Safari nurkowe po Suwalszczyźnie - Nurkowanie w jeziorach Polski
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Safari nurkowe po Suwalszczyźnie – Nurkowanie w jeziorach Polski

Ileż to już razu byliśmy nad j. Hańcza, które owszem, jest jednym z najpiękniejszych jezior Suwalszczyzny. Z drugiej jednak strony ileż to razy chcieliśmy przy okazji zobaczyć inne ciekawe miejsca Suwalszczyzny ale zawsze brakowało czasu.

Nurkowanie w jeziorach Polski

Nurkowanie w jeziorach Polski - wyjazd dla całej rodziny

Teraz właśnie w ten przedłużony weekend proponujemy tę niecodzienną wyprawę, bowiem przez 4 dni planujemy zanurkować w 5 różnych jeziorach Suwalszczyzny oraz w najpiękniejszej rzece Polski tj. Czarnej Hańczy. Możesz zrobić podczas tego wyjazdu nawet 11 nurkowań to jak na tygodniowym safari w Egipcie. Nie przeocz tego wyjazdu!!!

Suwalski Park Krajobrazowy oraz Wigierski Park Narodowy gdzie będziemy, obejmuje najpiękniejsze tereny północnej Suwalszczyzny. Pogłoski o próbie stworzenia nad Hańczą parku narodowego byłyby nam wybitnie nie na rękę, bowiem równałoby się to z zakazem nurkowania (tak stało się z Morskim Okiem). To enklawa krajobrazu górzystego, nazywana bywa przez odwiedzających "Bieszczadami z jeziorami". Malownicze polodowcowe krajobrazy odbijają się w toni krystalicznie czystych jezior, ukrytych przed światem w dużych zagłębieniach terenu. Dodatkowo osłoniętych przez drzewa rosnące na brzegach i wzniesieniach, z bogatą szatą roślinną i dziką fauną. Przejrzystość wody i wspaniała malownicza okolica, ale i niewiarygodnie dobra kuchnia lokalna to główne powody, dla których co roku tam jeździmy i to po kilka razy. Teraz dodatkowo odkrywamy nowe zakamarki, bo 4 dni temu właśnie nam sprzyjają!

 

Cel wyjazdu

Odkrycie nowych pięknych miejsc nurkowych w Polsce oraz nurkowanie w Wigierskim Parku Narodowym

Jako, że nikt z Polski nie organizuje wyjazdów nurkowych o takim charakterze, zwracamy szczególną uwagę na unikatowość tego wyjazdu. Wyjątkowo mamy pozwolenie na nurkowanie w Wigierskim Parku Narodowym!

Dojazd

Jedziemy do miejscowości Błaskowizna. Śpimy w: GOŚCINIEC HAŃCZA, Błaskowizna 3a, Gmina Jeleniewo

Charakterystyczny budynek na styl schroniska górskiego po prawej stronie drogi około 100 m przed jedynym sklepem we wsi. W Suwałkach mamy kierować się na Rutka Tartak, po drodze w Jeleniewie na wysokości starego drewnianego kościółka po prawej stronie skręcamy w prawo na miejscowość Kruszki. Z Suwałk na miejsce jest jakieś 25 km. Zresztą w dzisiejszych czasach GPS Cię przyprowadzi pod sam budynek.

Dodatkowe informacje o wyjezdzie

Cena zawiera:

 • cztery noclegi w Gościńcu Hańcza (ew. w domu obok jakby miejsc zabrakło)
 • 4 śniadania, 3 obiady i  3 ogniska z pełnym wyżywieniem (jakby padało kolacja będzie na stołówce)
 • ładowanie butli powietrzem
 • nurkowania pod opieką kadry Bestdivers,
 • doskonałą zabawę i odstresowanie weekendowe
 • odwiedzenie najciekawszych zakątków Suwalszczyzny
 • darmowy parking przy gościńcu
 • opłatę za nurkowanie w Wigierskim Parku Narodowym
 • opłatę za wstęp do Wigierskiego Parku Narodowego

