Wrak Ledenik - Chorwacja » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wrak Ledenik – Chorwacja

Wyprawy nurkowe - ChorwacjaNieopodal wyspy Dugi Otok, w kierunku północnym znajduje się mniejsza chorwacka wyspa – Sestrunj. Tam właśnie w sierpniu 2012 roku jako jedna z nielicznych grup mieliśmy okazję zanurkować na wraku chorwackiego cargo Ledenik.

 

Wrak zatonął stosunkowo niedawno. Według zeznań tutejszych mieszkańców miało to miejsce jakieś 8-9 lat temu. Ledenik jest mało eksplorowany przez nurków. W jego okolicy wciąż można natrafić na różnorakie przedmioty, jak np. talerze, torby, stroboskopy, ubrania, odkurzacze, czy komputery.


Ledenik był statkiem transportowym (chłodnią) przewożącym zamrożone ryby z większych statków do mniejszych portów w Chorwacji. Jego płaskie dno sprawiało, że mógł wpłynąć na naprawdę nieduże głębokości w porcie lub przy brzegu. Wymagał jednak dobrego rozplanowania ładunku, w przeciwnym razie istniało ryzyko przesunięcia towaru, a co tym idzie wywrotki statku. To też najprawdopodobniej było przyczyna jego zatonięcia. Po akcji ratunkowej pozostała tylko cuma, którą próbowano wówczas przywiązać statek, aby uniknąć przechyłu. Dokładna przyczyna zatonięcia statku nie jest znana.  


Wrak spoczywa na głębokości 8-25 metrów przy dnie na lewej burcie. Wrak posiada duże ładownie, sterówkę, przez którą można przepłynąć pionowo (w środku są jeszcze komputery pokładowe), dużo pomieszczeń, do których można wpłynąć, potężny dziób i śruby.


Ledenik jest bardzo malownicznym wrakiem, idealnym do fotografii. Leży stosunkowo płytko, więc jest dobrze doświetlony. Zdjęcia ilustrujące relację są autorstwa mojej córki, bowiem w moim aparacie zapełniła się karta pamięci. Kolejna próba samodzielnej dokumentacji jest doskonałym argumentem ku temu, aby zanurkować tu ponownie.

 Film nakręcony na wraku przez ekipę innych nurków:

http://www.youtube.com/watch?v=Sfkaw_FILQU

 

 

 

Tekst:  Rudi Stankiewicz
Zdjęcia: Lena Stankiewicz (córka)

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073