Safari nurkowe - Nurkowanie Lofoty
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Safari nurkowe – Nurkowanie Lofoty

Lofoty to miejsce, które fiordy ukształtowały w formie wielkiego ramienia, rozciągającego się daleko w głąb morza. Liczne szczyty wznoszą się ku arktycznemu niebu, niczym wieże kościoła, między którymi znaleźć można tradycyjne wioski pełne rybaków i artystów.

Nurkowanie Lofoty

Nurkowanie Lofoty

Któż nie chciałby zobaczyć jednego z piękniejszych miejsc na świecie, jakim jest archipelag wysp Lofoty w Norwegii. A jeszcze jak masz możliwość zanurkowania? Tak, tam właśnie będziemy nurkować i to w zupełnie dziewiczych miejscach gdzie dorsze dorastają do wielkości rekinów, a pionowe ściany ciągną się po 100 m w dół. Przejrzystość powietrza ma do 150 km a wody do 70 metrów. Tak, widzieliśmy to na własne oczy podczas poprzedniej wyprawy!

Płyniemy z Bodo wzdłuż archipelagu Lofoty i kończymy nasz rejs w Tromso. Zapach żywicy sosny pomieszany z morskim zostanie Ci w pamięci do końca życia, a ponad metrowe zębacze, halibuty i ryby, których nazw nawet nie będziemy znali przekonają Cie, że to jest jedno z piękniejszych miejsc na ziemi jakie odwiedzisz.

 

Lecimy do Bodo, tam się musztrujemy na nasz jacht. Robimy zakupy żywieniowe i ruszamy w morze. Im bliżej Tromso tym bardziej malownicze zatoczki, zakamarki i nurkowania. To jest też wyjazd, że jak zastanawiasz się czy zainwestować w jakąś dobrą kamerę, światło czy aparat – to zrób to. Twoje zdjęcia zachwycą wszystkich! Podczas tego wyjazdu pobijesz swoje rekordy w łowieniu ryb. Wędka zatem to obowiązkowy punkt rejsu. Nawet jak nie łowiłeś dotychczas ryb i nie masz w tym doświadczenia, ten rejs zapoczątkuje w Tobie pasję do łowienia ryb. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że jest to wyjazd na nurkowania w suchym skafandrze. Każdego dnia nurkujemy w nowych miejscach. Czasami będą to spokojne lajcikowe nurkowania czasami w silnym prądzie ale zawsze bezpiecznie. Miejsca nurkowe będą wybierane wg. naszej wiedzy, ciekawości, możliwości i bezpieczeństwa uczestników wyprawy.

Cel wyjazdu

Odkrywanie nowych nieobnurkowanych miejsc i pobijanie rekordów w łowieniu ryb.

Dolot:

Dolecieć musimy do Bodo w Norwegii skąd wyruszamy i kończymy nasz rejs w Tromso, stamtąd wracamy do Polski.

Wyżywienie:

Zakupy i posiłki robimy wspólnie lub jak to na jachtach bywa wyznaczamy dyżury i podział obowiązków. Co dzień po dwie osoby pełnią dyżur i tak zmieniamy się każdego dnia. Kwestia do uzgodnienia. Zakładamy również restaurowanie w knajpkach. W końcu jesteśmy na wakacjach. Pierwszego dnia robimy zrzutkę do kasy jachtowej i z tego budżetu robimy zakupy żywieniowe, zakup paliwa, opłaty portowe, opłata za sprzątanie jachtu na koniec rejsu. Zazwyczaj wychodzi koło 500-600 zł/osobę.

Jacht S/Y Hi Ocean One, na którym będziemy pływać:

Jacht Hi Ocean One typu Fram 60 (rocznik 2007) został zbudowany w polskiej stoczni FRAM i wyposażony przez prywatnego inwestora. Jest to solidna jednostka typu slup o stalowym kadłubie. Jego zalety szczególnie docenią osoby, dla których ważny jest komfort, radość z żeglowania i bezpieczeństwo. Jacht przystosowany jest dla 18 osób jednak ze względu na komfort zbieramy tylko 12 osób. Dwie osoby będą załogą.