Cena nie zawiera:

 • dojazdu (dobieramy się po kilka osób w autach)
 • wypożyczenia brakującego sprzętu do nurkowania (nie dotyczy osób robiących kursy)
 • wstęp na parking nad j. Hańczy (płatny u właściciela posesji)

 

koszty dodatkowe:

 • Dzieci do 3 lat gratis
 • Dzieci 3-12 lat 533 pln ( z połówką jedzenia)
 • Psy: 60 zł (po wcześniejszym zgłoszeniu)

Nocleg i wyżywienie:

Nocleg:

Przez cztery dni domem naszym będzie Gościniec Hańcza z bezpośrednim dostępem do jeziora Hańcza

Charakterystyczny budynek w stylu schroniska górskiego jest pod adresem Błaskowizna 3a. Położony jest na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Malownicza okolica otoczona wzniesieniami górzystymi, lasami i licznymi jeziorami jak również przepływająca w pobliżu Czarna Hańcza, stwarzają wspaniałe warunki do aktywnego wypoczynku zarówno latem jak i zimą. Zarówno nurkowie jak i osoby nienurkujące będą miały tu wspaniale spędzony czas.

Do dyspozycji:

 • pokoje – 2-i wieloosobowe
 • znakomite wyżywienie domowe - także kuchnia myśliwska i wegetariańska.
 • śniadania i kolacje w stylu stołu szwedzkiego, obiady tradycyjne
 • parking
 • miejsce na grilla, ognisko
 • plac zabaw dla dzieci
 • sala telewizyjna i kominkowa
 • dostęp do internetu (wifi)
 • bar
 • dostęp do jeziora.

Miejsca będą rezerwowane według kolejności zgłoszeń. W pokojach ciepła woda, wc z prysznicem. Ręczniki należy przywieźć ze sobą.

Wyżywienie:

Zarówno w czwartek, piątek jak i sobotę. Nie ważne czy to będzie zwiedzanie okolic u osób nienurkujących, czy po nurkowaniach tradycyjnie organizujemy ognisko z pieczeniem kiełbasek, które przy ognisku smakują jak nigdy! Jedzenia jest tyle, że nie przejemy. Nie ma sensu, zatem chomikować coś na czarną godzinę :-) . Co najwyżej dwa piwka sobie kup. W lokalnym sklepie można kupić oryginalne lokalnych browarów, a nawet litewskie. Tak więc i tego nie musisz przywozić ze sobą.

Posiłki:

 • czwartek: śniadanie, obiad i ognisko
 • piątek: śniadanie, obiad, ognisko
 • sobota: śniadanie, obiad, ognisko
 • niedziela: śniadanie

Osoby niejedzące mięsa prosimy o wcześniejszy sygnał, kucharz przygotuje coś, co wcześniej nie kwiczało.

Plan wyjazdu:

dzień 1 – odbiór sprzętu do nurkowania w Bestdivers i wyjazd nad jezioro
dzień 2 śniadanie, wyjazd nad Hańczę, obiad, wyjazd nad Hańczę, wieczorem ognisko i dla chętnych nurkowanie nocne
dzień 3 śniadanie, wyjazd nad j. Białe, powrót na obiad zwiedzając Dolinę Rospudy, po obiedzie nurkowanie w j. Ożewo lub Hańcza, wieczorem ognisko i dla chętnych nurkowanie nocne
dzień 4 śniadanie, wyjazd na nurkowanie w j. Wigry, powrót na obiad i wyjazd na nurkowanie Wigry lub j. Hańcza, wieczorem ognisko i dla chętnych nurkowanie nocne
dzień 5 śniadanie i wyjazd nad j.Staw, następnie jedziemy na spływ nurkowy rzeką Czarna Hańcza (obowiązkowo trzeba zabrać fajki)
dzień 6 zwrot sprzętu w Bestdivers

W zależności od warunków pogodowych i przejrzystości wody na miejscu będzie ostateczna decyzja, co do miejsca nurkowego.

