Safari dla nurków – St.Johnes, Sataya, Marsa Alam » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Safari dla nurków – St.Johnes, Sataya, Marsa Alam

Jeśli marzeniem Twoim było pływanie z delfinami – tak, to jest właśnie to miejsce gdzie je zrealizujesz. Na Sataya w Dolphin House żyje stado około 100 osobników, są tam zawsze i zawsze z nimi się pływa podczas safari na tym kierunku.

Rafy St. Johnes oferują najpiękniejsze miejsca nurkowe pod względem barwy, różnorodności i form raf koralowych pośród wszystkich miejsc na Morzu Czerwonym. To właśnie tam mistrzowie fotografii podwodnej zbierają swoje ujęcia do najpiękniejszych albumów fauny i flory świata podwodnego mórz koralowych.

Szykuj swój aparat, kamerę GoPro i co tam masz jeszcze i zaskocz swoich bliskich i znajomych niecodziennymi ujęciami z nurkowań. Żadne inne miejsce w Morzu Czerwonym gdzie można nurkować nie jest tak fenomenalne jak St.Johnes! Woda będzie miała 27 stopni.

Dlaczego nie wyskoczyć jeszcze na tydzień póki można jeszcze gdziekolwiek polecieć i przy okazji odwiedzić ten najpiękniejszy fragment Morza Czerwonego. Nasza duża łódź nurkowa Red Sea One ma 36 metrów i 12 kajut. Już na niej pływaliśmy  na Daedalus, na Brothers – teraz dalekie południe raf St. Johnes i Fury Shoals (zwanych także Sataya). Lecimy z Warszawy do Hurghady, wsiadamy na łódź i płyniemy na południe, wracając zahaczymy o najlepsze miejsca nurkowe Marsa Alam.

Cel wyjazdu

Pływanie z delfinami na rafie Sataya w Dolphin House – stado ma ok 100 osobników.

Jeśli nie miałeś/aś jeszcze tego szczęścia pływania z delfinami – teraz wreszcie zrealizujesz swoje marzenie!

Dojazd

Lecimy z Warszawy do Marsa Alam. Także z Marsa Alam wracamy do Warszawy. Możemy zabrać 20 kg głównego bagażu i 5 podręcznego. Obecnie w samolotach czarterowych skromne posiłki możemy kupić.

Godziny wylotu będą podane bliżej terminu wylotu.

Nocleg i wyżywienie:

Nocleg

Przez tydzień domem naszym jest łódź Red Sea One, ew. o tym samym lub lepszym standardzie.

Śpimy na łodzi nurkowej Red Sea One. Łódź ma 36 metrów, 24 miejsc dla nurków, 12 podwójnych kabin, dwie olbrzymie sprężarki do ładowania butli, dwa zodiaki, trzy pokłady. Załoga do dyspozycji przez cały czas. Posiłki rewelacyjne, a woda, cola, sprite, drobne ciasteczka, herbata, kawa do dyspozycji przez cały czas. Łódź wyspecjalizowała się także w tzw safari technicznych tak więc jest możliwość pożyczenia twin-set’u i stage (na życzenie uczestnika po wcześniejszym zgłoszeniu). W marcu 2020 łódź miała gruntowny remont. Na pierwszym rejsie w marcu właściciele ubili baranka na pokładzie na powodzenie wszystkich rejsów. Zdjęcie poniżej oddaje specyfikacje łodzi. Gdyby okazało się, że łódź nie może wypłynąć (awaria, zatonęła , spaliła się czy coś). Właściciel podstawi inną jednak o tym samym lub wyższym standardzie.

Wyżywienie

Nie ma możliwości, aby po safari nurkowym w Egipcie schudnąć. Jedzenie serwowane na łodzi przez wyselekcjonowanych, najlepszych kucharzy jest tak wspaniałe, a my po nurkowaniach tak wygłodniali, iż nie masz co się oszukiwać – będzie Cię więcej po powrocie.

Dostajemy duże 3 posiłki dziennie plus przekąski w międzyczasie typu owoce, ciasta, pizzę, paluszki, ciasteczka, wafelki, falafelki, pierożki itd. Będą ryby, kaczka, wołowina, krewetki, kalmary, 6 rodzajów surówek, kurczak, indyk itd.

