Nurkowanie Wyspy Eolskie - 17 wulkanicznych wysp
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie Wyspy Eolskie – 17 wulkanicznych wysp

Wyspy Liparyjskie (nazywane też Wyspami Eolskimi) leżą na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. Jest to grupa siedemnastu wysp pochodzenia wulkanicznego.

Nurkowanie Wyspy Eolskie 

Nurkowanie Wyspy Eolskie

Największe z nich to Lipari, Salina, Vulcano i Stromboli. Zamieszkuje je około 14 tysięcy osób. Odległość najbliższej wyspy (Vulcano) od brzegów Sycylii wynosi 25 km, najdalszej (Stromboli) - ponad 70 km. Na wyspach Stromboli i Vulcano znajdują się ciągle czynne wulkany. Na wyspach panuje klimat śródziemnomorski. Średnia roczna temperatura waha się w granicach od 15 do 19°C, osiągając w lecie nierzadko 35 do 39°C. Woda ma około 23 stopni w tym okresie.

W 2022 roku zapraszamy ponownie na rejsy nurkowe w sprawdzonym i obnurkowanym już przez nas miejscu.

Zaiste to cud natury. Struktura geologiczna wysp Eolskich tworzy wulkany, góry, kaniony, jaskinie, przesmyki i niezliczone tzw. formiche (skały przy wyspach ze wspaniałymi miejscami nurkowymi).

Jest to więc miejsce niezwykle ciekawe historycznie, geologicznie, sam powiedz kogo znasz kto tam nurkował? Prawdopodobnie będą to jedyne polskie wyprawy nurkowe w ten zakątek Adriatyku. Wyprawa ma charakter odkrywczo-eksploracyjny aczkolwiek kilka miejsc mamy już sprawdzonych i godnych zanurkowania.

Dla nurków jest to raj na ziemi dzięki niezwykle krystalicznej wodzie dochodzącej momentami do 40 metrów. To archipelag 17 wysp (więcej o wyspach poniżej). Nie tylko będziemy tam nurkować. Będzie dużo zwiedzania, trekkingu na wulkany, restaurowania się w licznych włoskich knajpkach. Nudzą Cie już wyjazdy do Egiptu – zobacz coś nowego!

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że osoby nienurkujące też z powodzeniem mogą dołączyć na ten wyjazd. W zeszłym roku mieliśmy super wyjazdy całymi rodzinami. Będziemy nie tylko nurkować ale i dużo czasu spędzać na lądzie. Musisz dostać się do miasta o nazwie Katania na Sycylii (samolotem lub autem). Z Katanii jedziemy autobusem do Millazzo. Tam też czeka na nas, nasz jacht. Musztrujemy się robimy zakupy na jacht i ruszamy w morze. Tam pływamy wokół 5-7 wysepek, zwiedzamy, nurkujemy, słowem odkrywamy nowe.

Miejsca nurkowe będziemy dobierać starannie wg. dostępnych map, wiedzy, przesłanek i wcześniejszej wyprawy. Jednak będą też miejsca nowe, które chcemy sprawdzić pod wodą. Raz udało nam się znaleźć nawet hiszpański galeon. Dzień wygląda zazwyczaj tak. Robimy sobie śniadanie (ustalamy tzw. wachty), nurkujemy, płyniemy w inne miejsce lub schodzimy na ląd. W międzyczasie jemy drugi posiłek. Robimy kolejne nurkowanie i na wieczór to już na bank schodzimy na ląd i zwiedzanie. Zwykle wówczas jemy jakieś pyszne jedzonko w licznych knajpkach.W planach wchodzimy na dwa wulkany.

Zerknij też na naszą fotorelację z wysp Liparyjskich.

Cel wyjazdu

Wakacje połączone z nurkowaniem w nowym miejscu.

Trasa rejsu:

Milazzo - Wyspy Liparyjskie - Milazzo

Dojazd

Można dolecieć samolotem albo dojechać samochodem.

Samolot:

Wizz Air lata z Warszawy do Katanii.

Samochód:

Do przejechania z Warszawy na Sycylię jest ok 2400 km. Zaletą tej opcji jest to, iż w drodze powrotnej można pozwiedzać jeszcze różne miejsca. No, ale odległość robi swoje.

Autobus:

Z Katanii do Millazzo musimy jeszcze dojechać autobusem spod lotniska. Tu rezerwujemy bilety na autobus

Wyżywienie:

Zakupy i posiłki robimy wspólnie lub jak to na jachtach bywa wyznaczamy dyżury i podział obowiązków. Co dzień po dwie osoby pełnią dyżur i się tak zmieniamy. Kwestia do uzgodnienia. Zakładamy również restaurowanie w knajpkach. W końcu jesteśmy na wakacjach.

Zakwaterowanie:

Przez tydzień domem naszym jest Jacht S/Y Sybilla.