Kursy możliwe podczas wyjazdu:

Podczas weekendu, oprócz dobrej zabawy, planujemy następujące nurkowania:

Chętnych na kursy prosimy o kontakt!

 

Zobacz fotorelację z poprzednich wyjazdów:

Hańcza stan na 2018 rok

Nurkowania w Hańczy

Kontakt i rezerwacje:

Rudi Stankiewicz

Tel. 601321557

Mail: Rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Ciekawe miejsca:

Dla rowerzystów

Najbardziej atrakcyjną formą poznania Suwalszczyzny i bliskiego kontaktu z jej wyjątkową naturą są wycieczki rowerowe. W siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu znajduje się wypożyczalnia rowerów. Można tam otrzymać informacje na temat tras rowerowych i kupić mapki.

 

Spływy kajakowe

Jednodniowe spływy kajakowe Czarną Hańczą, Rospudą i Marychą.

 • www.wigry24.pl , tel. 604 061 479
 • www.kajaki-strumyk.pl , tel. 507 683 023, 503 677 193
 • www.rospuda.pl , tel. 604 18 00 83
 • www.szot.pl , tel. 87 643 43 99, 601 146 703

 

Jednodniowe wycieczki na Litwę

www.biuro-eskapada.pl , tel. 508 448 042

 

Wigierska Kolejka Wąskotorowa

Wigierska Kolejka Wąskotorowa jest kolejką turystyczną o długości 10 km. Jej szlak wiedzie z Płociczna przez południową część Wigierskiego Parku Narodowego. Wzdłuż szlaku, w atrakcyjnych miejscach, niemal nad samymi brzegami jeziora Wigry urządzono przystanki widokowe: Binduga, Powały, Bartny Dół. Początek i zakończenie przejażdżki odbywa się zawsze w Płocicznie. Latem turyści jadą w odkrytych wagonikach, poza sezonem letnim w krytych i ogrzewanych. Adres: Płociczno Tartak 40, 16-402 Suwałki Telefon: 87 563 92 63

 

Safari

Od maja do końca października można odbyć bezkrwawe safari w zagrodowej hodowli dzikich zwierząt. Hodowla znajduje się w miejscowości Zabytki u podnóża Tatarskiej Góry i nosi nazwę „Gospodarstwo Ekologiczne Rodziny Rodziewiczów”. Gospodarstwo jest ewenementem w skali regionu. Bowiem na ok. 300ha ogrodzonej ziemi, w pięknej , zielonej, poprzecinanej licznymi wzniesieniami i oczkami wodnymi okolicy, można spotkać stada danieli, jeleni europejskich, jelenie mandżurskie, dziki, świniodziki. Znajduje się tu jedyne w europie gniazdo jelenia marali. Mieszkają także muflony, dzikie owce arui, koniki Przewalskiego, tarpany, długowłose jaki, guanako, lamy, krowy, owce kameruńskie, kozy a nawet wielbłądy i zebry. Można obserwować orły bieliki, żurawie, czaple i gniazdujące na bagnach kormorany. Jest też egzotyczne ptactwo: strusie, pawie bażanty. Gospodarstwo zwiedza się na pokładzie samochodu terenowego. Rezerwacja pod numerem telefonu: 87 615 49 43 lub 509 951 368

 

Park linowy

W samym sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy Górą Zamkową a Górą Cisową, nad jeziorem Jeglówek znajduje się Park Linowy TWIERDZA JAĆWINGÓW. Park jest częścią całego kompleksu lasów, łąk i stawów, które tworzą Folwark Ordonówka. Park Linowy obejmuje 4 trasy linowe o różnym stopniu trudności. Jedna z tras została specjalnie przygotowana dla najmłodszych. Najciekawszą atrakcją jest najdłuższy w Polsce zjazd tyrolski, czyli zajazd na linie (420 m). W Parku Linowym znajduje się wiele ciekawych przeszkód, które zainstalowane są na różnej wysokości. Najwyższe znajdują się nawet na wysokości 15 m. Udziejek 18, 16-404 Jeleniewo Tel. 888 632 335

www.twierdzajacwingow.pl

 

Turtul

zlokalizowana jest tu siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Ten najstarszy w Polsce park krajobrazowy o powierzchni 62,8 km2 otacza ochroną polodowcowy krajobraz, a w nim: morenowe wysoczyzny, głazowiska, sandry, kemy, ozy, wiszącą dolinę rzeczną, liczne jeziora, w tym jez. Hańcza.