Nasz komfort (wnętrze jachtu)

Jacht wyposażony jest w 5 oddzielnych, zamykanych wygodnych kabin. Kabiny wykończone są okładziną drewnianą oraz elementami sztucznej skóry. Na jachcie znajdują się:

Kabina dziobowa - posiada cztery komfortowe koje oraz poprzeczną koję dodatkową. Każdy z Uczestników rejsu ma do dyspozycji szafki i półki na rzeczy osobiste. Kabina doświetlona jest licznymi okienkami.

Dwie kabiny klasy Premium na śródokręciu posiadają podwójną koję, sofę, liczne szafki oraz szafę, przedsionek. Kabiny te mają bezpośrednie, niezależne wejścia do łazienek umieszczonych na śródokręciu. Są one doświetlone okienkami burtowymi i lukiem w suficie przedsionka. Istnieje również możliwość zamiany sofy w koję i zmianę tych kabin w wygodne kabiny trzyosobowe.

Dwuosobowa kabina klasy Premium na rufie z przestronną, dwuosobową koją, licznymi szafkami na rzeczy osobiste pasażerów. Kajuta ta jest doskonale doświetlona licznymi okienkami i lukiem sufitowym i jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie łazienki rufowej.

Trzyosobowa kabina dla załogi stałej na rufie.

Na jachcie znajdują się 3 łazienki z toaletą oraz prysznicem z ciepłą wodą. Jedną przeznaczamy zazwyczaj na przechowanie naszych walizek nurkowych. Łazienki mają umywalki i pełnowymiarowe toalety z elektrycznym systemem spuszczania wody. Łazienki na śródokręciu wyłożone są mozaiką glazurowaną lub glazurą, a blaty są granitowe. Odsalarka wody morskiej zamontowana na jachcie pozwala na stosunkowo dużą niezależność jachtu od konieczności tankowania wody słodkiej, co znacznie zwiększa jego autonomiczność.

Do dyspozycji pasażerów jest największe pomieszczenie na jachcie – przestronna mesa z wygodnymi kanapami i rozkładanym stołem, radiem z systemem audio, telewizorem i odtwarzaczem dvd. System audio ma możliwość przełączenia na głośniki zewnętrzne w kokpicie. Mesa jest doświetlona dużymi, panoramicznymi oknami. Umożliwia ona wygodne spędzanie w niej czasu przez wszystkich uczestników rejsu. Mesa połączona jest z jachtową kuchnią – kambuzem, który wyposażony jest w kuchenkę gazową z piekarnikiem, zlew z bieżącą wodą, lodówkę, zmywarkę do naczyń i podręczną zamrażarkę. To właśnie w mesie będziemy ładować baterię naszych aparatów czy latarek. Gniazdka są normalne jak w Polsce.

Na jachcie znajduje się duża zamrażarka

 

Długość całkowita: 18,62m

Szerokość: 5,20 m

Zanurzenie: 2,40 m

Wysokość boczna 3,90 m

Wyporność: 40000 kg

Zbiornik wody: 1200 l

Zbiornik paliwa: 4000 l

Powierzchnia żagli: 150 m2

Załoga: max: 17 osób

 

Radość z żeglowania (pokład)

Na jachcie zabudowano zamykaną i ogrzewaną sterówkę. Sterówka ma duże okna, które umożliwiają obserwację otoczenia jachtu we wszystkich kierunkach. Znajdują się w niej wszystkie niezbędne urządzenia służące do nawigacji i sterowania jachtem. Zalety takiego rozwiązania docenią w szczególności żeglarze na zimnych akwenach morskich lub żeglujący w trudnych warunkach atmosferycznych.   Za sterówką został zbudowany wygodny kokpit. Jest on wyposażony w rozkładany teakowy stół i siedzenia. W jednym z siedzeń kokpitu zamontowano komorę chłodniczą do przechowywania warzyw.

