Nurkowanie Budapeszt – Kobanya i Molnar Janos
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Budapeszt – Kobanya i Molnar Janos

To już nasz 9 raz, kiedy jedziemy nurkować w Budapeszcie w kopalni Kobanya i jaskini Molnar Janos. Jest to wyjazd także dla nurków rekreacyjnych, którzy chcieliby spróbować większego wyzwania, jakim jest nurkowanie w zatopionej Kopalni i jednej z piękniejszych jaskiń tej części świata. Jednak trzeba się do takiego wyjazdu przygotować. Niżej wyjaśniamy.

Nurkowanie Budapeszt

Jeśli nurkujesz w pojedynczej butli w kopalni Kobanya nurkowanie wygląda podobnie jak w kamieniołomie tyle, że jesteśmy pod ziemią. W każdej chwili można się wynurzyć na powierzchnię. Nie ma to charakteru jaskini, a raczej zalanych kondygnacji starej kopalni. Nad głową jest woda otwarta. To jest nurkowanie, jakie planujemy drugiego dnia. Po nurkowaniu wracamy do domu. Jednak zachęcamy zdecydowanie, aby mieć już umiejętności nurkowania w podwójnych zestawach (twin-set lub sidemount) wówczas w piwnicach Kobanii nurkujemy w bocznych korytarzach co bardzo uatrakcyjnia całe nurkowanie. Zdecydowanie polecamy zabierać nienurkujące połówki. Też nie będą się nudzić. Po pierwszym dniu nurkowań w jaskini Molnar Janos mamy mnóstwo czasu na zwiedzanie romantycznego Budapesztu. Pierwszego dnia po śniadaniu jedziemy do jaskini Molnar Janos po drugiej stronie Dunaju (ok 25 minut od hotelu). Tam robimy jedno nurkowanie, a następnie drugie ok 15.00 powinniśmy być po nurkowaniach. W jaskini przewodnik bierze max 4 osoby i pływa w 2-3 korytarzach blisko wyjścia z wody. To już ma charakter nurkowania w jaskini jako intro w jaskini, ale trzeba spełniać pewne wymagania o czym niżej. W kopalni woda ma ok 12 -13 stopni, w jaskini ok 27-20 stopni

Zerknij jaki klimat Cię czeka:

Cel wyjazdu

Może Cię to zaskoczy, ale jaskinia Molnar Janos jest bardzo podobna do niejednego cenotu w Meksyku. Zobacz to co mamy niemalże pod nosem. Natomiast Kobanya Cellars to niezły kawał historii, o czym też dowiesz się na miejscu.

Dojazd

Dojechać musimy do Hotelu Nap. Gdy wyjedziemy ok 6.00 rano w piątek z Warszawy jesteśmy ok 16.00 w Hotelu tak więc będzie jeszcze czas, aby wyskoczyć do centrum pozwiedzać najciekawsze miejsca w Budapeszcie.

Tu mamy dojechać: Adres: Budapest, Vaspálya u. 17, 1105 Węgry. Dobieramy się po kilka osób w autach i jedziemy.

Wyżywienie:

W hotelu jest standardowo śniadanie w sobotę i niedzielę (szwedzki stół). Natomiast obiad czy obiado-kolacje to już zjemy sobie w jednej z licznych knajpek w centrum Budapesztu. No jak nie spróbować Langosza specyfiku kuchni węgierskiej.

Zakwaterowanie:

NAP Hotel

Wyremontowany w 2018 roku hotel Nap usytuowany jest zaledwie 15 minut jazdy środkami transportu publicznego od lotniska i centrum miasta. Jego dogodne położenie docenią goście odwiedzający zalaną kopalnie Kobanya, zaledwie 5 minut autem od hotelu.

Hotel oferuje urocze, dobrze wyposażone pokoje oraz salon kosmetyczny, który zaprasza na masaże i zabiegi.

Obiekt dysponuje ponadto oddzielną salą konferencyjną z tarasem, w której w przystępnej cenie można zorganizować przyjęcie lub spotkanie biznesowe.

W 15 minut z hotelu można dotrzeć na międzynarodowe lotnisko Budapeszt-Liszt Ferenc i na stadion Puskás Ferenc. Centrum handlowe Árkád oddalone jest o 10 minut drogi.

Sprawdzony hotel już przez nas jest wygodny, blisko na nurkowanie i co najważniejsze – z racji położenia nie jest taki drogi jak te w centrum Budapesztu. W razie czego blisko hotelu też jest restauracja, jak i w samym hotelu zresztą.