Tak więc tym się nie martw, kabanosy na czarną godzinę możesz zostawić w domu :-) 

 

 

Plan wyjazdu:

dzień 1 przylot, transfer na łódź, (o ile lot pozwoli jeszcze tego dnia wypłyniemy)
dzień 2 check dive Ras Disha, Ras Abu Soma Safaga
dzień 3 Elphinstone north, Elphinstone south, Shaab Sharm
dzień 4 Habili Ali, Habili Gefar, Umm Arug, Umm Arug night dive
dzień 5 Small Gotta st. John, Big Gotta st. Johns, Umm Kararim, Satayh night dive
dzień 6 Satayh night dive, Satayh drift, Malahi, pływanie z delfinami, Cloudi, Cloudi night dive
dzień 7 Shaab Marsa Alam, suszenie sprzętu, powrót do portu
dzień 8 powrót do domu

Oczywiście jako, że to morze plan może być nieco zmodyfikowany jednak ogólny charakter rejsu zostanie zachowany.

Kursy możliwe podczas wyjazdu:

Chętnych na kursy prosimy o kontakt!

Zobacz fotorelacje z poprzednich wyjazdów

Film z nurkowań St.Johnes i Sataya

 

Relacja z poprzedniego wyjazdu st. Johnes, Daedalus, Fury Shoals

Kolejne odwiedziny Fury Shoals w 2015 roku

Delfiny z Sataya

 

Kontakt w sprawie nurkowań:

Rudi Stankiewicz

telefon: 601 321 557; e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

 

Opis miejsc nurkowych raf St. Johne’s i Fury Shoals (Satyah)

Rafy St. Jones

 

Abu Galawa Small - kompleks mniejszych raf połączonych ogrodami koralowymi. W środku piaszczysta laguna przypominająca akwarium. Na głębokości 15 m leży bogato porośnięty wrak jachtu.

Claudia Reef - bardzo popularna rafa, której powierzchnia poprzetykana jest szczerbinami, jaskiniami i chodnikami. Można tam przepływać na głębokości 8-10 m. Na północno-wschodnim obrzeżu rafy znajdują się przepiękne ogrody z mnóstwem samotnych pinackli.

Satayah (Dolphin Home) - południe rafy. Rafa leży we wschodniej części skupiska zwanego Fury Shoal. Jest to dogodne miejsce na nocleg i nocne nurkowania. Wschodnia ściana opada prostopadle w dół. Na południu rafy, na głębokości 5-15 m rozciąga się fantastyczny ogród. W jednej części rozpościera się labirynt koralowych bloków, skał i małych rafek. Często spotykać można tu mureny, ryby napoleony, czasem barakudy, rekiny i duże tuńczyki.

Erg Abu Diab - to mała rafa z bogato porośniętymi ścianami, wyrastająca z głębokiego dna do powierzchni morza. W czasie porannego nurkowania łatwo spotkać tu jakiś gatunek rekina (czasem rekina młota). Całą rafę można opłynąć podczas jednego nurkowania, trzeba jednak uważać na silne prądy.

White Rock - biała skała wystająca z wody, jej ściany opadają stromo do głębokości 15 m, następnie stopniowo do 40 m. Możemy tu podziwiać piękny koralowy ogród pełen życia.

St. John’ s Reef - rozległy region samodzielnych raf i atoli. Swym charakterem przypomina już rafy sudańskie.

Abu Basala - zachód (późne popołudniowe i nocne nurkowanie). Rafa ta ma kształt podłużny. Dobrym miejscem na nocleg jest jej południowa część. Dno znajduje się na głębokości 18-20 m. Są tu przepiękne korale, zwłaszcza w płytszych miejscach. Ściana tej rafy posiada jaskinie i mnóstwo szczerbin. Jest atrakcyjna również z powodu wielu gatunków ryb i żółwi.

Habili Ali (Big) - należy do najciekawszych raf. Wyrasta ona z dużej głębokości. Można ją opłynąć w czasie jednego nurkowania. Jej płaski wierzchołek dochodzi maksymalnie do 2 m pod powierzchnię wody i jest fantastycznie porośnięty koralami. Również tutaj spotkać można kilka gatunków rekinów, a także barakudy, tuńczyki, mureny i duże stada ryb papuzich. Po wschodniej stronie urzekają piękne gorgonie.

Dangerous Reef - tutaj ściany opadają do 22 m, dalej znajduje się piaszczyste zbocze. Z południowo-wschodniej strony otwierają się przed nurkami ogrody koralowe. Można tu płynąć wzdłuż chodników i jaskiń.

Abu Basala - wschodnia rafa ukształtowana podobnie jak Dangerous Reef.