Kokpit ma bezpośrednie wyjście na przestronny pokład rufowy - tak jak cały pokład jachtu wyłożony drewnem teakowym. Odpowiednie mocowanie want sprawia, że poruszanie się po jachcie od dziobu do rufy nie sprawia najmniejszych trudności. Dla bezpieczeństwa cały pokład został otoczony solidnym relingiem ze stali nierdzewnej. Zejście do kąpieli lub nurkowania ułatwia hydraulicznie opuszczana platforma na rufie jachtu, która może być używana do zwykłych kąpieli jak i do wygodnego zejścia pod wodę dla nurków. Po kąpieli można skorzystać z zewnętrznego prysznica zamontowanego na rufie jachtu. 

Wyposażenie dla nurków:

  • sprężarka do ładowania butli
  • uchwyty na butle
  • hydrauliczna opuszczana platforma rufowa
  • balast i pasy balastowe
  • 12 butli (12,15 i 18 litrowych)

Ożaglowanie i prowadzenie jachtu

Jacht Hi Ocean One jest jednostką typu slup, co oznacza, że posiada jeden maszt i trzy żagle – genuę, foka i grota. Łącznie mają one powierzchnię ok. 150 m2, co pozwala na szybką i sprawną żeglugę. Genua i fok wyposażone są w rolery, dzięki którym żagle można wygodnie rozwinąć i zwinąć bez wychodzenia z kokpitu. Grot jest rolowany do masztu, co sprawia że rozwijanie, refowanie i zwijanie żagla jest bardzo proste. Hi Ocean One jest wyposażony w elektryczne kabestany, które znacznie ułatwiają pracę z linami. Całość osprzętu – kabestany, bloki, stoppery są tak przygotowane, by ich użytkowanie podczas żeglowania było maksymalnie proste i bezpieczne. Wszystkie liny sprowadzone są do kokpitu, by ułatwić obsługę żagli niezależnie od warunków. Sterowanie odbywa się z wygodnego fotela w sterówce za pomocą poręcznego koła sterowego, które może być w każdym momencie zastąpione przez elektronicznego autopilota, który bardzo dokładnie prowadzi jacht a który jest jeszcze dodatkowo sterowany pilotem - zatem drobnych zmian kursu można dokonywać z każdego miejsca jachtu. Na jachcie zamontowano silnik o mocy 280 KM, który pozwala na sprawną żeglugę z prędkością 9 węzłów. Do skomplikowanych manewrów można korzystać ze steru strumieniowego umieszczonego w dziobowej części jachtu. Duża pojemność zbiornika paliwa (5000 l) pozwala na ogromną autonomiczność żeglugi (ok. 4000 mil morskich). 

Nawigacja

Jacht Hi Ocean One zaopatrzono w pełny zestaw elektronicznych pomocy nawigacyjnych takich jak: 

  • dwa chartplotery (mapy elektroniczne), czyli urządzenia z zestawem najnowszych elektronicznych map morskich, połączone z GPS. Jeden z nich umieszczony jest w mesie
  • radar
  • autopilot z pilotem
  • echosondę
  • log
  • wiatromierz
  • radio VHF DSC
  • ręczne radia VHF do łączności między jachtem a załogą na lądzie
  • Navtex - urządzenie do odbioru prognoz i map pogodowych
  • telefon satelitarny

No i jeszcze zerknij jak wygląda na filmie

https://www.youtube.com/watch?v=9_r9hVMHpZo

Plan wyjazdu:

dzień 1 lecimy z Warszawy do Bodo przez Oslo, musztrujemy się na pokładzie
dzień 2 szybkie zakupy poranne i ruszamy w morze, dziś nurek sprawdzający
dzień 3 dwa nurki i trekking w góry
dzień 4 do dwóch nurkowań
dzień 5 dwa nurkowania
dzień 6 dwa nurkowania i trekking
dzień 7 nurkowanie poranne, suszenie sprzętu, zwiedzanie Tromso
dzień 8 powrót do Polski z Tromso przez Oslo

Kursy możliwe podczas wyjazdu:

Chętnych na kursy prosimy o kontakt!

Kontakt w sprawie nurkowań:

Rudolf Stankiewicz

telefon: 601 321 557

e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Filmy oraz galeria zdjęć

Zobacz nasze filmy oddający klimaty nurkowań na Lofotach

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073