Plan wyjazdu:

dzień 1 przyjazd do hotelu i zwiedzanie Budapesztu
dzień 2 po śniadaniu nurkowanie w kopalni i wieczorne zwiedzanie Budapesztu
dzień 3 po śniadaniu nurkowanie w jaskini i ok 13.00 powrót do kraju

Jak się przygotować do nurkowań:

NURKOWANIE W KOBANIA (kopalnia)

Aby zanurkować w kopalni Kobanya nie ma jakiś dużych wymagań. Możesz zanurkować nawet z jedną 12 lub 15 litrowa butlą i też będzie dobrze. Maksymalna głębokość tego nurkowania to 28 metrów. W miejscu w którym będziemy nurkować są warunki tzw. „open water” czyli w każdej chwili możesz się wynurzyć na powierzchnię. Jeśli będzie możliwość możemy zrobić tam też drugie nurkowanie. Problemem jest zawsze z naładowaniem butli na miejscu. Czasami się udaje, a czasami nie bo właściciel sprężarki jest akurat pod wodą. W  zestawie dwubutlowym pływamy także w korytarzach bocznych, a mówimy o 30 km piwnic w Kobanya.

 

NURKOWANIE W MOLNAR JANOS (jaskinia)

Tu są już większe wymagania. Na intro w jaskini możesz zanurkować tylko w twin-secie lub w sidemouncie. Jeśli masz wielkie parcie aby zanurkować w jaskini, a nie masz jeszcze doświadczenia w nurkowaniu w twin-secie czy sidemount – zapraszamy do nas na szkolenie, jeszcze jest czas. Kilka basenów lub cały kurs do czego zachęcamy pozwoli Ci nauczyć się wstępnie technik nurkowania w tym zestawie składającym się z podwójnych butli.

Drugi warunek to stopień minimum AOWD i spore doświadczenie w nurkowaniu (minimum 80 nurkowań, ale bardziej chodzi o to, aby radzić sobie z pływalnością pod wodą). Jak masz 20 nurkowań na koncie, a radzisz sobie z pływalnością – nie będzie problemu. Jak masz 20 nurkowań na koncie, a mówisz, że nie masz problemu z pływalnością – nie łudź się, to od razu zobaczą przy sprawdzeniu przed zanurzeniem i wygonią Cię z wody.

Najbardziej patrzą tam na bezpieczeństwo i nie ma zmiłuj jak pokazujesz cechy, że możesz sobie albo komuś zrobić krzywdę. A zatem, jeśli masz jeszcze problemy z pływalnością – zapraszamy do nas na szkolenie, przygotujemy Cię do tego nurkowania.

Kolejny warunek, aby można było zanurkować w jaskini Molnar Janos to musisz przyjechać z aktualnymi badaniami lekarskimi i posiadać ubezpieczenie nurkowe. To drugie to akurat można sobie wykupić u nich na miejscu za 6-10 Eur.

Kontakt w sprawie nurkowań:

E-Mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Telefon: (+48) 601 321 557; (+48) 698529073

Ciekawe miejsca godne odwiedzenia:

Co można zrobić i zobaczyć w Budapeszcie będąc przez weekend czy kilka dni?

Oto kilka naszych wskazówek abyście w ciemno nie łazili :)

Wiele starych budowli w których dziś są klimatyczne bary techno zmieniły to miasto na niesłychanie imprezowe. Trudno byłoby znaleźć coś bardziej wyluzowanego czy liberalnego niż centrum Budapesztu. Pijący turyści wylewają się na chodniki, uliczne jedzenie ściąga uwagę nawet wybrednych, rozrywka i atrakcje niezależnie od kierunku w którym pójdziesz. To wszystko sprawia  fascynującą wycieczkę po mieście dla przyjaciół, par, młodych, starych i całych rodzin. Niezależnie od tego, czy masz ochotę pospacerować i podziwiać architekturę, chować się w piętrowych halach targowych, czy chłonąć historię Habsburga podczas wycieczki wśród dawnej architektury Budapesztu, sam pobyt w tym mieście zadowoli Cię gdziekolwiek byś poszedł. My, jeżdżący tam od kilku lat na nurkowania wiemy, że jak odejdziesz, bez wątpienia desperacko będziesz chciał wrócić do tego miasta. Od najlepszych spa na świeżym powietrzu i innych  nocnych klubów po najlepsze przekąski,  restauracje, rejsy po Dunaju - oto, jak najlepiej wykorzystać swój czas po nurkowaniu w stolicy Węgier, która kocha zabawę.

A zatem poniżej kilka atrakcji godnych uwagi.

