Jezioro Białe Filipowskie
Jezior Białych w Polsce jest bardzo dużo. Te, w którym nurkowaliśmy posiada dopisek Filipowskie, od miejscowości Filipów znajdującej się kilka kilometrów dalej. Jezioro Białe Filipowskie to jedno z najczystszych jezior na Suwalszczyźnie. Posiada I klasę czystości i obowiązuje na nim strefa ciszy, co oznacza, że motorówki tam nie zobaczymy. Często klasyfikacja I klasy czystości przez wielu niewtajemniczonych definiowana jest jako doskonała przejrzystość wody. Nie o to chodzi. To znaczy, że woda w jeziorze jest czysta chemicznie. Ale niekoniecznie przejrzysta. W tym przypadku jednak wizura jest doskonała. Waha się w granicach 5-9 metrów.
Jezioro ma powierzchnię 130 hektarów i według różnych danych od 53 do 70 m głębokości. Najbardziej prawdziwa głębokość to 57 m. Dno przeważnie piaszczyste i kamieniste, trochę podobne jak w Hańczy. W płytkich zatokach muliste i porośnięte roślinnością pływającą i różnego rodzaju roślinami wód polskich z niebywałym bogactwem ryb. Jak wszystkie jeziora na Suwalszczyźnie jest jeziorem polodowcowym, rynnowym, sielawowym - czyli wąskie, głębokie i czyste. Ze względu na dużą przejrzystość wody jest to idealne miejsce do nurkowania. Dzięki temu, że dno opada stromo już w niedużej odległości od brzegów można zaliczać duże głębokości nurkując nie wypływając na środek akwenu. Podobne zjawisko obserwujemy zresztą na popularniejszej dla nurków Hańczy.
Białe Filipowskie to kolejny ważny, ale niedoceniany akwen dla nurków odwiedzających jeziora Suwalszczyzny. Dlaczego? Nie ma tam bazy nurkowej (kiedyś była) i trudno znaleźć dogodne dojście do jeziora. Dużo prywatnych działek i pól uprawnych w rękach rolników powoduje, że dojścia do jeziora można szukać godzinami. Wspomniana wcześniej duża przejrzystość wody, strome brzegi i ciekawie uformowane dno to prawdziwa gratka dla płetwonurków.
Nad jeziorem nie znajdziemy ośrodków wypoczynkowych. Nie chce powiedzieć, że jest tam dzicz, ale faktycznie nie ma tam dużego ruchu turystycznego. Spotkamy raptem kilku wędkarzy. Natomiast jezioro jest bardzo pięknie położone, a do Doliny Rospudy jest przysłowiowy rzut beretem. Wspaniała oaza przyrody. Można ja odwiedzić przy okazji nurkowania w jeziorze Białym Filipowskim.
Dojazd do jeziora możliwy jest tylko drogami polnymi. Momentami dojazd jest utrudniony przez korzenie i glinę w lesie, ale gdy już dojedziemy widok zapiera dech w piersiach. Linia brzegowa jest bardziej urozmaicona w części południowej. Brzeg wschodni jest zalesiony, zachodni otoczony polami. Właśnie w części wschodniej znalazłem miejsca, gdzie można dojechać nad samą wodę. Wydaje się, że jest tam bardziej dziko i niedostępnie. Jezioro zamieszkuje bardzo zróżnicowana ilość gatunków ryb: leszcz, okoń, szczupak, sandacz, ukleja, krąp, jazgarz, miętus, karp, sielawa, sieja, płoć, lin, karaś i węgorz. Niepokojące jest to, ze duża ilość pól uprawnych któregoś dnia spowoduje, że woda drastycznie straci swoją przejrzystość i I klasę czystości. Jakoś nie wierze, aby okoliczni autochtoni całe szambo wywozili do oczyszczalni. Korzystajmy zatem z uroku tego jeziora.
Odkryłem dwa dojazdy nad jezioro. Jadąc od Suwałk na Kowale Oleckie w Motulach Starych skręcamy na Przerośl w prawo, po przejechaniu ok. 1 km skręcamy w lewo w stronę jeziora i tam drogą polną jedziemy aż do jeziora. Wzdłuż polnej drogi trzymając po lewej stronie jezioro jedziemy wzdłuż prywatnych działek aż dojedziemy do skraju lasu. Tam lekko pod górkę oddalając się od jeziora jedziemy jak droga nas poprowadzi cały czas jednak skręcając w stronę jeziora (będą tam różne odnogi). W pewnym momencie niemalże po łące (mało uczęszczana ścieszka) dojedziemy wdo prywatnej łąki skąd już blisko do wody. Stary barak jest punktem charakterystycznym.
Drugie miejsce jest jeszcze bardziej na północ. Jadąc tą samą drogą z Motul Starych na Przerośl dojedziemy do drogowskazu „Przystajne w lewo” - tam właśnie skręcamy. W pewnym momencie ta polna droga będzie odbijać w prawo, a my jedziemy jednak lekko w lewo. Jedziemy w odłóż pola po lewej stronie aż dojedziemy do skraju lasu i lekko kamienistej drogi wzdłuż tego lasu czyli dotrzemy do skrzyżowania dróg w kształcie litery T, tam skręcamy w prawo i dosłownie po 10 metrach skręcamy w las w lewo. Tam jedziemy przez las aż dojedziemy do polany leśnej. Ścieszka leśna prowadzi tam prosto (bardziej ubita bo to trudno nazwać drogą) ale my skręcamy tam w mało uczęszczaną ścieszkę (prawie jej nie widać, musimy dopatrywać się bardziej wygniecionej trawy pod kołami aut, tam już widać wodę w dole) w prawo i po chwili zjedziemy nad jezioro. Przed nami jest nad samym brzegiem górka za która schodzi się do wody pod kątem ok. 70 stopni. Schodząc w butlach do wody przydadzą się liny. Polecane raczej samochody terenowe, albo przynajmniej na wysokim podwoziu.
W 2014 roku ekipa Bestdivers na pewno tam zawita, gdyż widok znad powierzchni bardzo mnie ujął. Jeśli ktoś by chciał się zabrać na badanie tych nowych miejsc nurkowch, zapraszam.
LINK DO MAPY BATYMETRYCZNEJ JEZIORA BIAŁEGO
Galeria zdjęć:
Jezioro Białe Filipowskie:
typ jeziora: sielawowe
głębokość max: 57 m
średnia głębokość: 17,1 m
powierzchnia: 130,3 ha
długość: 2,9 km
szerokość: 0,7 km
widoczność pod wodą: 5-10 m
Opracowanie i zdjęcia: Rudi Stankiewicz
Masz pytania?
Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073