Wrak Affaire (Bornholm) » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wrak Affaire (Bornholm)

Jeden z piękniejszych wraków w okolicach duńskiej wyspy Bornholm to Galease SM o nawie Affaire, który zatonął w 1893. Odnaleziony w 1976 Affaire to okręt wiosłowo-żaglowy określany jako galease. Statki takie były używane od końca XVI wieku do połowy XVIII wieku. Kiedy wrak odnaleziono prawdopodobnie w tym czasie wrak posiadał jeszcze stojące maszty. Jednak uznano je za przeszkodę morską zagrażającą żegludze i maszty zostały usunięte.

Dlatego też możemy dziś zobaczyć  zboku wraku równo poukładane długie maszty i bukszpryt. Prawdopodobnie podwodni archeologowie je tam poukładali. Żaglowiec Affaire to niemal kompletny żaglowiec leżący na piaszczystym dnie. Na dziobie zachowane są urządzenie, chyba windy kotwiczne , widoczne pompy zęzowe. Dobrze zachowany pokład, dziób, luki do ładowni, a w nich zbrylony ładunek. Nurkując na tym wraku masz niemalże wrażeni, że zatonął z 20 lat temu a nie 130 lat temu. Warto zanurkować tam z aparatem fotograficznym lub kamerą ale i dobrym światłem. Jest tam już zazwyczaj ciemno jako że wrak leży na 42 metrach głębokości. Pływając nad wrakiem jesteśmy na głębokości 35-37 metrów.

 

Wrak leży na dnie z wyraźnie zarysowanym dziobem oraz nie zniszczoną rufą z częścią steru. Gdy nurkowałem tam pierwszy raz w 2013 roku na dziobie były jeszcze mosiężne wskazania głębokości zanurzenia statku. W 2015 roku już ich nie było. Pytanie czy to nurkowie, czy archeolodzy do tego się przyczynili 🙂

Tu można zobaczyć ten wrak na filmie

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073