Łódź podwodna Whisky - Bornholm (Dania) » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Łódź podwodna Whisky – Bornholm (Dania)

Rosyjski okręt podwodny klasy „Whisky”

Podczas eksploracji wraków w okolicy wyspy Bornholm nie można przeoczyć tej łodzi podwodnej. Wrak spoczywa na zachodniej stronie wyspy, a większość wiatrów na Bałtyku wieje właśnie z zachodu. Tak więc okręt wart eksploracji podczas bezwietrznej pogody.
 

Rosyjski okręt podwodny został wybudowany w 1950 roku i należy do klasy Whisky. Leży ok. 2 mile od Vang (Bornholm), odkryty został w 1989 roku. Okręt zatonął w trakcie holowania z ZSRR do portu w Belgi, gdzie miał być złomowany. W tym czasie wiele radzieckich okrętów złomowano na zachodzie, ponieważ były one budowane z bardzo wartościowej stali.
 

Początkowo okręt leżał na 25 m, jednak w trakcie prób wydobycia został przesunięty na głębokość 38 m i tam dziś spoczywa. Okręt jest całkowicie nietknięty. Leży na piaskowym dnie, dzięki czemu widać dokładnie wszystkie jego detale. Wpływanie do środka nie jest zalecane ze względu na fatalną przejrzystość wewnątrz wraku. 

 

Rosyjski okręt podwodny klasy „Whisky”

Głębokość nurkowania – 28-36 m. Nurkowanie dość proste i można je wykonać po górnym pokładzie praktycznie nie przekraczając głębokości 30 m. Okręt jest rzechylony na prawą burtę, łatwy do nawigowania. Duże wrażenie robi kiosk i śruby. Jedna z ciekawszych pozycji na Bornholmie. Szczególnie ładne fotografie wychodzą w okolicach śruby, która ma więcej łopat niż standardowe śruby na statkach!

 Tu film z nurkowania na tej łodzi podwodnej

Galeria zdjęć:

 

 

Opracowanie: Rudi Stankiewicz
Zdjęcia: Maciej Pliszkiewicz
 

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073