Wrak Ada (Bornholm) » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wrak Ada (Bornholm)

Wrak Ada leżący przy wyspie Bornholm w Dani  to żaglowiec z XIX wieku. Szkocki szkuner, który zatonął w 1867 roku. Statek poszedł na dno w wyniku nieszczelności ładowni, w której przewoził zboże. Gdy do ładowni dostała się woda, spowodowała napęcznienie zboża i rozerwania kadłuba. Nie ma ostatecznych dowodów na  to że jest to wrak ADA, ale wszystkie wskazówki łącznie z położeniem powodują, że można z dużym prawdopodobieństwem określić nazwę wraku.

Wrak Ada jest mocno poszarpany. Właściwie wygląda jak by to były dwa wraki. Jedna jego część leży pod dużym kątem względem drugiej. Mówi się, że prawdopodobnie to efekt włóczenia tej części przez jakiś włók. Wszędzie duże bele drewniane. Można znaleźć jedną kotwice. Tu i ówdzie wypatrzymy też stalowe strzemiona, które prawdopodobnie spinały poszycie na stępce. Z raz można zobaczyć, żeby zaliczyć nowe miejsce nurkowe, ale na pewno nie jest to wrak, na który będziemy chętnie wracać po kolejne wyzwania nurkowe.

Ada leży na głębokości 42 metrów na piasku, pływając nad wrakiem pływamy na głębokości 39-40 metrów. Przy dobrej przejrzystości wody, która tam akurat dosyć często się zdarza pływamy w lekkim półmrok. Organizatorzy nurkowań przy wyspie Bornholm zazwyczaj wolą zabrać nurków na niedaleko leżący wrak Affire, który jest dużo bardziej spektakularny, a widać go całego już z 20 metrów głębokości, mimo że leży na 40.

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073