Parlament

No to jest absolutny nr jeden. To każdy musi zobaczyć będąc w Budapeszcie. 45-minutowa wycieczka po budynku Parlamentu Narodowego w Budapeszcie, jednym z najbardziej znanych zabytków miasta, zostaje długo w pamięci. 691-pokojowy budynek słynie z architektury gotyckiego odrodzenia, ozdobnych rzeźb i wspaniałych obrazów. Dowiedz się o historii politycznej Budapesztu z wglądem i anegdotami od eksperta przewodnika podczas płatnej wycieczki. Nie musisz iść do środka. Sam widok budynku Parlamentu, a szczególnie w nocy np. z pokładu łodzi mknącej po Dunaju dostarcza już dość atrakcji.

Budapest Bike Tour - Wycieczka rowerowa po Budapeszcie

Zabawna i pouczająca wycieczka rowerowa z przewodnikiem po Budapeszcie. Pokonasz około 16 km. Budapeszt jest przyzwoitym miastem dla rowerzystów, szczycącym się wieloma malowniczymi trasami do odkrycia na rowerze i wieloma otwartymi, wolnymi od ruchu drogami. Wycieczka rowerowa pod okiem eksperta pozwoli poznać większość historii miasta, mijając główne zabytki, takie jak Zamek Vajdahunyad, Łaźnie Szechenyi czy Bazylikę św. Stefana.

Kolejka linowa

Kolejka linowa to krótka kolejka linowa, która łączy Plac Adama Clarka i Most Łańcuchowy Széchenyi na poziomie rzeki z Zamkiem Buda powyżej. Kolejka linowa to przyjemny i łatwy sposób na odwiedzenie zamku bez konieczności wspinania się na szczyt pieszo. Wjazd kolejką na górę zajmuje tylko 10 minut. Koszt ok. 5-6 EUR.

Szimpla Kert

Wyobraź sobie ogromny, zrujnowany budynek z otwartym dziedzińcem i labiryntem pokoi, ozdób go eklektycznymi meblami, ostrą grafiką i porywającymi pamiątkami komunistycznymi, a otrzymasz najsłynniejszy i najbardziej klimatyczny bar wkomponowany w dawne ruiny miasta, Szimpla Kert. Pamiętaj, aby zamówić kieliszek Unicum, gdy tam będziesz - to tradycyjny węgierski likier ziołowy. Pub został otwarty w 2001 r w dzielnicy żydowskiej i od razu wyznaczył trendy wystroju i zabawy w Budapeszcie

Baszta Rybacka

Zbudowana w latach 1895–1902 z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego. Baszta Rybacka to imponujący neogotycki taras widokowy położony na brzegu Budy Dunaju, na Wzgórzu Zamkowym. Aby utrwalić na aparacie fotograficznym niezapomniane widoki w bajkowej scenerii, nie ma nic lepszego. Wejdź na jedną z ozdobnych wieżyczek i zajrzyj do łodzi kołyszących się leniwie po Dunaju, a następnie wpadnij do jednej z najsłynniejszych cukierni w mieście, 200-letniej cukierni Ruszwurm.

Łaźnie Szechenyi

Za dnia Łaźnie Szechenyi to oaza spokoju w tętniącym życiem Budapeszcie z luksusowymi zabiegami spa, saunami i masażami we wspaniałościach rozległego budynku z XX wieku. Ale w weekendową noc? Cóż, zamienia się w coś zupełnie nie dla dzieci: Sparty. Jeśli chcesz być rozpieszczany i upiększony, udaj się do Szechenyi w ciągu dnia. Jeśli szukasz mokrej i dzikiej nocy, poczekaj, aż zapadnie noc dla Sparties. Pomysł znanego węgierskiego producenta imprezowego, te nocne imprezy oferują nieograniczony alkohol, elektroniczną muzykę na żywo i atmosferę w wodzie.

Langosh

Lángos, w sumie też atrakcja to tradycyjna węgierska przekąska i głęboko smażony chleb w kształcie krążka, zwykle smażony w serze śmietankowym i czosnku, sosie bolońskim lub ziołach i soli. Najlepiej zaopatrywać się w nie w centrum w bocznych uliczkach Gozsdu Courtyard, gdzie sprzedawcy  oferują Langosz z  jedynie oryginalną delikatnością we wszystkich swoich kuszących odmianach aż do wczesnych godzin porannych.