Dodatkowe informacje o JACHCIE:

Jacht Bavaria 39 Cruiser (rocznik 2007) został zbudowany w niemieckiej stoczni Bavaria Yachtbau GmbH. Jego zalety szczególnie docenią ludzie, dla których ważny jest komfort i bezpieczeństwo. Jest to jednostka typu slup, co oznacza, że posiada dwa żagle – genuę i grota. Łącznie posiadają one około 82,5 m kwadratowego, co pozwala szybko i sprawnie żeglować. Całość osprzętu – kabestany, bloki, stoppery są tak przygotowane by ich użytkowanie podczas żeglowania było maksymalnie proste i bezpieczne.

Sterowanie odbywa się za pomocą dużego koła sterowego. System ten może być w każdym momencie zastąpiony przez elektronicznego autopilota, który może sam bardzo dokładnie prowadzić jacht.

Jacht wyposażony jest w 3 oddzielne, zamykane dwuosobowe komfortowe kabiny. Każda z nich posiada podwójną koję, siedzenie oraz szafki i półki na rzeczy osobiste. Kabiny rozświetlone są licznymi okienkami, a także posiadają oświetlenie elektryczne.

Na jachcie znajdują się 2 łazienki z toaletą i prysznicami z ciepłą wodą. Do dyspozycji załogi jest także największe pomieszczenie – przestronna mesa z wygodnymi kanapami i mahoniowym stołem. Jachtowa kuchnia – kambuz jest wyposażona w kuchenkę gazową z piekarnikiem, zlew z bieżącą wodą oraz lodówkę. Nastrój załogi dodatkowo umili zestaw nagłośnienia z radiem CD.

Jacht jest wyposażony w wszystkie potrzebne urządzenia związane z bezpieczeństwem na morzu. Każdy w pierwszym dniu pobytu na jachcie dokładnie instruowany jest, tak by każda, nawet najmniej groźna potencjalna sytuacja została omówiona. Skipper (nasz kierowca, przewodnik, ale też instruktor nurkowania) zobowiązany jest znać prognozę pogody na planowaną danego dnia trasę.

Jacht został zaprojektowany tak, by dać załodze jak największy komfort podczas żeglugi.  Dlatego też możemy spotkać się całą załogą w przestronnym i wygodnym kokpicie jachtu. Został on wyposażony w rozkładany stół, a siedzenia pokryte są drewnem teakowym.

Zejście do kąpieli lub na nurkowanie ułatwi składany pomost i drabinka. Po kąpieli w morzu lub po prostu dla orzeźwienia można skorzystać z zewnętrznego prysznica zamontowanego na rufie jachtu.

Stanięcie na kotwicy będzie dziecinnie proste dzięki elektrycznej windzie kotwicznej umieszczonej na dziobie jachtu. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku i już będzie można cieszyć się z postoju w kolejne urokliwej zatoczce. 
Dzięki pontonowi z 4-suwowym silnikiem zaburtowym będziemy mogli wygodnie i bezpiecznie dotrzeć z jachtu w każde wybrane przez nas miejsce – do jaskini skalnej, na niedostępną dla innych plażę czy pokład zaprzyjaźnionego jachtu kotwiczącego w tej samej zatoce

Wszystkich zainteresowanych klasyczną nawigacją skipper chętnie przeszkoli z prowadzenia nawigacji korzystając z kompasu, papierowej mapy, namiernika, sekstantu i tablic nawigacyjnych. Dla tych, którzy lubią nowoczesność jest pełny zestaw elektronicznych pomocy nawigacyjnych: odbiornik GPS, echosonda, log, wiatromierz, radio VHF DSC z dwoma stanowiskami, ręczne radia VHF do łączności między jachtem a załogą na lądzie, Chartploter – urządzenie z zestawem najnowszych elektronicznych map morskich, połączone z GPS. Dzięki niemu będziemy mogli nawigować w nowoczesny sposób, co dodatkowo zwiększy nasze bezpieczeństwo i komfort.

Używanie własnych urządzeń elektrycznych (laptop, ładowarki itd.) będzie możliwe nie tylko podczas postoju w porcie, ale także na morzu, dzięki wyposażeniu jachtu w przetwornice 220V.

Ogólne wymiary i parametry jachtu:

długość całkowita 12,14 m, długość kadłuba 11,93 m, długość linii wodnej 10,71 m, szerokość 3,97 m, zanurzenie standardowe 1,85 m, zanurzenie 2,00 m, wyporność 8300 kg, balast 2500 kg, zbiornik wody 360 l, zbiornik paliwa 210 l, powierzchnia żagli 82,7 m2, wysokość masztu nad linią wodną 17,5 m.

Jacht musimy oddać po rejsie w takim stanie, w jakim go odebraliśmy czyli wysprzątany. W przeciwnym razie zobowiązani będziemy do poniesienia kosztów sprzątania jachtu w wysokości 100 EUR (zrzutka po równo).