W Turtulu mieści się punkt informacji turystycznej i izba regionalna oraz przyrodnicze wystawy czasowe. Przy siedzibie Parku znajduje się zabytkowa tama spiętrzająca wody rzeki Czarnej Hańczy, tworząc rozlewisko - Staw Turtulski, punkt widokowy na dolinę rzeki Czarnej Hańczy, źródliska rzeki Szeszupy i oz turtulsko - bachanowski.  Rozpoczynają się tu ścieżki poznawcze „W dolinie Czarnej Hańczy” i „Źródła Szeszupy”. www.spk.org.pl

 

Głazowiska Bachanowo nad Czarną Hańczą

Rezerwat geologiczno-krajobrazowy o powierzchni 0,98 ha został utworzony w 1972 r. Położony jest w dolinie Czarnej Hańczy. Obejmuje fragment łąki z rozległym głazowiskiem. Miejsce największego nagromadzenia głazów narzutowych w Polsce. Na powierzchni 3 ha występuje około 10 tysięcy głazów, których obwód wynosi od 0,5-3,0 metrów oraz kilka o obwodzie 6,0-9,0 metrów. Głazy pochodzą z rozmycia przez wody poziomu gliny zwałowej, pochodzącej z wytopienia lądolodu. W wyniku rozmycia gliny drobniejszy materiał (piasek i żwir) został wypłukany i zabrany przez prąd wody.

 

Smolniki

Smolniki - Wieś położona przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego, założona w połowie XVII wieku. Z okolicznych wzgórz można podziwiać wyjątkowo malownicze widoki na panoramę doliny Szeszupy z zespołem Jezior Kleszczowickich. Tu nagrywano sceny do filmów: "Dolina Issy" i "Pan Tadeusz". Na horyzoncie widoczna jest Góra Cisowa, nazywana ze względu na swój kształt Suwalską Fudzijamą. W Smolnikach znajduje się węzeł kilku pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. W budynku szkoły podstawowej znajduje się etnograficzna izba regionalna, w której zobaczyć można dawne przedmioty codziennego użytku. We wsi znajduje się odrestaurowana zabytkowa kapliczka cmentarna z przełomu XVIII i XIX wieku. Polecamy wizytę w punkcie widokowym „U Pana Tadeusza”, z którego roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków Suwalszczyzny.

 

Stańczyki

 

Jest to niewielka wieś o walorach letniskowych, bardzo ładnie położona nad rzeką Błędzianką. Początki wsi sięgają drugiej połowy XVI w., kiedy nazywała się Staciówka. W pobliżu znajdują się słynne "wiadukty północy" największe w Polsce - po których przed wojną biegła kolej. Projekt budowy linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy-Gumbin (Gusiew) był gotów na początku XX wieku. Kolej ta miała spełniać funkcje strategiczno - militarne (biegła przy granicy z Polską), przewozowe oraz turystyczne. Do jej budowy przystąpiono w 1907 roku. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej (1912 r.) most północny był wykończony i położono na nim tory. Wojna przerwała prace, ale powrócono do nich w 1923 r. W 1926 r. oddano most południowy oraz 13 pomniejszych mostów i wiaduktów. Most południowy pełnił rolę tarasu widokowego, a jednocześnie zapasowego, na wypadek zbombardowania północnego. W 1927 roku kolej została nareszcie uruchomiona. Pociągi na torze północnym kursowały do 1945 r. Mosty postawione są nad Błędzianką, łączą dwa brzegi jej pradoliny. Przypominają rzymskie akwedukty. Wysmukłe filary łączą klasyczne łuki przęseł. Przy budowie filarów zastosowano technikę wtapiania w cement kłód drewna. Przęsła natomiast są żelbetowe, tak jak i ażurowe bariery. Długość mostów wynosi 180 m. Po II wojnie światowej Rosjanie rozebrali tory i wywieźli do ZSSR. Na szczęście mosty oszczędzili.