Wielka Hala Targowa

Wielka Hala Targowa to odrestaurowany neogotycki tunel, w którym można kupować najlepsze lokalne produkty i wyroby rękodzielnicze. Dla wspaniałej architektury i kunsztu lokalnej kuchni warto tam zajrzeć. Zerknij też na jedyne w swoim rodzaju pamiątki, ale koniecznie skosztuj nieznanych węgierskich przysmaków. Począwszy od marynat i świeżych warzyw po mięso, owoce morza i wiele, wiele innych. Głodny stąd nie wyjdziesz!

Most Łańcuchowy

Wspaniały most wiszący w Budapeszcie, otwarty w 1849 r., Łączy Budę (zachód) i Peszt, wschodnią część miasta, wyginając się nad rzeką Dunaj. Zaprojektowany przez angielskiego inżyniera i zbudowany przez Szkota, most jest symbolem dumy narodowej i postępu gospodarczego. Jest to historyczne ważne miejsce, imponujące architektonicznie, a spacer zajmuje tylko około 20 minut. Więc możesz podziwiać widoki rozciągające się na kilometry po obu stronach rzeki i zrobić wspaniałe zdjęcia. Wygląda również fantastycznie w nocy, kiedy wszystko jest oświetlone. W sumie zdecydowanie lepiej wygląda w nocy!

Buty na brzegu Dunaju

 Bolesny pomnik 3500 osób zabitych przez faszystów w Budapeszcie podczas II wojny światowej. Ta przejmująca rzeźba, złożona z 60 par żeliwnych butów zaprojektowanych przez Can Togaya i Gyuli Pauera na brzegach Dunaju, upamiętnia śmierć 3500 cywilów - w tym 800 Żydów - zabitych przez milicjantów Arrow Cross w Budapeszcie. Ofiary otrzymały rozkaz zdejmowania butów przez faszystów, zanim zostali zastrzeleni, a ich ciała spadły do ​​rzeki.

Muzeum Pinball czyli Flippermúzeum

Budapeszteńskie muzeum pinball (tzw. jednoręki bandyta), w którym znajduje się kolekcja 115 automatów do gry w pinball i 30 innych oldskulowych gier zręcznościowych. Umiejscowiony w pozbawionej okien piwnicy w Budapeszcie. Oświetlony tylko jasnym światłem, ma klimat hipster’owski i w przeciwieństwie do innych muzeów nie odczujesz, że jesteś w jakimś sztywnym muzeum. To także największa w Europie interaktywna wystawa pinball. 

Bazylika św. Stefana

Największy kościół w Budapeszcie, który może pomieścić do 8500 osób i jest jedną z najbardziej znanych budowli na Węgrzech. Zmumifikowana prawa ręka patrona kościoła, a zarazem pierwszego króla Węgier, św. Stefana, znajduje się w szklanej gablocie po lewej stronie ołtarza głównego. A jeśli to nie robi na Tobie wrażenia, po prostu sprawdź całą tę monumentalną neoklasyczną architekturę. Perłą bazyliki jest 96-metrowa kopuła, wyłożona od wewnątrz ozdobnymi płaskorzeźbami religijnymi. Po krótkiej wędrówce możesz podziwiać imponujące widoki z kopuły na szczycie bazyliki?

Wyspa Małgorzaty

Z pewnością najbardziej imponująca zielona przestrzeń Budapesztu, Margaret Island to 2,5-kilometrowa wyspa spokojnego parku nad Dunajem, połączona mostami na obu końcach z Budą i Pesztem.  Park jest spokojny, zaciszny, nie tak często odwiedzany przez turystów. Weź książkę i odpocznij w ogrodzie różanym lub opal się przy wodospadzie w ogrodzie japońskim. W pobliżu Mostu Małgorzaty znajduje się także spektakularna muzyczna fontanna, która ożywa cztery razy dziennie, a także małe zoo i kilka kawiarni.

Dzielnica Żydowska

Tętniąca życiem żydowska dzielnica Budapesztu (zwana także siódmą dzielnicą) jest w centrum miasta, w którym znajdują się wszystkie najbardziej klimatyczne bary, kawiarnie i restauracje. Twoje nocne wędrówki prawdopodobnie zaczną się tutaj i zakończą w popularnych klubowych miejscach, takich jak Szimpla Kert. Dzielnica Żydowska oferuje również wiele najlepszych miejsc do jedzenia w mieście. Na wyśmienite przekąski wpadnij na Street Food Karavan,  tuż obok Szimpla Kert lub Kőleves, węgiersko-żydowskie miejsce z elektryzującym menu.

