Wyspy Azory nurkowanie - rejs nurkowy
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wyspy Azory nurkowanie – rejs nurkowy

We wrześniu będziemy nurkować na Azorach! Strome i skaliste wybrzeże oraz jeziora kraterowe przypominają nam, iż to obszar nadal aktywny sejsmicznie. Niezwykła zieleń i bogactwo wód przy wyspach przyciąga masy nurków i turystów już od wielu lat.

Nurkowanie Azory

Nurkowanie Azory

Azory to archipelag wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim, ok 1500 km od wybrzeży Portugalii do której przynależy dziewięć dużych wysp, które tworzą trzy wyraźne grupy: Flores i Corvo oraz San Miguel i Santa Maria, Faial ,Pico, Sao Jorge, Luz, Terceira, a rozciągają się na przestrzeni 650 km. Strome i skaliste wybrzeże oraz jeziora kraterowe przypominają nam, iż to obszar nadal aktywny sejsmicznie. Niezwykła zieleń i bogactwo wód przy wyspach przyciąga masy nurków i turystów już od wielu lat.

Wyspy znane były Fenicjanom, ale ponownie odkryli je Portugalczycy w roku 1427.

Azory żyją głównie z turystyki i rolnictwa. Uprawia się tam winorośl, owoce cytrusowe, kukurydzę.

Ale naturalnie rybołówstwo jest tam ważną dziedziną gospodarki. W czasie obu wojen światowych Azory były bazą aliancką, a od 1951 roku prawo użytkowania baz mają Stany Zjednoczone. Od roku 1976 na wsypie jest częściowa autonomia. Rozszerzona w 1980r. na zarządzanie gospodarką i finansami przez władze regionalne. Nazwa "Azory" najprawdopodobniej pochodzi od hiszpańskiego "Acor", co oznacza jastrzębia. Problem w tym, że ten ptak nie występował nigdy na wyspach, ale były i są myszołowy, które mogły wcześniej uchodzić u nowoprzybyłych za jastrzębie. Blisko wybrzeży można zobaczyć delfiny i kaszaloty. Rekiny nie są rzadkością tak samo jak i oceaniczne manty. Czy nie nurkowie też mogą lecieć – zdecydowanie tak. Będziemy mieli dużo czasu po nurkowaniach na spacery i wycieczki w ląd.

Z tego co nam wiadomo, nikt jeszcze nie nurkował tam podczas tygodniowego safari nurkowego. Wszystkie nurkowania organizowane są wypływając pontonem i wracając na brzeg. My mamy to szczególne szczęście, że będziemy nurkować z pokładu jachtu, którym pływaliśmy już i obnurkowaliśmy m.in. Spitsbergen, Lofoty, wyspy liparyjskie itd.

Wyprawa ma charakter odkrywczo rekreacyjny z elementami szkoleniowymi podczas rejsu, jeśli ktoś ma ochotę się podszkolić.

Jeśli więc interesują Cię wyprawy czy ekspedycje, gdzie będziemy nurkować w zupełnie nowych czasami nie odkrytych miejscach – TAK, TO JEST WYPRAWA DLA CIEBIE!

O tej porze roku temperatura powietrza ma ok 25 stopni, a wody ok 23 (taki Dahab na Synaju w listopadzie/grudniu)

Lecimy samolotem na Azory do Ponta Delgada, tam musztrujemy się na pokład jachtu, robimy zakupy żywieniowe na tygodniowy pobyt i wyruszamy w morze opływając Azory. Gdzie popłyniemy? Wszystko zależy naturalnie od pogody, w końcu to środek oceanu. Kończymy rejs w tym samym porcie i wracamy do Polski. Podczas wyprawy nie tylko będziemy nurkować ale będzie, a może przede wszystkim dużo zwiedzania na lądzie. Grzechem by było nie pozwiedzać tych wszystkich pięknych zakątków na wyspach.

Cel wyjazdu:

Odkrywanie nowych nieobnurkowanych miejsc.

 

Dolot:

Dolecieć musimy do Ponta Delgada skąd wyruszamy i kończymy nasz rejs.

 

Wyżywienie:

Zakupy i posiłki robimy wspólnie lub jak to na jachtach bywa wyznaczamy dyżury i podział obowiązków. Co dzień po dwie osoby pełnią dyżur i tak zmieniamy się każdego dnia. Kwestia do uzgodnienia. Zakładamy również restaurowanie w knajpkach. W końcu jesteśmy na wakacjach. Pierwszego dnia robimy zrzutkę do kasy jachtowej i z tego budżetu robimy zakupy żywieniowe, zakup paliwa, opłaty portowe, opłata za sprzątanie jachtu na koniec rejsu. Zazwyczaj wychodzi koło 500-600 zł/osobę.

