Rzeka Omulew » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Rzeka Omulew

Wyprawy nurkowe - rzeka Omulew

Absolutnie unikatowe nurkowanie na Mazurach. Większość rzek w Polsce jest tak zanieczyszczona, że nie da się w nich nurkować. Tych polecanych, w których nurkowanie może odbywać się ze względu na w miarę dobrą (lub wyśmienitą jak na polskie warunki) przejrzystość wody, jest raptem kilka.

Omulew to prawy dopływ Narwi o długości 114 km. Płynie przez Równinę Mazurską i Równinę Kurpiowską. Najczystsza część przepływa przez Mazury. Rzeka ma różną przejrzystość. Odcinek wypływający z jeziora Omulew jest błotnisty, ale już po 20-30 km woda jest krystalicznie czysta.Rzeka wypływa ze źródeł poniżej Jeziora Koniuszyńskiego (w Lasach Napiwodzkich) jako struga Koniuszanka, płynie przez jezioro Omulew, którego wody mają poniżej metra przejrzystości, Puszczę Kurpiowską, kompleks bagien Szeroka Biel, a do Narwi uchodzi w południowej części Ostrołęki. To właśnie przepływając przez bagna i puszczę Kurpiowską woda bardzo się oczyszcza i na odcinku kilkunastu kilometrów przed miejscowością Wielbark osiąga najlepszą widoczność. Wystarczy, że nie będzie padać deszcz przez okres ok tygodnia, wody rzeki osiągają około 4-5 metrów wizury, gdy nie pada 2 tygodnie – więcej. Zaraz po deszczu rzeka nie nadaje się do nurkowania.

Wyprawy nurkowe - rzeka Omulew

W górnym biegu rzeki znajdują się trzy rezerwaty: Koniuszanka I i II oraz Małga. Od jeziora Omulew do ujścia do Narwi rzeka jest oznakowanym szlakiem kajakowym. Na rożnych odcinkach ma rożną głębokość, ale na całej długości nie przekracza 3 metrów głębokości.

W czerwcu 2012 roku Centrum Nurkowe Best Divers zorganizowało trzeci już spływ nurkowy tą przepiękną rzeką. Startowaliśmy przy moście w miejscowości Wesołowo skąd z prądem rzeki przez dwie godziny płynęliśmy w kierunku Wielbarku.

Temperatura wody w jeziorach o tej porze roku wynosi 18-19 stopni. W rzece zaledwie 14. Omulew przepływając przez bagna Szeroka Biel łączy się z ciekami źródlanymi, a tym samym oczyszcza i ochładza.

W wodach rzeki Omulew występuje przekrój niemalże całej flory polskich wód. Charakterystyczne dla rzeki są trawy, których nie zobaczymy w żadnym jeziorze.

Wody rzeki zamieszkują mało popularne rybki o nazwie różanki. Pierwszy raz ich stada napotkałem podczas pierwszego nurkowania w Omulewie w 2005 roku. Gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną, żyje tylko w czystych zbiornikach i rozmnaża się w specyficzny sposób – ikra jest składana na małżach (skójki i szczeżui), które nie tolerują chemicznego zanieczyszczenia wód. Zatem jeśli giną małże, ginie także różanka, bowiem nie ma się jak rozmnażać.

Nurkowanie w rzece dla początkującego nurka jest niebywałym przeżyciem. Ryzyko jest minimalne, a  wrażenia ogromne. Rzekę Omulew polecam nie tylko początkującym. Wielu doświadczonych nurków bywało w różnych miejscach na świecie nie zdając sobie sprawy jak piękne mamy miejsca w ojczyźnie. Większość nurkowania w rzece odbywa się na głębokości 1 metra, wobec czego komputer nurkowy jest zbędny. Zegarek jest zdecydowanie lepszy. Kolejną przydatną rzeczą podczas nurkowań w rzece jest system sidemount, z którym możemy wpłynąć na naprawdę płytkie miejsca rzędu 50 cm.

Coś czuję, że zaintrygowała Cię ta rzeka. Nie czekaj wiec, aż jakaś mleczarnia postanowi wybudować się nad brzegiem. Korzystaj póki możesz!

Wyprawy nurkowe - rzeka Omulew

 

Wyprawy nurkowe - rzeka Omulew

 

Wyprawy nurkowe - rzeka Omulew

 

Wyprawy nurkowe - rzeka Omulew

 

Galeria zdjęć: 

 

 

 

Wyprawy nurkowe - rzeka OmulewWyprawy nurkowe - rzeka OmulewWyprawy nurkowe - rzeka Omulew

Tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz, Best Divers.

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073