 

Ścieżka „Doliną Czarnej Hańczy”

Ścieżka rozpoczyna się w Turtulu i prowadzi do jeziora Hańcza. Oznakowana jest kolorem zielonym, długość trasy to 3,5km. Wędrując wzdłuż doliny rzeki Czarna Hańcza, jednego z najpiękniejszych fragmentów Suwalskiego Parku Krajobrazowego, zaobserwować można wiele form rzeźby polodowcowej: dolinę rzeczną, rynnę lodowcową, oz turtulski, dolinę zawieszoną oraz rezerwat „Głazowisko Bachanowo” . Czarna Hańcza, największa rzeka Suwalszczyzny, swój początek bierze w otulinie Parku, w okolicach wsi Okliny. Jako niewielki strumień, w Starej Hańczy, wpada ona do jeziora Hańcza, które opuszcza w Bachanowie, jako bystry potok o dużym spadku (24 m na odcinku 1,3 km), głośno szumiący pośród licznych głazów leżących w korycie rzeki. Na odcinku od Bachanowa do Turtula dolina rzeki jest wąska, nie przekracza 250 m szerokości i ma ponad 30 m głębokości. Środkiem doliny ciągnie się, na trzykilometrowym odcinku, 13 wydłużonych pagórków. Jest to oz turtulski – najpiękniejszy przykład ozu w Polsce!

 

Wodziłki

Wodziłki założone zostały w 1788 r. przez Rosjan, którzy pojawili się, szukając schronienia przed prześladowaniami w swojej ojczyźnie. Byli to uchodźcy religijni, zmuszeni do opuszczenia Rosji po reformie ksiąg liturgicznych i rytuałów w prawosławnej Cerkwi, przeprowadzonej w XVII wieku przez patriarchę rosyjskiego Nikona. Część duchowieństwa i wiernych nie zgodziła się na zmiany, co pociągnęło za sobą rozłam Kościoła prawosławnego. Tych, którzy zostali przy starej liturgii i tradycji, nazywano staroobrzędowcami, starowiercami, filiponami, raskolnikami. Staroobrzędowcy ze swoją religią, kulturą i obyczajami to przeniesiony do nas kawałek starej Rosji. Zazwyczaj zajmowali się oni uprawą ziemi, ale głównym źródłem ich utrzymania była obróbka drewna, roboty stolarskie i ciesielskie. W Wodziłkach stoi jeszcze kilka drewnianych domów,zabudowania gospodarcze i parowe łaźnie. Drewniana jest również molenna – świątynia z 1921 roku. W Wodziłkach można zażyć kąpieli w tzw. czarnej bani. Budynek takiej łaźni, w przeciwieństwie do bani białej, nie posiada komina, a dym z paleniska odprowadzany jest przez okna i drzwi. Banie stoją zazwyczaj przy stawie lub rzece, gdzie zanurzają rozgrzane ciała korzystający z parowej kąpieli. Starowiercy jeszcze dziś, mimo procesów asymilacyjnych, zachowali wiele oryginalnego kolorytu, przywiązania do dawnych obyczajów, obrzędów i stylu życia. Młodzi ludzie jednak coraz częściej golą brody, piją alkohol, palą papierosy, zawierają małżeństwa z innowiercami. Wodziłki przed wojną zamieszkiwało około stu rodzin, dziś zostało ich tylko pięć.