Jacht S/Y Hi Ocean One, na którym będziemy pływać:

Jacht Hi Ocean One typu Fram 60 (rocznik 2007) został zbudowany w polskiej stoczni FRAM i wyposażony przez prywatnego inwestora. Jest to solidna jednostka typu slup o stalowym kadłubie. Jego zalety szczególnie docenią osoby, dla których ważny jest komfort, radość z żeglowania i bezpieczeństwo. Jacht przystosowany jest dla 18 osób jednak ze względu na komfort zbieramy tylko 12 osób. Dwie osoby będą załogą.

Nasz komfort (wnętrze jachtu)

Jacht wyposażony jest w 5 oddzielnych, zamykanych wygodnych kabin. Kabiny wykończone są okładziną drewnianą oraz elementami sztucznej skóry. Na jachcie znajdują się:

Kabina dziobowa - posiada cztery komfortowe koje oraz poprzeczną koję dodatkową. Każdy z Uczestników rejsu ma do dyspozycji szafki i półki na rzeczy osobiste. Kabina doświetlona jest licznymi okienkami.

Dwie kabiny klasy Premium na śródokręciu posiadają podwójną koję, sofę, liczne szafki oraz szafę, przedsionek. Kabiny te mają bezpośrednie, niezależne wejścia do łazienek umieszczonych na śródokręciu. Są one doświetlone okienkami burtowymi i lukiem w suficie przedsionka. Istnieje również możliwość zamiany sofy w koję i zmianę tych kabin w wygodne kabiny trzyosobowe.

Dwuosobowa kabina klasy Premium na rufie z przestronną, dwuosobową koją, licznymi szafkami na rzeczy osobiste pasażerów. Kajuta ta jest doskonale doświetlona licznymi okienkami i lukiem sufitowym i jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie łazienki rufowej.

Trzyosobowa kabina dla załogi stałej na rufie.

Na jachcie znajdują się 3 łazienki z toaletą oraz prysznicem z ciepłą wodą. Jedną przeznaczamy zazwyczaj na przechowanie naszych walizek nurkowych. Łazienki mają umywalki i pełnowymiarowe toalety z elektrycznym systemem spuszczania wody. Łazienki na śródokręciu wyłożone są mozaiką glazurowaną lub glazurą, a blaty są granitowe. Odsalarka wody morskiej zamontowana na jachcie pozwala na stosunkowo dużą niezależność jachtu od konieczności tankowania wody słodkiej, co znacznie zwiększa jego autonomiczność.

Do dyspozycji pasażerów jest największe pomieszczenie na jachcie – przestronna mesa z wygodnymi kanapami i rozkładanym stołem, radiem z systemem audio, telewizorem i odtwarzaczem dvd. System audio ma możliwość przełączenia na głośniki zewnętrzne w kokpicie. Mesa jest doświetlona dużymi, panoramicznymi oknami. Umożliwia ona wygodne spędzanie w niej czasu przez wszystkich uczestników rejsu. Mesa połączona jest z jachtową kuchnią – kambuzem, który wyposażony jest w kuchenkę gazową z piekarnikiem, zlew z bieżącą wodą, lodówkę, zmywarkę do naczyń i podręczną zamrażarkę. To właśnie w mesie będziemy ładować baterię naszych aparatów czy latarek. Gniazdka są normalne jak w Polsce.

Na jachcie znajduje się duża zamrażarka

 

Długość całkowita: 18,62m

Szerokość: 5,20 m

Zanurzenie: 2,40 m

Wysokość boczna 3,90 m

Wyporność: 40000 kg

Zbiornik wody: 1200 l

Zbiornik paliwa: 4000 l

Powierzchnia żagli: 150 m2

Załoga: max: 17 osób

 

Radość z żeglowania (pokład)

Na jachcie zabudowano zamykaną i ogrzewaną sterówkę. Sterówka ma duże okna, które umożliwiają obserwację otoczenia jachtu we wszystkich kierunkach. Znajdują się w niej wszystkie niezbędne urządzenia służące do nawigacji i sterowania jachtem. Zalety takiego rozwiązania docenią w szczególności żeglarze na zimnych akwenach morskich lub żeglujący w trudnych warunkach atmosferycznych.   Za sterówką został zbudowany wygodny kokpit. Jest on wyposażony w rozkładany teakowy stół i siedzenia. W jednym z siedzeń kokpitu zamontowano komorę chłodniczą do przechowywania warzyw.

