wybuchła przewożona amunicja oraz kocioł parowy, przesądzając o losach statku. Wrak leży równo na stępce (z wyjątkiem oderwanej części rufowej). To bogate muzeum militariów. Obejrzeć możemy jeepy, ciężarówki, ponad 160 motocykli, silniki samolotów, dwie lokomotywy, lekkie pojazdy gąsienicowe, amunicję i całą masę innego wyposażenia

Filmy z nurkowania na Thistlegormie:

Tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073