Wrak Vasilios, Vis - Chorwacja » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wrak Vasilios, Vis – Chorwacja

Greek merchant cargo shipwreck – Vasilios, Vis Grecki transportowiec – Vasilios, wyspa Vis, Chorwacja Grecki statek towarowy płynący do Włoch zatonął 19 marca 1939 roku u wejścia do zatoki gdzie położone jest nieduże miasteczko Komiża. Leży na prawym boku dość blisko podwodnego zbocza. Wrak w najpłytszym miejscu ma lewą burtę dziobową - około 20 metrów. Płynąc w kierunku rufy widać wyraźnie, iż leży on pod lekkim skosem. Śruba znajduje się na głębokości 45 metrów, a prawa burta rufowa w najgłębszym miejscu leży na 55 metrach. Prawdziwy kolos. Długość 104 metry. Zatonął, a raczej został zatopiony przez armatora w 1939 roku, aby uniknąć przejęcia statku przez armie niemiecką, a tym samym uzyskać pieniądze z ubezpieczenia. Cwane i mądre posunięcie, które na naszą korzyść dziś dostarcza nam niesamowitych wrażeń.    

 

Wrak jest dość mocno porośnięty zielonymi gąbkami. Trafić do niego można jak po przysłowiowym sznurku gdyż na głębokości 20 metrów leży jego kotwica, a łańcuch kotwiczny prowadzi nas na dziób wraku prosto od brzegu wyspy. Nurkując rekreacyjnie w zasadzie można podzielić go na dwa nurkowania. Jedno można spędzić na części dziobowej, a drugie na rufowej.
Musimy mieć na uwadze, że nurkowanie na tym wraku może skończyć się dekompresją.

 

 


Nurkowanie w tym miejscu robi duże wrażenie, ale można zabrać na nie tylko opływane osoby. W skali od jeden do dziesięciu to nurkowanie zdecydowanie zalicza się na 10.
W ostatnich latach coraz więcej nurków technicznych szkoli się na tym wraku. Warunki wręcz idealne gdyż głębokość 55 metrów przy dnie i bliskość brzegu powodują, że nurkowanie to jest dość prosto zrobić szczególnie w aspektach dekompresji.

 


Szczególnie polecam potężną śrubę, która znakomicie prezentuje się od spodu.
Zobacz także film z nurkowania na tym wraku.

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073