Kokpit ma bezpośrednie wyjście na przestronny pokład rufowy - tak jak cały pokład jachtu wyłożony drewnem teakowym. Odpowiednie mocowanie want sprawia, że poruszanie się po jachcie od dziobu do rufy nie sprawia najmniejszych trudności. Dla bezpieczeństwa cały pokład został otoczony solidnym relingiem ze stali nierdzewnej. Zejście do kąpieli lub nurkowania ułatwia hydraulicznie opuszczana platforma na rufie jachtu, która może być używana do zwykłych kąpieli jak i do wygodnego zejścia pod wodę dla nurków. Po kąpieli można skorzystać z zewnętrznego prysznica zamontowanego na rufie jachtu. 

Wyposażenie dla nurków:

 • sprężarka do ładowania butli
 • uchwyty na butle
 • hydrauliczna opuszczana platforma rufowa
 • balast i pasy balastowe
 • 12 butli (12,15 i 18 litrowych)

Ożaglowanie i prowadzenie jachtu

Jacht Hi Ocean One jest jednostką typu slup, co oznacza, że posiada jeden maszt i trzy żagle – genuę, foka i grota. Łącznie mają one powierzchnię ok. 150 m2, co pozwala na szybką i sprawną żeglugę. Genua i fok wyposażone są w rolery, dzięki którym żagle można wygodnie rozwinąć i zwinąć bez wychodzenia z kokpitu. Grot jest rolowany do masztu, co sprawia że rozwijanie, refowanie i zwijanie żagla jest bardzo proste. Hi Ocean One jest wyposażony w elektryczne kabestany, które znacznie ułatwiają pracę z linami. Całość osprzętu – kabestany, bloki, stoppery są tak przygotowane, by ich użytkowanie podczas żeglowania było maksymalnie proste i bezpieczne. Wszystkie liny sprowadzone są do kokpitu, by ułatwić obsługę żagli niezależnie od warunków. Sterowanie odbywa się z wygodnego fotela w sterówce za pomocą poręcznego koła sterowego, które może być w każdym momencie zastąpione przez elektronicznego autopilota, który bardzo dokładnie prowadzi jacht a który jest jeszcze dodatkowo sterowany pilotem - zatem drobnych zmian kursu można dokonywać z każdego miejsca jachtu. Na jachcie zamontowano silnik o mocy 280 KM, który pozwala na sprawną żeglugę z prędkością 9 węzłów. Do skomplikowanych manewrów można korzystać ze steru strumieniowego umieszczonego w dziobowej części jachtu. Duża pojemność zbiornika paliwa (5000 l) pozwala na ogromną autonomiczność żeglugi (ok. 4000 mil morskich). 

Nawigacja

Jacht Hi Ocean One zaopatrzono w pełny zestaw elektronicznych pomocy nawigacyjnych takich jak: 

 • dwa chartplotery (mapy elektroniczne), czyli urządzenia z zestawem najnowszych elektronicznych map morskich, połączone z GPS. Jeden z nich umieszczony jest w mesie
 • radar
 • autopilot z pilotem
 • echosondę
 • log
 • wiatromierz
 • radio VHF DSC
 • ręczne radia VHF do łączności między jachtem a załogą na lądzie
 • Navtex - urządzenie do odbioru prognoz i map pogodowych
 • telefon satelitarny

No i jeszcze zerknij jak wygląda na filmie

https://www.youtube.com/watch?v=9_r9hVMHpZo

Plan wyjazdu:

dzień 1 lecimy z Warszawy do Lizbony i tam nocujemy
dzień 2 lecimy z Lizbony do Ponta Delgada
dzień 3 poranne zakupy na pokład i ruszamy na rejs
dzień 4 do dwóch nurkowań
dzień 5 dwa nurkowania i zwiedzanie
dzień 6 dwa nurkowania i zwiedzanie
dzień 7 dwa nurkowania i zwiedzanie
dzień 8 dwa nurkowania i zwiedzanie
dzień 9 dwa nurkowania i zwiedzanie
dzień 10 dwa nurkowania i zwiedzanie
dzień 11 poranne nurkowanie i powrót do Ponta Delgada
dzień 12 powinniśmy być w domu

W zależności od aury pogodowej popłyniemy w tę część, gdzie nie będzie bujać. Zawsze ostateczne zdanie ma kapitan na pokładzie. Bezpieczeństwo ponad wszystko.

 

 

Kursy możliwe podczas wyjazdu:

Chętnych na kursy prosimy o kontakt!