Habili (Small) - na rafie tej zanurkować można tylko podczas dogodnych warunków pogodowych (najlepiej wcześnie rano). Jest to mała rafa w kształcie wieży z prostopadłymi ścianami i zaokrąglonym wierzchołkiem na głębokości 3-5 m. Rafę można opłynąć dookoła parę razy, stopniowo wynurzając się. W głębinach pływają rekiny, płycej stada większych ryb, a wokół wierzchołka ławice małych rybek. Nad wierzchołkiem pełnym miękkich i twardych korali można długo odbywać przystanki bezpieczeństwa.

Big Gotta - od południowej strony na głębokości 30 m rozpościera się rozległa skalna półka z mnóstwem jaskiń. Często obserwuje się w tym miejscu rekiny, żółwie, ryby napoleony, a czasami nawet manty.

Shaab Aid - od południa zobaczyć można piaszczyste zbocze ze skalnymi wieżami. Koralowe bloki tworzą w tym miejscu labirynt. Na północnej ścianie warte obejrzenia są koralowe ogrody. Przebywają tu ray’e i żółwie.

Small Gota - to mała rafa wyrastająca z otchłani, gdzie jest mnóstwo dużych wachlarzy gorgonii. Po zachodniej stronie, od wschodu i południa spotkać można wiele barwnych miękkich korali. Jest tu również mała jaskinia, gdzie przeważnie można obserwować odpoczywającego żarłacza białopłetwego.

Paradise Reef - jest skupiskiem małych raf, które okalają "rajskie" ogrody na głębokości 5-15 m.

Sirnaka Island - to stosunkowo duża wyspa, pokryta w całości skamieniałymi koralami. Na wybrzeżu są urokliwe plaże lub skalne nawisy. W miejscu noclegu ściany opadają do 18-20 m. Mnóstwo muren oraz napoleonów, które podpływają do łodzi.

Ras Banas - znajduje się tutaj wrak angielskiego tankowca Atlas, trafionego włoską torpedą. Tylna część o długości 50 m leży na prawym boku na głębokości 10-30 m. Można wpłynąć do środka jednego pomieszczenia, ale pod wpływem zmąconego, delikatnego mułu widoczność szybko maleje (już po wpłynięciu pierwszej pary nurków). Położenie przedniej części rozerwanego wraku nie jest znana.

Satayah:

Haeven (El Malahi) - raj dla nurków i fotografów podwodnych! Kompleks małych raf, pomiędzy nimi znajdują się koralowe ogrody, labirynty, zwężenia i kanały. Jaskinie zamieszkują mniejsze rekiny, a także mureny i raye. Na zewnętrz jaskini zobaczyć można żółwie. Tu i tam wynurzają się olbrzymie stołowe korale. A wszystko to na głębokości około 20 m.

Satayah: Dolphin Home - tylko snorkeling. W tej okolicy występuje inny gatunek delfinów, niż wokół znanej rafy Samaday przy Marsa Alam. Pływanie z delfinami odbywa się tak, iż pontonem osoby z ABC płyną za stadem delfinów. Wskakujemy do wody i podążamy za stadem. Zazwyczaj jest ich tam ok 50-80 sztuk w mniejszych stadach pływających po całej lagunie. One tam mieszkają tak więc są tam zawsze!!! Jeśli Twoim marzeniem było pływanie z delfinami – tak, to jest właśnie to miejsce, gdzie je zrealizujesz.

Um el Khararim

Ta zbudowana w kształcie półksiężyca rafa, to jedna z najpiękniejszych raf dalekiego południa Morza Czerwonego. Cztery duże korytarze, tworzące malowniczy system wąwozów. Prowadzą do ogrodów koralowych podzielonych piaszczystymi lagunami. Sufit zamyka się i otwiera, pozostawiając szczeliny o szerokości 0,5 – 1,5 m. Południowo – wschodnia część rafy pilnowana jest przez 2 napoleony, natomiast północno – wschodnia część zamknięta jest pinaklami koralowymi. Przez główny masyw rafy prowadzi kręty labirynt, który dobrze jest przepłynąć razem z przewodnikiem. W południowo – zachodnią część, pociętą labiryntem korytarzy i spękań, wprowadza wąski korytarz o długości 250 m. Rozciągają się tam piękne, koralowe ogrody opadające do głębokości 20 m. Płynąc z powrotem można ponownie wpłynąć do korytarza ścinającego południowy narożnik.

 

Okolice Marsa Alam

Okolice Safagi i Marsa Alam, gdzie wykonamy nurkowania początkowe i końcowe, są już dobrze obnurkowane przez ekipę BestDivers. Więcej na temat wypraw organizowanych w tamte rejony można znaleźć tu

Galeria zdjęć

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073