Muzeum Domu Terroru, czyli House of Terror

Aleja Andrássy'ego nr 60 kiedyś budziła strach jako siedziba tajnej policji, ale od 2002 roku w tej niegdyś złowrogiej kamienicy mieści się przejmujące muzeum upamiętniające ofiary reżimu faszystowskiego i komunistycznego. Muzeum zajmuje cztery piętra i zawiera ciekawą kolekcję, która łączy obiekty z interaktywnymi ekranami, które pozwalają słuchać relacji z pierwszej ręki od osób, które przeżyły. Najbardziej fascynującą częścią jest piwnica, w której faszystowska partia niegdyś internowała więźniów politycznych.

Zamek Królewski

Spektakularny pałac z XIII wieku, który stoi na Wzgórzu Zamkowym.  Zamek Królewski w Budapeszcie to obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, który zawiera także Węgierską Galerię Narodową, Muzeum Zamkowe i Bibliotekę Narodową Széchenyi. Nie ma lepszego miejsca na napawanie się kulturą Węgier.

Dunaj

Wybierz się na relaksującą, godzinną wycieczkę łodzią po Dunaju w nocy. Brzegi Dunaju są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czy jest lepszy sposób na podziwianie widoków Budy i Pesztu niż koktajl w dłoni pod migoczącym wieczornym niebem na pokładzie jednej z licznych łodzi? Wypłyń i sprawdź wszystkie główne atrakcje Budapesztu, gdy robi się ciemno. Idealny spacer dla zakochanych par lub tych, którzy po prostu uwielbiają nocny rejs.

Wielka Synagoga - Dohány Street Synagogue

Wielka Synagoga w Budapeszcie, otwarta w 1859 r., Jest największym w Europie miejscem kultu Żydów (i drugim co do wielkości na świecie). Oszałamiająca architektura i wystrój wnętrz są warte podróży, ale wizyta w Wielkiej Synagodze (zwanej także Synagogą Tabakgasse) ma również na celu oprowadzenie zwiedzających po historii Żydów na Węgrzech. Wewnątrz znajdziesz Węgierskie Muzeum Żydowskie i Archiwa, a także Pomnik Holocaustu „Tree of Life”.

Mazel Tov

W zapierających dech w piersiach starych budynkach w Budapeszcie znajduje się wiele doskonałych restauracji. Latem i w czasie ciepłej wiosny kilka z nich daje gościom możliwość delektowania się jedzeniem na przestronnych dziedzińcach lub na przytulnych tarasach. Udaj się do tętniącego życiem Pasażu Gozsdu w dzielnicy żydowskiej, która jest modnym tunelem z barami i restauracjami, które rozlewają się na chodnik. Aby zapewnić prawdziwie klimatyczne doznania kulinarne, Mazel Tov to przestronny, wysadzany drzewami bar stworzony w ruinach dawnych budowli, który zapewnia dobre wibracje dla żołądka. Izraelskie i  śródziemnomorskie jedzenie, siedem dni w tygodniu przyciągnęło do tej knajpki już nie jednego turystę.

Memento Park

Park na świeżym powietrzu, w którym znajdują się posągi, tablice i pamiątki z okresu komunizmu. Zobacz olbrzymie posągi przywódców komunistycznych, takie jak Lenin, Marks i Engels, i dowiedz się o Węgrzech kiedy państwo było pod dyktaturą Stalina. Jest też kino, w którym można oglądać bardzo niepokojące stare filmy propagandowe.

Budapest Bike Tour - Wycieczka rowerowa po Budapeszcie

Zabawna i pouczająca wycieczka rowerowa z przewodnikiem po Budapeszcie. Pokonasz około 16 km. Budapeszt jest przyzwoitym miastem dla rowerzystów, szczycącym się wieloma malowniczymi trasami do odkrycia na rowerze i wieloma otwartymi, wolnymi od ruchu drogami. Wycieczka rowerowa pod okiem eksperta pozwoli poznać większość historii miasta, mijając główne zabytki, takie jak Zamek Vajdahunyad, Łaźnie Szechenyi czy Bazylikę św. Stefana.

Secret Walking Tour

Wycieczka, podczas której możesz odwiedzić ciekawe, a mniej znane zakamarki Budapesztu. Odkryj ukrytą stronę Budapesztu podczas pieszej wycieczki, która zabierze Cię do spokojnych prywatnych ogrodów, zwykle zamkniętych dla publiczności. Będziesz potrzebował więcej niż dwie godziny wolnego czasu, ale czarujące opowieści twojego przewodnika eksperta są idealne dla rodzin i osób zainteresowanych głębszym zrozumieniem Dunaju i cudownego miasta, które wyrosło wokół niego.

Tu zobacz nasze filmy i fotorelację z poprzednich wypraw:

Molnar Janos jaskinia i Kobanya kopalnia

Galeria zdjęć:

 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073