Nurkowanie wrakowe Chorwacja - wyspa Krk
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wrak Peltastis zatopiony statek towarowy – wyspa KrK – Nurkowanie wrakowe Chorwacja

 
Nurkowanie wrakowe ChorwacjaStatek Peltastis był statkiem towarowym. Miał 60,15 m. długości oraz 9,3 m. szerokości. Wyporność 1600 ton. Został zwodowany 6.03.1952 roku w stoczni W.Kremer & Sohn, Almshorm, w Niemczech. 
Wykupiony przez Grecką firmę C.M Sarlic z Pireusu.
 
Katastrofa.
Podczas sztormu w nocy z 7/ 8 stycznia 1968 roku rozbił się na skalistym wybrzeżu i o godz. 3:50 nad ranem, zatonął.  Uratowano tylko czterech z dwunastu członków załogi. Kapitan Theodoros Beleisis „poszedł na dno” razem ze statkiem. Jego ciało znalezione zostało przez nurków na mostku kilka miesięcy po zatonięciu.
tauchen-wrack-peltastis-krk-kroatien

Nurkowanie wrakowe Chorwacja

mih-2014_pozicija_a_03Mieszkańcy wyspy KRK nazywają wrak „GRK” czyli Grecki . Leży w odległości ok. 50 m od brzegu,  północno-wschodniej części wyspy Krk. Dziób wraku  leży w kierunku brzegu, na głębokości 17 m.
Wrak, jak na tak długi pobyt pod wodą,  jest w doskonałym stanie, w jednym kawałku. Leży w pozycji na stepce. Maszt, komin, relingi i inne części statku pozwalają  łatwo zorientować się o swoim położeniu pod woda podczas nurkowania. Wierzchołek masztu znajduje się 8m. pod wodą. Najgłębsza część statku czyli rufa, znajduje się na głębokości o 31 m. 
 
peltastis-4
 
Dla nurków rekreacyjnych dostępny jest górny pokład, ładownia i kadłub. Maszynownia na rufie, do której można dopłynąć wąskimi schodami okrętowymi wymaga już trochę opływania.
 
krk-kroatien-wracktauchgang-peltastis
 
Doświadczeni nurkowie mogą przepłynąć przez mostek. Łodzie nurkowe, które dowożą nurków kotwiczą zazwyczaj między dwoma masztami wraku. Nurkowania, jak to na wrakach, zaczynają się od opadania wzdłuż liny zamocowanej do górnej części masztu, dalej w dół do mostka, a jeśli jest dobra widoczność do śruby. Autochtoni oczywiście nie zalecają wpływania do wraku, jednak nie ma takiego zakazu. Doświadczeni i wyszkoleni wrakowo nurkowie mogą penetrować wewnętrzne pomieszczenia. Oczywiście podkreślamy, wymaga to większego doświadczenia, i przeszkolenia na kursie wrakowym.  Tu możesz zerknąć jak taki kurs zrobić 
DCIM102GOPROG0133052.JPG

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073