Kontakt w sprawie nurkowań:

Rudolf Stankiewicz

telefon: 601 321 557

e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Ciekawe miejsca do zobaczenia w okolicy i kilka ważnych informacji:

Azory należą do Portugali, a więc i tu obowiązującą walutą jest Euro. Nie będziemy mieć problemu z kartami płatniczymi EuroCard, Visa, American Express, Master Card.

Azory, podobnie jak cała Portugalia dla Polaków nie są bardzo drogie. Ceny żywności są co prawda wyższe niż w naszym kraju, ale nie odbiegają one od standardów europejskich.

Przykładowe ceny na Azorach:

 • Sok pomarańczowy – ok. 1,5 E
 • Obiad w przeciętnej restauracji – ok. 15 E
 • Znaczki pocztowe – ok. 0,50 E
 • Papierosy ok. – 2,5 E

Przylatując na Azory przestawiamy zegarki o 2 godziny do tyłu. Jeśli u nas jest godzina 23:00, to na Azorach jest dopiero 21:00.

Aby wjechać na Azory niepotrzebny jest paszport. Wyspy należą do strefy Schengen, można się tu dostać na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Większość mieszkańców nie ma problemów z podstawową konwersacją w języku angielskim.

Azory składają się z dziewięciu wysp i są podzielone na trzy grupy: wschodnią (wyspy Sao Miguel i Santa Maria), środkową (wyspy Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico i Faial) oraz zachodnią (wyspy Flores i Corvo). Oprócz międzynarodowych lotnisk w Santa Maria, Ponta Delgada i Angra do Heroísmo istnieją również loty na wyspy (obsługiwane przez regionalną linię lotniczą TAP Air Portugal) i promy między wyspami.

Nawet wymagający globtroterzy zostaną oczarowani przez szafirowe i szmaragdowo zielone jeziora, żyzne prerie, stożki i kratery wulkaniczne, kolorowe hortensje i azalie, kościoły z XV wieku i majestatyczne dwory. Ten legendarny archipelag, składający się z dziewięciu wysp o poetyckich nazwach, cieszy się przez cały rok łagodnymi temperaturami (od 14 ° C do 22 ° C ) i jest spokojnym schronieniem z populacją 250 000 mieszkańców, dla których słowa „stres” i „zanieczyszczenie” są nieznane.

Jest wiele historii do opowiedzenia o pięknie archipelagu, o rybakach i pasterzach, ale wśród nich jest jedna, którka , ajakże zachwycojąca opowieść jednego z wczasowiczów. Gdy zagraniczna parana wakacjach w milczeniu patrzyła na Caldeira das Sete Cidades,  przerwał im sześcioletni syn, który zapytał ich: „Czy to jest dom Boga?”

 

Wyspa Santa Maria

Oferuje doskonałe zaplecze do uprawiania sportów wodnych. Specjalne wyróżnienie dla: Praia, Santo Espirito, Sao Lourenco, Sao Pedro i Vila do Porto, wioski ze wspaniałymi dworkami, kościołem i kaplicą Nossa Senhora dos Anjos (gdzie modliła się załoga Kolumba).

 

Wyspa Sao Miguel

Największy ze wszystkich. W stolicy, Ponta Delgada, słynne portale z XVIII wieku otwierają się na wiele zabytków, które warto odwiedzić, większość z nich zbudowanych w XVI i XVIII wieku: Muzeum Carlosa Machado i kościoły w Sao Sebastiao, Sao Pedro, Sao Jose , Colegio i Nossa Senhora da Conceicao, klasztor i kaplica Nossa Senhora da Esperanca i Santa Ana Chapel. Pałace: Fonte Bela i Santa Ana; Conceicao i Santa Catarina; Casa de Carlos Bicudo i Pacos do Concelho. Inne miejsca do odwiedzenia: Caldeira das Sete Cidades (zielone i niebieskie jeziora), Lagoa do Fogo, Ribeira Grande, Vale das Furnas (spa i gorące baseny mineralne) oraz Vila Franca do Campo.

Wyspa Terceira

Historyczne centrum swojej stolicy, Angra do Heroísmo, zostało sklasyfikowane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Specjalne odniesienie do fortów Sao Sebastiao i Sao Joao Baptista (XVI-XVII wiek); pałace Bettencourtów (barok) i Capitaes-Generais; Katedra ze srebrnym frontowym ołtarzem i skarbem; kościoły Colegio dos Jesuitas, Sao Goncalo i Nossa Senhora da Conceicao (XVII wiek); oraz kościoły Misericordia i Nossa Senhora da Guia (XVIII wiek, ten ostatni zamyka Muzeum Angry). Inne interesujące miejsca: Praia da Vitoria, Santa Barbara, Sao Sebastiao i Vila Nova.

