Jezioro Wysokie » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Wysokie

Wyprawy nurkowe - jezioro Wysokie

Jezioro Wysokie (powyżej j. Rospuda) w zasadzie w ogóle nie jest znane nurkom. Nie wiem, czy w ogóle ktoś tam kiedykolwiek nurkował. Z rozmów z nurkami suwalszczyzny wnioskuję, że nawet nie słyszeli o tym jeziorze. Jaki jest powód? Jezioro jest bardzo sprytnie ukryte w lesie, mało kto wie jak tam dojechać, nazwy jeziora nie ma na mapach, nawet na wykazie jezior Suwalszczyzny go nie znajdziemy. Obecność atrakcyjniejszych zbiorników w tej okolicy jak Hańcza, Rospuda, Białe Filipowskie sprawia, że właśnie tam możemy spotkać nurków. Tymczasem...


W październiku 2013 podczas, gdy pozostali nurkowie z ekipy Bestdivers nurkowali w Hańczy, ja udałem się na poszukiwanie nowych nurkowisk. W końcu - ile razy można nurkować w tym samym miejscu? Miałem ogromne szczęście, bo na brzegu jeziora Rospuda spotkałem wędkarza, który okazał się miłośnikiem przyrody i opowiedział mi trochę o okolicznych zbiornikach. Jezioro Wysokie wydaje się być ciekawym miejscem do eksplorowania. Leży w lesie, około 20 metrów nad lustrem Jeziora Rospuda. Trafić do jeziora jest niezmiernie trudno, bowiem prywatne działki i łąki okolicznych rolników strzegą do niego dostępu. Nie znalazłem żadnych informacji na temat tego jeziora w Internecie. Wiadomo jedynie, że jest to jedno z 13 jezior gminy Filipów na Suwalszczyźnie. Wśród pozostałych znajdują się:

 

 • j. Białe Filipowskie (znane nurkom jako czyste ze ściankami),
 • j. Kamienne,
 • j. Rospuda (ciekawe jezioro, w różnych okresach ma rożną wizurę, 53 m i ścianki),
 • j. Czarne (źródła Rospudy),
 • j. Mieruniszkie Wielkie,
 • j. Krzywe (słaba przejrzystość),
 • j. Mieruniszkie Małe,
 • j. Czostków,
 • j. Garbaś (pięknie położone w Dolinie Dospudy, dno kamieniste, niestety słaba przejrzystość),
 • j. Długie (w Dolinie Rozpudy, płytkie ale z pięknymi łąkami podwodnymi, dobre dla fotografów),
 • j. Jemieliste (słaba przejrzystość wody),
 • j. Okminek,
 • j. Okmin (Duży) inaczej Ożewo (rynnowe, o kamienistym dnie, wydaje się ciekawe dla nurków).


Wyprawy nurkowe - jezioro Wysokie

Jezioro położone jest powyżej i w jednej linii z j. Rospuda. Nie ma trzcin przy brzegach co znaczy, że od razu robi się głęboko i faktycznie już z brzegu (dzięki dobrej przejrzystości) widać, że bardzo szybko opada w dół, w zasadzie tuż przy samym brzegu. Na brzegu jeziora w południowej części widać olbrzymie głazy polodowcowe (czasami kilkutonowe), a na dnie sporo kamieni. Świadczy to o polodowcowym charakterze jeziora, jeziorze rynnowym, a więc głębokim. Jezioro ma swoje źródła podwodne, którymi zasila poniższe jezioro Rospuda. Znaczy to, że cały czas się oczyszcza. Wokół jeziora nie ma pól uprawnych, jedynie lasy i pastwiska dla krów. Rokuje to dobrej wizurze podczas nurkowania. W południowej części jeziora jest ujście w postaci małego strumyka w kierunku Rospudy przecinającego jedyną polną drogę wzdłuż tych jezior. Przejedziemy tam tylko samochodem terenowym lub traktorem. Z tej polnej drogi, którymi okoliczni gospodarze gonią krowy na łąki i jeżdżą traktorami, możemy oglądać wspaniały pejzaż. Z najwyższego punktu drogi ścieli się przepiękna panorama z widokiem na oba jeziora. Odniosłem wrażenie, że jest to najwyższy punkt w okolicy. Około 250 m n.p.m. Ten widok zapiera dech w piersiach.

 

Miejsce zejścia do wody

Jadąc od Filipowa do Wólki kierujemy się na wieś Supienie. W pewnym momencie zobaczymy po prawej stronie drogi brązowy płotek z małą działka na sprzedaż (stan na październik 2013). Jedziemy dalej prosto, mijając łąkę i dom z płotkiem drewnianym wokół niego po lewej stronie drogi. Mniej więcej na wysokości tego domu w prawdo odbija leśna droga do góry, w którą skręcamy. Droga zaprowadzi nas nad jezioro od zachodniej strony obok czyjejś letniej działki. Jest tam miejsce na kilka aut.
 

Jezioro Wysokie będziemy eksplorować w 2014 roku. Jeśli chcesz być jednym z pierwszych w Polsce nurkujących w tym miejscu, gorąco zapraszam.

 

Galeria zdjęć:

 

Opracowanie i zdjęcia: Rudi Stankiewicz
 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073