 

Góra Cisowa

Morenowe wzniesienie w kształcie regularnego stożka we wschodniej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Dojście od parkingu we wsi Gulbieniszki. Wysokość 256 m n.p.m., 80 metrów od poziomu lustra wody pobliskiego jeziora Kopanego. Góra ta stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny na obszarze Parku. Uważana jest za symbol Suwalszczyzny. Z wierzchołka Góry Cisowej można podziwiać przepiękną panoramę Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

 

Góra Leszczynowa

Zalesione wzniesienie (272 m n.p.m.), opadające stromym urwiskiem ku jezioru Hańcza we wsi Przełomka. Na szczycie Góry Leszczynowej znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się widok na jezioro Hańcza i zagłębienie Szeszupy.

Przełomka swoją nazwę zawdzięcza porastającej dawniej ten teren Puszczy Przełomskiej. Między Mierkiniami i Przełomką przebiegała granica puszcz Przełomskiej i Mereckiej. W Przełomce znajdują się trzy okazałe drzewa, pomniki przyrody - 2 klony i wiąz, a nad brzegiem jeziora leży pomnikowy głaz (obwód: 6,75 m, wysokość: 1 m). Miejscem wartym odwiedzenia we wsi jest "Galeria Wiejska". www.galeriawiejska.pl

 

Góra Zamkowa

Uchodzi za jeden z najpiękniejszych zakątków Suwalszczyzny. Jej bezpośrednie otoczenie to zalesiona Góra Kościelna i Góra Cmentarna oraz cztery jeziora - Szurpiły, Tchliczysko, Jeglówek i Jeglóweczek. Wierzchołek Góry Zamkowej wznosi się ponad 45 m nad powierzchnię otaczających ją jezior i 228,1m nad poziom morza. Szurpiły zostały założone przez kamedułów wigierskich w 1685 r., na miejscu osady drwali. Dziś jest to niewielka wieś letniskowa, bardzo ładnie położona na polodowcowej wysoczyźnie, przy południowej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W okolicach Szurpił występują duże anomalie magnetyczne, spowodowane głębokimi pokładami rud żelaza. Wokół jest bardzo dużo jezior, zwanych ogólnie szurpilskimi. Należą do nich Jeglóweczek, Jeglówek, Tchliczysko, Szurpiły i Kopane.

Góra Zamkowa oddalona jest od wsi o dwa kilometry. Do dziś można dostrzec - przyglądając się zboczom góry - trzy pierścienie ziemnych wałów obronnych, umocnionych głazami. To pozostałość z bogatej przeszłości historycznej tego miejsca - obok Osinek, Szwajcarii i Żywej Wody jest to największy obiekt archeologiczny Suwalszczyzny. Oczekuje na pełne poznanie i opisanie.

 

Kanał Augustowski

Kanał Augustowski należy do najbardziej cennych i popularnych zabytków polskiej kultury technicznej. Był największą inwestycją Królestwa Polskiego XIX wieku. Jest kanałem żeglownym, podziałowym, który łączy dopływ Narwi i Biebrzę z Niemnem. Wykorzystuje obniżenie rynnowe, tworzące pasmo jezior augustowskich oraz doliny rzek - Netty i Czarnej Hańczy. Ma długość 101,3 km, a w Polsce 80 km - z czego 77,5 utrzymanych w stanie pełnej spławności.

Obecnie Kanał Augustowski jest częścią wyjątkowo malowniczego i łatwego szlaku wodnego Czarnej Hańczy. Można wybrać się na rejs statkiem z Augustowa albo jednodniowy spływ kajakowy.

 

Wigierski Park Narodowy – będziemy tam przy okazji nurkowań w j Staw, Wigry i w Czarnej Hańczy

Tu kilka zdjęć i opisów miejsc gdzie będziemy:

 

Dolina Rozpudy

Białe Filipowskie

Jezioro Wysokie

Jezioro Staw

Jezioro Ożewo  

 I wiele innych w okolicy, gdzie ciągle czekają na nurków.

 

A przecież najpiękniejsza rzeka do nurkowania to właśnie jest w tamtych okolicach. Mowa oczywiście o Czarnej Hańczy

Galeria zdjęć

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073