 

Wyspa Graciosa

W Santa Cruz da Graciosa znajdują się starożytne ulice i dwory, piękny kościół macierzysty (XVI-XVIII w.), Kościół Santo Cristo (XVI w.), Cruz da Barra (manueline) i Dom Etnograficzny. W Furna do Enxofre olśniewające zabytki i sklepiona jaskinia nad podziemnym jeziorem (między 11:00 a 14:00 przedziera się światło słoneczne). Musisz także odwiedzić Guadalupe i jego barokowy kościół, Luz i Praia (typowe wiatraki).

 

Wyspa Faial

W Horta, słynnym porcie jachtowym, spójrz na piękne kafelki i złocone rzeźby w XVII i XVIII-wiecznych kościołach w Sao Salvador, Nossa Senhora do Carmo i Sao Francisco. Do odwiedzenia: Muzeum Sztuki Sakralnej, kościół Nossa Senhora das Angústias, kaplica Nossa Senhora do Pilar, fortyfikacje Imperio dos Nobres i Porto Pim, rezerwat przyrody Caldeira, Capelinhos, groty i jaskinie na Costa da Feteira i Monte da Guia belvedere.

 

Wyspa Pico

Pico zawdzięcza swoją nazwę stożkowi wulkanicznemu o wysokości 7713 stóp. Szczególne odniesienie do Sao Roque do Pico, z XVIII-wiecznymi kościołami Sao Roque i Sao Pedro de Alcantara, Lajes do Pico z Muzeum Wielorybów, Madalena z Muzeum Wina i XVII-wiecznym kościołem oraz Areia Larga z pięknymi winnicami . Inne miejsca: Calheta de Nesquim, Candelaria, Criacao Velha, Piedade (rezerwat leśny), Prainha do Norte, Santa Luzia, Santo Amaro, Sao Caetano, Sao Joao i Sao Mateus.

Wyspa Sao Jorge

Głównym miastem jest Velas z portem rybackim. Można podziwiać dwory, kościoły Sao Jorge (XVII wiek) i Nossa Senhora da Conceicao, ratusz (barok Azorian) i XVIII-wieczne mury. Nie przegap Calhety, Manadas, Ribeira Seca, Topo i Urzelina.

 

Wyspa Flores

W Santa Cruz znajdują się dwory, kościoły Sao Boaventura (barok) i Nossa Senhora da Conceicao (XIX wiek) oraz Muzeum Etnograficzne. Wycieczki do wodospadu Ribeira Grande, do Gruta dos Enxareus (łodzią) i do Lagoas (siedem jezior otoczonych kwiatami).

 

Wyspa Corvo

Najmniejsza ze wszystkich wysp i spokojne sanktuarium. W Vila Nova do Corvo, wąskie brukowane uliczki i kościół Nossa Senhora dos Milagres. W Caldeirao (ogromny krater wulkaniczny) znajdują się dwa jeziora z dziewięcioma małymi wyspami, podobnie jak archipelag.

 

Gastronomia regionalna abyśmy wiedzieli co jeść:

 • Cozido das furnas (gulasz z gorących źródeł)
 • Rumpsteak na sposów azorski
 • Ośmiornica duszona w winie
 • Pąkle i skałoczepy
 • Sery
 • Wina godne spróbowania: Vinho de cheiro, verdelho i likiery

A z oryginalnych lokalnych produktór warto zainteresowac się:

 • Regionalne rękodzieło
 • Wiklinowe kosze i meble
 • Miniatury w rdzeniu drzewa figowego
 • Hafty i koronki
 • Koce i narzuty
 • Sztuczne kwiaty wykonane z łusek ryb
 • Niebieska i biała ceramika

 

Obserwacja wielorybów (whale watching)

Wieloryby te migrują traktując Azory jako swego rodzaju”stację paliw” podczas podróży na północ, w kierunku Arktyki. Zatrzymują się one w okolicy wysp, żeby uzupełnić zapasy tłuszczu i energii na dalszą drogę. Znając szlak migracyjny tych pięknych zwierząt można z dużą dozą prawdopodobieństwa wytypować czas i miejsce, w którym wypłyną na powierzchnię by zaczerpnąć tlenu. Najedzone wieloryby wcale nie mają ochoty głęboko nurkować – mogą całymi minutami, a nawet godzinami przebywać na powierzchni wody spokojnie dojadając wyciągniętą z głębin kałamarnicę. Tabela obrazuje kiedy i jakie gatunki można zaobserwować. Jak widać z tabeli w maju można zaobserwować najwięcej ale we wrześniu nie brakuje kilku gatunków do oglądania.

Zobacz film oddający klimaty nurkowań na Azorach:

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073