Niszczyciel Dague - Montenegro » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Niszczyciel Dague – Montenegro

Niszczyciel Dague – Czarnogóra  (Dague destroyer wreck - Montenegro)

Tuż za zachodnim molo portu Bar w Montenegro leży francuski niszczyciel z I Wojny Światowej. Jeden z bardziej prestiżowych okrętów floty francuskiej z czasów początku XX wieku. Wodowany w 1908 roku w porcie Lorienne. Powód jego zatonięcia był banalny, ale jednak uświadamiający nas jak silne sztormy potrafią panować na Adriatyku, a mianowicie 24 lutego 1915 roku podczas potężnego sztormu okręt zerwał się z kotwicy.

Potężna eksplozja szarpnęła kadłubem okrętu, gdy podczas dryfowania wpłynął na Austro-Węgierską minę.
Zgineło 39-ciu marynarzy. Okręt kotwiczył w pobliżu portu, aby eskortować brytyjski statek cargo o nazwie „Whitehead".
Niszczyciel napędzany był trzema silnikami. W jego uzbrojeniu znalazły się między innymi 2 działka kalibru 37 mm oraz cztery wyrzutnie torpedowe.W 1972 roku podczas budowy portu w Bar wrak niszczyciela został pocięty na 5 części i przesunięty w miejsce gdzie nurkowaliśmy. Mniejsze części okrętu zostały też wyciągnięte na brzeg.

Rufa nie została włożona do wody już nigdy, a dziób z czasem został mocno zasypany piachem. Mimo nienajlepszej przejrzystości wody (do 10 metrów) bardzo ciekawe miejsce. Ciągle można znaleźć coś we wraku, widać w magazynie amunicji jeszcze stosy pocisków. Nie mogę sobie wyobrazić jakoś jak wrak był cięty z tą całą masą amunicji w środku, ale widać jakoś się dało.Zeljko, własciciel centrum nurkowego ‘DownUnder' w Bar opowiadał mi, jak podczas pewnego nurkowania, jeden z nurków z wnętrza wraku, z mułu wyciągnął pistolet jakiegoś oficera.

Bądźmy więc gotowi na fakt, iż podczas nurkowań w tym miejscu różne fanty można tam jeszcze trafić. Maksymalna głębokość wraka - 18 metrów.

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073