Zakrzówek » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Zakrzówek

Wyprawy nurkowe - Zakrzówek

Zakrzówek to jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych w Polsce. Kamieniołom położony jest dosłownie 10 minut od starówki Krakowa, składa się dwóch zbiorników połączonych ze sobą przesmykiem o szerokości 25 metrów. Każdy zbiornik posiada jedno zejście. Łączna powierzchnia akwenu to ok 12 hektarów. Maksymalna głębokość nurkowiska to niewiele ponad 30 metrów. Gdy zjedziemy nad sam zalew jedyną dostępną drogą to po lewej stronie mamy głębokość 31 metrów, a po prawej około 26 metrów najgłębiej. W zimie i w dni kiedy w zbiorniku nurkuje mało osób, widoczność dochodzi do 10-15 metrów, latem spada do ok 5-8 m.

 

 

Widoczność spada wraz z ilością nurków nurkujących w danym momencie. Na dnie akwenu, po lewej stronie od drogi na głębokości od ok 25 metrów znajduje się słabo przejrzysta zawiesina o wyczuwalnym zapachu siarkowodoru. Powstała ona z gnijących resztek organicznych oraz gleby i wpływa na ograniczenie widoczności do ok 30 cm. Kiedyś zawiesina była z dwóch stron drogi i zaczynała się już na głębokości 18 metrów. Dziś z prawej strony od drogi zawiesina nie utrzymuje się. Zbiornik oczyszcza się samoistnie. Być może za kilka lat także część po lewej stronie będzie wolna od zawiesiny.W zbiorniku przez kilkanaście lat wytworzyła się bardzo ciekawa flora i fauna. Spotkamy tu naprawdę olbrzymie płocie i stada niespecjalnie płochliwych okoni. Większość ryb przyzwyczaiła się do obecności nurków.

Wyprawy nurkowe - Zakrzówek

Z roślinności latem i jesienią zobaczyć można wspaniałe łany wywłócznika. Bardzo malowniczo pod wodą prezentują się zatopione drzewa i wszechobecne ramienice, które dodają nagim skałom Zakrzówka życia. Nurkowanie w tym zbiorniku jest zdecydowanie jednym z ciekawszych w Polsce.


Nurkowania odbywają się z reguły w północnej części akwenu ze względu na atrakcje i dostępność. Przez środkową część zalewu biegnie droga asfaltowa, opadając i zakręcając w lewo. Na niej znajduje się m.in. platforma szkoleniowa, lustra, wraki samochodu i autobusu. Nurkowania odbywają się wzdłuż wapiennych ścian, na malowniczych półkach skalnych w tzw. zatopionym lesie. Można prowadzić tu szkolenia z zakresu kursów podstawowych jak i bardziej specjalistycznych np. nurkowanie na wrakach.

Wyprawy nurkowe - Zakrzówek


Niektórzy nurkowie niekiedy płyną w dalsze zakątki Zakrzówka. Niektóre są jeszcze niezbadane. Nurkowanie w lewej części Zakrzówka dostarcza jeszcze więcej emocji, gdyż tam praktycznie nikt nie pływa, a przez to przejrzystość wody jest momentami tak samo dobra jak w wodach Adriatyku.

Dobrze wybrać się w dalsze zakątki skuterem podwodnym. Zobaczymy czasami nienaruszone struktury skał, roślin podwodnych, zatopionych drzew i krzewów.

Zakrzówek cieszy się wielką popularnością wśród nurków. Obok sławnych Koparek w Jaworznie Szczakowa to główny zbiornik nurkowy okolic Krakowa i Śląska.

 

Wyprawy nurkowe - Zakrzówek

 

Historia Zakrzówka

Zapiski o Zakrzówku pochodzą już z 1238 roku. Nazwa Zakrzówek pojawia się w piśmiennictwie w 1281 roku. W XV wieku Zakrzówek był już dobrze rozwiniętą wsią. W XVIII wieku Austriacy wykorzystali ukształtowanie terenu wokół wsi i stworzyli tu ważny element Twierdzy Kraków poprzez nadłamanie krawędzi Skał Twardowskiego. 

Od 1910 roku Zakrzówek jest nazwą dzielnicy Krakowa na mocy decyzji cesarza Franza Josepha Habsburga. Rada Miasta Krakowa postulowała kilka lat wcześniej o włączenie kilku gmin podkrakowskich w obręb miasta celem ułatwienia m.in. portu rzecznego. I tak Zakrzówek stał się jedną z dzielnic dzisiejszego Krakowa.

W 1906 roku zapoczątkowano w licznych kamieniołomach podkrakowskich wydobycie skał wapiennych jako kamienia budowlanego i surowca do produkcji zaprawy wapiennej.

Największy z nich i najpóźniejszy, położony na południowym stoku Skał Twardowskiego zyskuje nazwę "Zakrzówek". Kamieniołom ten rozwijał się głównie w latach 1957 - 1990. Do 1991 roku prowadzono tu wydobycie wapienia i wód technologicznych zyskując surowiec dla Krakowskich Zakładów Sodowych zlikwidowanych w 1991 roku.

Wydobycie wapieni prowadzono do poziomu wód gruntowych, które napotkano w różnych miejscach Skał Twardowskiego na wysokości 186-207 m n.p.m. Po zaprzestaniu eksploatacji na głębokości 180 m n.p.m. kamieniołom "Zakrzówek" zaczął wypełniać się wodą tworząc akwen blisko centrum Krakowa i jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania w Polsce.

Papież Jan Paweł II - praca w kamieniołomie

W 1938 roku Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem z Wadowic do Krakowa. W tym samym roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale filologii polskiej. Wybuch wojny oraz zsyłki profesorów UJ uniemożliwiły kontynuację studiów. Chcąc uniknąć wywiezienia na przymusowe roboty do Niemiec, Karol Wojtyła rozpoczął pracę w kamieniołomie na Zakrzówku na jesieni 1940 roku.

Ojciec Święty w swych pierwszych młodzieńczych wierszach starał się w ekspresyjny sposób oddać trud pacy w kamieniołomach oraz jego wpływ na osobowość ludzką. Oddał również w swoich wierszach osobiste przeżycia związane z trudem własnej pracy, ze śmiercią przyjaciela czy bliskimi relacjami z innymi pracownikami kamieniołomów. Niezwykły sposób w wielu swoich wierszach oddał piękno skalnego świata, który urzeka do dziś.

Ku czci Ojca Świętego zamontowano w Zakrzówku dwie tablice pamiątkowe. Jedna jest tuż przed wejściem nad wodę - ok 7 m nad droga dojazdową, a druga znajduje się na głębokości 6 m pod powierzchnią wody z prawej strony od asfaltowej drogi.

Wyprawy nurkowe - Zakrzówek


Zobacz też film: Wodowanie HMS Gruby na Zakrzówku w 2013 roku

Opracowanie: Rudi Stankiewicz
Zdjęcia: Rudi Stankiewicz, Maciej Pliszkiewicz

* niektóre fragmenty treści pochodzą ze źródeł internetowych

Galeria zdjęć:





















Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073