Carnatic - Egipt » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Carnatic – Egipt

 


 


Carnatic 


 


 Carnatic jest bardzo fotogeniczny i ma bardzo ciekawą historię zatonięcia. Leży na głębokości maksymalnej 28 m, wystaje na głębokość do 15 m. Spoczywa na lewej burcie, równolegle do ściany rafy. Nurkowie nazywają go zazwyczaj "frachtowcem przewożącym wino" lub "wrakiem z butelkami wina", bowiem w jego części dziobowej znajdowała się znaczna liczba butelek wina, szampana, piwa i wody sodowej. Butelki te znalazły miejsce w witrynach prezentujących zbiory nurków i tylko stare zdjęcia świadczą o ich obecności na wraku. Do dziś wielu nurkuje z nadzieją, że być może jeszcze jedna butelka ostała się na wraku. Również i ja nie mogłem się oprzeć pokusie pogrzebania w mule. Wszystkich, którzy są ciekawi moich odkryć zapraszam do kontaktu.


 


Drewniane pokłady z biegiem czasu zmurszały, tylko stalowe ramy porośnięte grubą warstwą miękkich koralowców, wytrzymały już ponad 125 lat. Stanowią przepiękne motywy fotograficzne, a nurkowanie w kadłubie przypomina spacer pod arkadami. Tysiące rybek z gatunku glass fish wydają się tworzyć niemal nieprzeniknioną zasłonę. Są takie momenty, że za ich stadem nie widać nurka.


 


 

 


 


Z 12 na 13 września 1869 roku płynący na trasie z Aleksandri do Bombaju Carnatic z 34 pasażerami i 176 osobami obsługi na pokładzie wpłynął na rafę Abu Nuhas. Kapitan Jones postanowił zaczekać na pomoc statku o nazwie Sumatra. Wiedział, że płynie w ich kierunku z pomocą. Aby nie stwarzać nerwowej atmosfery na pokładzie były serwowane dania, alkohole, wina, tak jakby nic się nie stało. Wyobrażam sobie panie w wielkich białych kapeluszach pijące kawę z ekskluzywnych filiżanek, dżentelmenów w melonikach dyskutujących na różne tematy niezwiązane z zaistniałą sytuacją. Niestety Sumatra miała problemy z silnikiem i zwolniła tępo płynięcia na pomoc Carnaticowi. W związku z tym 14 września kapitan Jones postanowił rozpocząć ewakuację pasażerów na szalupach ratunkowych na pobliską wyspę. Krótko po tej decyzji statek osunął się na dno zabierając 31 pasażerów. Pozostali rozbitkowie na szalupach dopłynęli do wyspy Shadwan i Sumatra podjęła ocalałych rozbitków zabierając ich do Suezu.


 


Obowiązkowe nurkowanie podczas pobytu przy tzw stalowej rafie czyli Abu Nuhas w Egipcie. Tam sa cztery wraki obok siebie. Ten wrak będzie tym, który niezwykle Ci się spodoba podczas nurkowania na tej rafie.


 


 


 


Opracowanie i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073