Podwodna mapa 4000 wraków u wybrzeży Irlandii
Zespół z uniwersytetu w Irlandii w mieście Limerick wykorzystując nową technologię zastosowaną w oceanicznych robotach, odkrył podczas badań dna morskiego m.in. okręt podwodny z czasów I Wojny Światowej. To już ponad 4000 wraków odkrytych na wodach Irlandii i przeszło 1800 przy wyspach!
W trakcie poszukiwań miejsca spoczynku wraków, autonomiczny pojazd podwodny zlokalizował i zanurkował na głębokość przekraczającą 150 metrów, w kierunku dwóch dużych jednostek.
Uważa się, że znalezione statki o długości ponad 100 metrów, to wraki oceanicznego liniowca i dużego statku towarowego.
Dzięki obrazom z kamery HD odkryto również skolonizowane przez życie morskie nienaruszone części U-boota z I Wojny Światowej.
Na podstawie materiałów z obrazowania, pokazujących wrak i miejsce wokół, ustalono tożsamość liniowca. Kanadyjski statek został zatopiony podczas rejsu z Bostonu do Liverpoolu w 1917 roku. Zobrazowane duże pole szczątków, sugeruje gwałtowne uderzenie w dno.
Darmowa aplikacja “Wreck Viewer” posiada w swojej bazie lokalizacje ponad 4000 wraków znajdujących się na irlandzkich wodach i około 18 000 rozrzuconych wokół wyspy.
Znaczna liczba pozycji została zarejestrowana podczas prac prowadzonych przez jednostkę archeologii podwodnej National Monuments Service. Dzięki działaniom Narodowego Urzędu Zabytków obecnie archiwum obejmuje ponad 18 000 wraków, szacuje się jednak, że prawdziwa liczba może przekroczyć nawet 30 000.
Pod uwagę brane są jednostki wszystkich klas: kutry rybackie, statki handlowe, parowce, okręty podwodne, okręty wojenne, oceaniczne okręty liniowe i około 1800 jednostek związanych z I i II Wojną Światową.
Inne pozostałości dziedzictwa kulturowego Irlandii, takie jak zatopione przystanie, pomosty, czy młyny pływowe znajdują się na wyznaczonych wodach, obejmując ponad 900 000 km2 dna morskiego i tysiące kilometrów rzek, jezior, kanałów, terenów podmokłych.
Warto pamiętać, że wraki powyżej 100 lat i obiekty archeologiczne znajdujące się pod wodą, niezależnie od ich wieku i lokalizacji, są chronione na mocy ustawy. Nurkowanie lub ingerencja w jakikolwiek z obiektów archeologicznych leżących na dnie morskim, jest dozwolone jedynie na podstawie licencji wydawanej przez ministra Kultury i Dziedzictwa.
Tu film z badań wraków na dnie:
Masz pytania?
Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073