Wrak Peltastis zatopiony statek towarowy – wyspa KrK – Nurkowanie wrakowe Chorwacja

Wykupiony przez Grecką firmę C.M Sarlic z Pireusu.
Katastrofa.
Podczas sztormu w nocy z 7/ 8 stycznia 1968 roku rozbił się na skalistym wybrzeżu i o godz. 3:50 nad ranem, zatonął. Uratowano tylko czterech z dwunastu członków załogi. Kapitan Theodoros Beleisis „poszedł na dno” razem ze statkiem. Jego ciało znalezione zostało przez nurków na mostku kilka miesięcy po zatonięciu.
Nurkowanie wrakowe Chorwacja

Wrak, jak na tak długi pobyt pod wodą, jest w doskonałym stanie, w jednym kawałku. Leży w pozycji na stepce. Maszt, komin, relingi i inne części statku pozwalają łatwo zorientować się o swoim położeniu pod woda podczas nurkowania. Wierzchołek masztu znajduje się 8m. pod wodą. Najgłębsza część statku czyli rufa, znajduje się na głębokości o 31 m.
Dla nurków rekreacyjnych dostępny jest górny pokład, ładownia i kadłub. Maszynownia na rufie, do której można dopłynąć wąskimi schodami okrętowymi wymaga już trochę opływania.
Doświadczeni nurkowie mogą przepłynąć przez mostek. Łodzie nurkowe, które dowożą nurków kotwiczą zazwyczaj między dwoma masztami wraku. Nurkowania, jak to na wrakach, zaczynają się od opadania wzdłuż liny zamocowanej do górnej części masztu, dalej w dół do mostka, a jeśli jest dobra widoczność do śruby. Autochtoni oczywiście nie zalecają wpływania do wraku, jednak nie ma takiego zakazu. Doświadczeni i wyszkoleni wrakowo nurkowie mogą penetrować wewnętrzne pomieszczenia. Oczywiście podkreślamy, wymaga to większego doświadczenia, i przeszkolenia na kursie wrakowym. Tu możesz zerknąć jak taki kurs zrobić
Masz pytania?
Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073