Jezioro Tyrsko (Żbik) » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Tyrsko (Żbik)

Wyprawny nurkowe - Jezioro Żbik


Nazwa Żbik została nadana zbiornikowi przez lokalnych nurków. Na mapach, w przewodnikach i urządzeniach nawigacyjnych określany jest jako jezioro Tyrsko, potocznie zwane też Gutkowskie, Zbzikowe. Zbiornik zakwalifikowano jako jezioro lobeliowe, dlatego niegdyś było objęte ochroną i na jego terenie znajdował się rezerwat. Lobelia jest niezwykle rzadkim gatunkiem rośliny wodnej, występującej głównie w wodach pojezierza kaszubskiego.
Powierzchnia jeziora to ok 1,2 hektara, co oznacza, ze kwalifikuje się je do niewielkich zbiorników. Żbik położony jest w Olsztynie, na terenie osiedla mieszkaniowego Redykajny.

 


W latach 30. ubiegłego wieku jezioro Tyrsko posiadało status jeziora oligotroficznego, czyli o najwyższej klasie czystości i przejrzystości wody. W latach 1957-1987 pełniło funkcję rezerwatu, a w przeciągu ostatnich kilku lat uznano je za jezioro b-mezotroficzne z tendencją do dalszej eutrofizacji. Oznacza to, że z kolejnymi etapami życia jezioro będzie tracić przejrzystość wody, a co za tym idzie także atrakcyjność dla nurków.

 


To doskonały zbiornik dla miejscowych, na szybki niedzielny wypad po tzw. kościele. Zbiornik nie przyciąga nurków z odległych zakątków Polski, ale w mojej opinii warto tam raz zanurkować. My mieliśmy okazję zanurkować tam w 2002 i w czerwcu 2012 roku. W porównaniu z pierwszym nurkowaniem różnica w widoczności podczas drugiego była ogromna. Po 10 latach woda na głębokości 8 metrów miała ok 5 metrów przejrzystości, poniżej zaczynała mętnieć i tracić wizurę do 2 metrów. Dalsze nurkowanie traciło sens, tak więc osiągnąwszy 12 metrów zanurzenia, wróciliśmy na ląd.

 


Jezioro otacza teren rekreacyjny, a nad jego brzegiem stoi hotel. W okresie letnim tłumy ludzi mącą wodę. Najprawdopodobniej za kilkanaście lat zbiornik straci swoje obecne walory, tak więc spieszcie się z eksploracją Żbika! 


 


Galeria zdjęć:


 


Opracowanie i zdjęcia: Rudi Stankiewcz

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073