Plan wyjazdu:

przyjazd, zamusztrowanie na jachcie, zwiedzanie Millazzo
zakupy żywieniowe na jacht i ruszamy w morze, nurkowanie sprawdzające
do dwóch nurkowań i zwiedzenie
do dwóch nurkowań i zwiedzenie
do dwóch nurkowań i zwiedzenie
do dwóch nurkowań i zwiedzenie
poranne nurkowanie i suszenie sprzętu
wyjazd do Katanii i powrót do Polski

Chcemy odwiedzić najciekawsze wysepki, a pływać będziemy tak aby jak najmniej bujało :)

 

Kursy możliwe podczas wyjazdu:

Chętnych na kursy prosimy o kontakt!

Kontakt w sprawie nurkowań:

Rudolf Stankiewicz

E-Mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Telefon: (+48) 601 321 557; (+48) 698529073

Ciekawe miejsca:

Legenda mówi, że Odyseusz wracając do Itaki ze swojej długiej podróży trafił do króla Eola zamieszkującego wyspy, o których mowa. Eol przekazał Odyseuszowi w workach wiatr, aby ten szczęśliwie wrócił do domu i zawsze miał wiatr w żaglach. Niestety ciekawscy marynarze otworzyli worki. Rozdmuchała się wichura i sztorm zniósł okręt Odyseusza w morze, gdzie błądził w falach przez następne kilkanaście lat.

Wyspy są uważane za turystyczny raj, oferujący piękną, nieskazitelną przyrodę oraz czyste plaże i ciepłe wody dla amatorów kąpieli. Archipelag ten stanowi nie lada atrakcję dla żeglarzy chcących przeżyć prawdziwą przygodę oraz zwiedzić ten niewątpliwie egzotyczny zakątek Morza Śródziemnego. Najpopularniejsze mariny znajdują się na największej z wysp - Lipari.

Wyspy Liparyjskie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najważniejsze wyspy archipelagu:

Lipari

Największa wyspa archipelagu. Na wyspie znajduje się między innymi Cytadela usytuowana na malowniczym, skalnym półwyspie. Znajduje się tam również jedenastowieczna katedra wybudowana przez Normanów, jednakże po przebudowie w wieku siedemnastym nadano jej styl barokowy. Charakterystycznym punktem na Wyspie Lipari, jest zamek Meligunte, którego potężne mury obronne opadają niemal wprost do samego morza.

Panarea

Najmniejsza z 7 wysp Archipelagu Liparyjskiego. W miejscowości praktycznie nie występuje ruch samochodowy. Kilkuset metrowa droga występuje jedynie przy przystani. Wyspa liczy około 300 mieszkańców, niemniej liczba ta drastycznie wzrasta w sezonie turystycznym.

Salina

Druga co do wielkości z wysp w Archipelagu wysp Liparyjskich. Miejscowość o tej samej nazwie jest dość urokliwa, idealna na 1-2 godzinny spacer.

Stromboli

Wyspa z czynnym wulkanem, którego erupcje można usłyszeć a co najważniejsze zobaczyć średnio 2 razy na godzinę. Na wulkan można wejść oficjalnie tylko i wyłącznie z lokalnymi przewodnikami, którzy mają siedzibę za kościołem w centrum miasta. Wejście płatne. Nieoficjalnie można wejść bez przewodnika na własne "ryzyko". Polecana trasa: wejście, drugą zieloną trasą od lewej strony, zejście - pierwszą zieloną trasą licząc od lewej strony. Wejście jest dużo bardziej kamieniste (drugi zielony szlak od lewej strony) w porównaniu do zejścia. Zejście po pyle wulkanicznym, jest nie lada atrakcją. Przewodnicy zasugerują wejście na wulkan w butach trekingowych, niemniej i w sandałach jest cała trasa możliwa do przejścia.

Vulcano

Na wyspie znajduje się małe miasteczko portowe Porto di Levante będące głównym ośrodkiem życia tutejszych mieszkańców oraz turystów. Jedną z największych atrakcji wyspy jest położony na południe od miasteczka wielki krater, stanowiący stożek aktywnego wulkanu o wysokości 385 metrów. Z krateru ciągle wydobywają się obłoki gazów, których głównym składnikiem są związki siarki. Wejście zajmuje około 20 minut. Cenna biletu 3 EUR. Bez biletów można wejść nieco przed zmrokiem. Inną, cieszącą się niezwykłą popularnością atrakcją turystyczną jest małe jeziorko z którego wydobywają się bąbelki gazów wulkanicznych. Znajduje się kilka metrów od portu - nie można do niego nie trafić. Jeziorko nie będzie zapewne atrakcją dla wszystkich osób. Wydobywające się gazy mogą przyprawić o mdłości nie jedną osobę. Należy mieć na uwadze, że ubranie po kąpieli będzie miało woń siarki jeszcze przez wiele dni. Za jeziorkiem siarkowym znajduje się plaża. W pewnym punkcie, z morza wydobywają się gazy (woda w tym miejscu sięga może po pas).

Fotorelacje i galerie zdjęć

Opis naszej pierwszej wyprawy na wyspy Eolskie znajdziesz tutaj ...

Galeria zdjęć:

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073