Wrak Elviscott (Reliti di Pomonte) - Elba, Włochy » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wrak Elviscott (Reliti di Pomonte) – Elba, Włochy

Wyprawy nurkowe - wrak Elviscott

 

Wrak leży na głębokości 3-12 metrów. Można na nim zanurkować zarówno z brzegu jak i od morza podpływając łodzią. Przy idealnej słonecznej pogodzie i niewzburzonym morzu to doskonałe miejsce do szkolenia nurków i podwodnej fotografii. Przez długi czas dziób statku wystawał ponad powierzchnię wody, stanowiąc zagrożenie dla kąpiących się na plaży. Dlatego postanowiono zepchnąć go na głębszą wodę.

 

Obecnie z wraku ostała się niecała połowa dostępna do nurkowania, reszta została zniszczona i w postaci powyginanych kawałków blachy zalega na dnie. W najlepszym stanie jest część rufowa. Wrak leży na piaszczystym dnie przez co jest bardzo dobrze doświetlony. Zarówno doświadczeni jak i początkujący nurkowie znajda tu na pewno cos dla siebie. Do wraku można też wpływać. Niewielka ilość osadów nie powoduje zmętnienia wody, co jak wiemy jest nie lada problemem w wielu wrakach na świecie.

 

Elviscott był statkiem towarowym, zbudowany w 1960 r w stoczni Scheepswerven Gebr. Van Diepen-Waterhuizen dla armatora Antonio Scotto Lavina z Neapolu. Statek pływał pod włoską banderą. Waga brutto 500 ton. Ładowność 1,070 ton. Długość 62,25 m, szerokość 10,20 m, wysokość 6,16 m. Wyposażony w 1 silnik diesla 4 biegowy 8 cylindrowy o mocy 800KM. Jednopokładowy, 1,8 km2 powierzchni. Prędkość max 11,5 węzła. Zatonął 10 stycznia 1972 r. załadowany drewnem. Awaria silnika spowodowała, iż dryfujący statek zderzył się z wystającymi skałami o nazwie Ogliera. Dziś wspaniałe miejsce nurkowe na Elbie.

 

 

 

Galeria zdjęć:


 

Opracowanie i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073